AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU  

ZEBRANIE RODZICÓW – 22 września 2019r.  

 

---------------------------------------------------------------------

ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA SZKOLE

 

Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy oraz Rodzice i Uczniowie
 Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku
mają zaszczyt zaprosić   mieszkańców powiatu janowskiego i sąsiednich,
absolwentów oraz wszystkich sympatyków szkoły
na uroczyste nadanie imienia Powstańców Styczniowych,
które odbędzie się  3 października 2019r. o godz. 10:30 na hali sportowej

Program uroczystości:

945     - Rejestracja uczestników-miejsce hala sportowa

1030   - Uroczysta Msza Święta i Uroczyste i poświęcenie sztandaru

1120   - Powitanie gości i okolicznościowe przemówienia

1140    - Część artystyczna

           - Uroczyste nadanie imienia.

 

   

powrót do góry strony

---------------------------------------------------------------------

 

POKAZ KOSZENIA ORAZ ZAKISZANIA KUKURYDZY W RĘKAWIE

W dniu 10 września 2019 w szkolnym gospodarstwie ZSCKR w Potoczku odbył się pokaz koszenia kukurydzy oraz jej zakiszania w rękawie foliowym.

Proces napełniania rękawa masą zieloną kukurydzy odbył się z pomocą pasy silosującej firmy SIPMA PL 7000 SILO sprzężonej z ciągnikiem marki John Deere o mocy 170KM.

Zbiór kukurydzy na polu odbywał się za pomocą sieczkarni samojezdnej firmy Claas.

Przy transporcie kukurydzy z pola do prasy pracowali nasi uczniowie: Tupaj Mateusz, Wojciechowski Mateusz.

 Koszenie kukurydzy na kiszonkę i pakowanie w rękaw foliowy cieszyło się dużym zainteresowaniem naszych uczniów i rolników.

.

         

 

powrót do góry strony

--------------------------------------------------------------------- 

CENTRALNA Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 Szkół Rolniczych

CENTRALNA Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się 6 września 2019 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu uroczystą Mszą świętą.

Uroczystości oficjalne odbyły się na boisku szkolnym, a inaugurowane były przemówieniem MRiRW  Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wzięli:  dyrektor naszej szkoły pan Dariusz Wolan z pocztem sztandarowym i delegacją młodzieży z klasy 2BT wśród 53 szkół

 

             

 

powrót do góry strony

--------------------------------------------------------------------- 

 

 Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

 Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

 Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

1.       Dym – Maria Konopnicka

3.      Katarynka – Bolesław Prus

4.      Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5.      Orka – Władysław Stanisław Reymont

1.       Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7.      Sachem – Henryk Sienkiewicz

8.      Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 –  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda

W poniedziałek - 9 września 2019 roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku wspólnie z ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Potoczku przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania 2019. Koordynatorami akcji były bibliotekarki z ZSCKR w Potoczku: Diana Sadowska i Helena Ślusarz oraz nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Potoczku pani Mariola Wójcik w porozumieniu z dyrekcjami szkół.

Spotkanie odbyło się na terenie naszej szkoły, gdzie dyrektor szkoły pan Dariusz Wolan  przywitał zgromadzonych i zachęcał do czytania, które rozwija osobowość i  kształtuje wszelkie zainteresowania.

Chętni uczniowie z obydwu szkół odczytali nowelę Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego i fragmenty Dym – Marii Konopnickiej oraz Katarynkę – Bolesława Prusa.

Wspólne spotkanie było okazją  odkrywania piękna i aktualności Nowel polskich. Akcja miała też na celu popularyzację czytelnictwa.  Piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

 

         

powrót do góry strony

--------------------------------------------------------------------- 

 

Delegacja naszych uczniów na dożynkach w Opatowie

Dożynki diecezjalne Diecezji sandomierskiej odbywały się 8 września 2019r. i połączone były z wojewódzkim świętem plonów Województwa Świętokrzyskiego..

Rozpoczęła je Msza św. w kolegiacie pw. św. Marcina w Opatowie której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz delegacje rolników i producentów rolnych. Na zakończenie Mszy św. biskup E. Frankowski poświęcił wieńce dożynkowe.

Swoje wieńce zaprezentowały dekanaty i parafie diecezji sandomierskiej oraz powiaty Województwa Świętokrzyskiego. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na opatowski Rynek, gdzie odbyła się druga część radosnego świetowania.

Podczas święta plonów nie zabrakło stoisk kół gospodyń wiejskich ze zdrową żywnością, swojskimi wyrobami i rękodziełem oraz wystawy nowoczesnego sprzętu rolniczego.

ks. Paweł Sulicki

         

powrót do góry strony

--------------------------------------------------------------------- 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września 2019r. w spotkaliśmy się na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. która odprawił ks. Paweł Sulicki.

Po mszy św. dyrektor Dariusz Wolan powitał uczniów, rodziców, nauczycieli a szczególnie uczniów klas pierwszych.

Następnie uczniowie przypomnieli wydarzenia 1 września 1939r. - niemieckiej agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej. 

 Dyrektor przedstawił skierowane do nas list Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Na zakończenie części oficjalnej Dyrektor życzył uczniom i pracownikom udanego kolejnego roku szkolnego i owocnej pracy.

Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami klas.

 

               

 

powrót do góry strony

--------------------------------------------------------------------- 

 

Dożynki Powiatowe w Godziszowie

Dożynki to święto wszystkich rolników, to czas podziękowań za plony i czas odpoczynku po trudach codziennej pracy.

W niedzielę, 25 sierpnia 2019r. liczne delegacje wieńcowe zgromadziły się przed Urzędem Gminy Godziszów – gospodarzy tegorocznych dożynek powiatowych. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku  reprezentowała delegacja uczniów i  nauczycieli na czele z dyrektorem Dariuszem Wolanem. Starostami dożynek z  naszej szkoły byli: Agata Czajka i Andrzej Olszyński – wicedyrektor szkoły. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą, po której barwny korowód mieszkańców powiatu wraz z wieńcami udał się na plac Urzędu Gminy.

Rozpoczynając część oficjalną starosta powiatu janowskiego  oraz wójt gminy Godziszów serdecznie powitali zebranych uczestników i zaproszonych gości.

Po okolicznościowych przemówieniach starostowie dożynek wręczyli gospodarzom chleb – symbol dostatku i ciężkiej pracy rolnika. Podczas uroczystości  wyróżniający się rolnicy otrzymali odznaczenia honorowe za zasługi dla rolnictwa nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wśród osób odznaczonych  znaleźli się absolwenci naszej szkoły, którzy obecnie z powodzeniem prowadzą własne gospodarstwa rolne. W dalszej części nastąpiła prezentacja i ośpiewanie wieńców dożynkowych z poszczególnych gmin.

Nasz wieniec prezentowali uczniowie: Aleksandra Bębenek, Patrycja Tupaj, Natalia Moskal, Magdalena Nieradka, Jakub Brankiewicz, Mateusz Bryk i Piotr Kamiński. Uczniowie wystąpili z częścią artystyczną przygotowaną pod kierunkiem  Ewy Pęk i Doroty Florczak.

Stoisko promocyjne ZSCKR przygotowały: Agnieszka Kozioł i Monika Krakowska – Widz.

Udział naszej delegacji w tegorocznych dożynkach jest wyrazem kultywowania tradycji, szacunku do chleba i ciężkiej pracy na roli.

                                                                                                           Ewa Pęk

                   

 

 

powrót do góry strony

--------------------------------------------------------------------- 

starsze wiadomosci