AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU  

nowsze wiadomosci 

„Pamiętajcie o ogrodach- Przecież stamtąd przyszliście

W żar epoki użyczą wam chłodu

Tylko drzewa tylko liście”

                                          Janusz Koffta

 

To tegoroczny temat 23. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, który odsyła nas do świata przyrody, w całej jego urodzie i różnorodności.

Ogród w literaturze ma wiele odniesień- intelektualnych, uczuciowych i tożsamościowych.

Nasi uczniowie od kierunkiem p. Moniki Krakowskiej- Widz wzięli udział w eliminacjach gminnych, które odbyły się 30 października 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury i tym samym będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych.

Gratulujemy Patrycji Tupaj , Ani Widz i Sewerynowi Małaczyńskiemu oraz życzymy sukcesów w kolejnym etapie!!!!

 

                                                        M. K-Widz.

.

    

 

___________________________________________________

do góry strony  

Kulturalny dzień w Lublinie

W czwartek  24 października 2019r.  grupa chłopców z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej pod opieką pani A. Kozioł oraz pana Ł. Drewniowskiego uczestniczyła w wycieczce do kina. Film „Legiony” podobał się wszystkim, a wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji. Emocje związane z filmem pozostały do późnego popołudnia. Po zakończonej projekcji uczniowie spędzili czas wolny w galerii Plaza.

Również tego dnia inna grupa uczniów z  klasy I PTB i P4 oraz II FTP  pod opieką p. Moniki Krakowskiej-Widz wybrała się na spektakl teatralny pt. „Dziady”. Wystawiona została całość dramatu, przy czym wszystkie części zostały świetnie połączone. Przedstawienie przebiegało w niesamowitej scenerii. Muzyka dopełniała grozą i tajemniczością. Oczarowana, wzruszona publiczność przyjęła spektakl owacjami na stojąco.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej, jednego z największych skansenów w Polsce. W przepięknym malowniczym krajobrazie prezentuje kulturową różnorodność województwa łącząc bogactwo architektury z lokalną tradycją.

Nasza młodzież miała okazję zobaczyć dawne życie wsi, dworów oraz miasteczek dzięki eksponatom, które odzwierciedlają zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi minionej epoki.    

Humor, pogoda i uśmiech na twarzach uczniów świadczyły o miło spędzonym dniu.

                                                                                    M. K-Widz.

                     

___________________________________________________

do góry strony  

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ

W dniu 24.10. 2019 przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lublinie spotkali się z uczniami naszej szkoły. Głównym celem spotkania było przedstawienie oferty wojska dotyczącej dalszej edukacji i możliwości podjęcia służby zawodowej w Wojsku Polskim.

Przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień zapoznali zebranych z ogólnym funkcjonowaniem służby wojskowej, szkolnictwa wojskowego ( szkoły oficerskie i podoficerskie), ochotniczych form służby wojskowej ( służba przygotowawcza oraz służba w WOT) oraz zasadami wstąpienia do zawodowej służby wojskowej.

Mariusz Zabiegliński

 

   

___________________________________________________

do góry strony 

 

Ognisko integracyjne mieszkańców internatu

W dniu 23 października 2019r. odbyło się ognisko integracyjne dla wychowanków internatu.  W jesiennej scenerii uczniowie piekli kiełbaski oraz prezentowali swoje umiejętności wokalne. Piękna pogoda  i humory dopisały wszystkim uczestnikom spotkania. Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do bliższego poznania się i nawiązania prawidłowych relacji międzyosobowych.

Wszyscy zadowoleni i zrelaksowani wrócili do internatu.

         

 

___________________________________________________

do góry strony 

 

Spotkanie integracyjne pierwszej klasy technikum

W minioną środę 23 października uczniowie klasy 1 B4 w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, spotkali się integracyjnie na ognisku. Korzystając z pięknej jesieni wybrali się wraz z opiekunami na tzw. „Gaj Górę” gdzie można było pospacerować i porozmawiać towarzysko przy ognisku.                            

                                                                                                                    JK

     

 

 

___________________________________________________

do góry strony  

 

 

WICEMISTRZOSTWO WOJEWÓDZTWA LZS W TENISIE STOŁOWYM

Dużym sukcesem uczniów ZSCKR w Potoczku zakończyły się Mistrzostwa Województwa LZS w tenisie stołowym, które odbyły się 23.10.2019 r. w Piotrowicach.

Nasi reprezentanci: Paweł Białek, Patryk Gumienik i Damian Kryk w klasyfikacji drużynowej zajęli II miejsce.

W turnieju uczestniczyli zawodnicy z 10 szkół z województwa lubelskiego. Również na wysokim III miejscu uplasowali się Paweł Białek i Patryk Gumienik w grze deblowej.

W rywalizacji 32 singlistów nasi tenisiści także zajęli bardzo dobre miejsca: Patryk Gumienik – IV m, Paweł Białek – V m, Damian Kryk – VII m. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Mariusz Karkusiewicz

 

               

 

 

___________________________________________________

do góry strony 

 

Wycieczka integracyjna uczniów klasy I Szkoły Branżowej

W piękny październikowy dzień tj. 21.10.2019 r. uczniowie klasy I Branżowej Szkoły I stopnia, zamiast siedzieć w szkolnych ławach, wybrali się wraz z wychowawcą na wycieczkę klasową.

Celem spotkania była przede wszystkim integracja uczniów oraz kształcenie umiejętności zachowania się w grupie, a także poznanie piękna przyrody naszej okolicy. Rozpoczęcie stanowiła przejażdżka wozem myśliwskim po terenach otaczających naszą szkołę. Spotkanie zakończyło się ogniskiem klasowym na „Gaj-Górze”.


Grzegorz Zientek

       

 

___________________________________________________

do góry strony 

Próbna ewakuacja

21 października 2019 r. odbyła próbna ewakuacja całej szkoły.

Poniżej zdjęcia przedstawiające przebieg ewakuacji.

 

               

 

 

___________________________________________________

do góry strony 

 Dnia 18-10-2019r odbył się apel na temat ruch pieszy i rowerzystów.

Piesi i rowerzyści, czyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, to grupa użytkowników dróg, szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w konfrontacji z samochodami czy też motocyklami. Brak wymaganych przez prawo udogodnień w postaci właściwego oświetlenia w rowerach czy też brak elementów odblaskowych u pieszych, może narazić tą grupę osób na większe ryzyko uczestnictwa w zdarzeniu drogowym. Uczniowie przekazali kilka ważnych wskazówek o pieszych i rowerzystach, aby w przyszłości uniknęli oni sytuacji niebezpiecznych na drodze, ale też wskazać im takie zachowania, które są zgodne z normami prawa o ruchu drogowym.

Uczniowie z klasy drugiej Technikum  przypomnieli o poprawianiu swojej widoczności, zakładaniu kamizelek odblaskowych i odblasków oraz stosowaniu elementów poprawiających widoczność, bo te udogodnienie sprawią, że kierowca samochodu w porę zauważy idącego lub jadącego jezdnią pieszego czy też rowerzystę.

Należy pamiętać, że po zmroku poruszając się drogą bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20–30 metrów. Jeśli pieszy ma przy sobie lub na ubraniu element odblaskowy, wówczas kierowca zauważy go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne niezbędne wręcz jest, aby piesi i rowerzyści poruszając się po drodze po zmierzchu, mieli elementy odblaskowe. 

___________________________________________________

do góry strony 

Spotkanie integracyjne

W piątek 18 października 2019 roku uczniowie ZSCKR w Potoczku: z klasy I P4- w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w połączeniu z chętnymi uczniami z klasy II BT- technik mechanizacji rolnictwa i agrotronikii zorganizowali spotkanie integracyjne.

Młodzież miała okazję lepiej się poznać w aurze przepięknej, słonecznej, różnobarwnej, jesiennej pogody.

Spotkanie miało postać przejażdżki wozem myśliwskim po terenie Potoczka oraz ogniska i spacerów na tzw. „Gaj Górze”, które to skłaniały do niecodziennych rozmów i refleksji przyrodniczych...

Opiekunami młodzieży na wyjeździe byli Helena Ślusarz i pan Łukasz Drewniowski.

 

H. Ślusarz z młodzieżą

 

  ]       

 

 

___________________________________________________

do góry strony 

Warsztaty dla rolników i uczniów – „Wdrażanie programu azotanowego”

W czwartek na terenie szkoły odbyły się warsztaty dotyczące planowania obliczania i kontrolowania ilości związków azotowych wytwarzanych przez rolnictwo a przenikających do środowiska. Szkolenie obejmowało kilka modułów:

- problem zanieczyszczenia wód azotem

- obowiązki rolników wynikające z regulacji prawnych,

- bilansowanie azotu w gospodarstwie,

- przygotowanie planów nawozowych,

- obliczanie stanów średniorocznych zwierząt,

- obliczanie powierzchni płyt obornikowych i pojemności zbiorników na gnojowicę,

- uzyskiwanie pozwoleń na budowę oraz możliwości dofinansowania inwestycji w ramach PROW.                                       

Szkolenie było przeprowadzone przez pracownika LODR w Końskowoli pana Bogusława Kiedrowskiego, przy współudziale Powiatowego Zespołu Doractwa Rolniczego w Janowie Lubelskim.

                                                                                                                                                                     JK

               

 

___________________________________________________

do góry strony 

Wspomnienie św. Jana Pawła II

Dnia 17 października 2019r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony osobie św. Jana Pawła II. W tym roku wspominamy 41-tą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na 264 następcę św. Piotra.

Jan Paweł II to papież pokoju, wielki pielgrzym, teolog, a także uosobienie skromności i pokory. Jednocześnie umiał przebaczać i prosić o wybaczenie, radował się i pokornie znosił cierpienie, modlił się i uczył rozmodlenia, śpiewał i pochylał się nad chorymi, pielgrzymował i pisał książki. Jego modlitwa, myśli i miłość ogarniała jednocześnie cały świat, dlatego zmieniał oblicze tego świata. Świat zapamiętał go jako niestrudzonego pielgrzyma.

Dotarł z Orędziem Pokoju i Miłości do najbardziej egzotycznych zakątków świata.

 Papież uczynił wiele dla tworzenia pokoju na świecie. Zawsze nawoływał do zgody między narodami, zaniechania wojen.  Wszystkich tak samo kochał i chciał, aby wszyscy na świecie się miłowali.

Apel papieski przygotowali uczniowie klas: 4PTB, 2FTP i 2 BT. 

 Na zakończenie apelu Wicedyrektor naszej szkoły Andrzej Olszyński podziękował wszystkim za przygotowanie apelu.

P.S.

   

 

___________________________________________________

do góry strony 

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY NA WSPÓLNYCH ĆWICZENIACH ZE SŁUŻBAMI

W dniu 16.10.2019, uczniowie oddziału międzyklasowego „Straż Pożarna” wzięli udział w ćwiczeniach z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenia odbywały się na terenie gminy Janów Lubelski.

Nasi uczniowie byli pozorantami oraz mogli obserwować działania wyżej wymienionych służb.

Dla wszystkich było to niesamowitą przygodą. Dzięki temu poznali: zasady bezpiecznego przebywania w lesie, zasady udzielenia pierwszej pomocy oraz roli poszczególnych służb w sytuacji zagrożenia.

Mariusz Zabiegliński

Krzysztof Kurasiewicz

 

                               

 

 

___________________________________________________

do góry strony 

15 października 2019- wycieczka integracyjna

Korzystając z przepięknej, słonecznej pogody uczniowie klasy 3BT wraz z wychowawczynią i opiekunami wybrali się na pierwszą w tym roku szkolnym, wycieczkę integracyjną do Osówka. Celem wycieczki było wzmocnienie więzi między uczniami w zespole klasowym, odpoczynek od codzienności ( obowiązków szkolnych i domowych) oraz poznanie walorów przyrodniczych jesienną porą. Głównym punktem wycieczki był spacer po lesie i najbliższej okolicy.

Na koniec spotkania w bezpiecznym i spokojnym miejscu, urządzono ognisko z pieczeniem pysznych kiełbasek. Miło było spędzić czas na łonie natury, delektując się złotą polską jesienią.

                                                              Monika Krakowska-Widz

             

___________________________________________________

do góry strony  

MIĘDZYKLASOWY TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO

15 października 2019 r. odbyła się kolejna edycja międzyklasowego turnieju tenisa stołowego dla uczniów naszej szkoły. Turniej został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski przy wspólpracy z nauczycielami wychowania fizycznego. Celem turnieju była popularyzacja tenisa stołowego oraz integracja młodzieży. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach : dziewcząt oraz chłopców.

Pierwsze miejsca w kategorii chłopców zajęli:

  1. Patryk Gumienik z klasy II BT

  2. Paweł Białek z klasy II BT

  3. Damian Kryk z klasy II FTP

W klasyfikacji dziewcząt pierwsze miejsca zajęły:

  1. Patrycja Tupaj klasa II FTP

  2. Jaśkiewicz Katarzyna I P4

  3. Sara Kwapińska I P4

Uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę podczas rozgrywek LZS oraz powiatowych w tenisie stołowym.

Justyna Wielgus

           

 

___________________________________________________

do góry strony 

Uczniowie naszej szkoły ukończyli kurs kelnerski w ramach realizowanego projektu   ,,Wyższe kompetencje zawodowe szansą na rynku’’ .  

 Odbył się kolejny kurs dla uczniów  uczących się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych.

Tym razem uczniowie rozwijali umiejętności związane z obsługą gości w restauracji.

 Pod okiem profesjonalnego kelnera i szkoleniowca poznawali sposoby organizacji pracy na stanowisku kelner.

Poznali uwarunkowania sprzyjające wysokiej jakości usług, budowali umiejętności analizy potrzeb klienta.

W ramach kursu uczniowie poznali również :zasady funkcjonowania restauracji, przygotowania stanowiska pracy, doboru zastawy stołowej, bielizny stołowej, nakrywania stołu, obsługi gości indywidualnych, obsługę imprez zbiorowych, techniki kelnerskie, profesjonalną postawę kelnera, serwis wina, profesjonalną sprzedaż sugestywną.

Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz  praktycznej, podczas której młodzież samodzielnie ćwiczyła nabyte umiejętności kelnerskie pod okiem instruktora.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali  certyfikaty, które przyczynią się do zwiększenia  szans  zatrudnienia.

 

           

___________________________________________________

do góry strony 

Uczniowie naszej szkoły ukończyli kurs baristy w ramach realizowanego projektu   ,, Wyższe kompetencje zawodowe szansą na rynku’’ .  

Tym razem uczniowie rozwijali umiejętności związane z pracą baristy.

W ramach kursu młodzież poszerzała wiedzę na temat : pochodzenia kawy, kawa jako roślina, ziarno, napój.

Poznali historię zawodu baristy na świecie, kwalifikacje i zakres obowiązków.

Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz  praktycznej podczas której młodzież samodzielnie ćwiczyła nabyte umiejętności.

Przygotowywali espresso, espresso doppio, ristretto, latte, cappucino, late macchiato.

 Poznali rodzaje ekspresów do kawy, sposoby spieniania mleka oraz sposoby wykorzystania dodatków do kawy.

Uczniowie próbowali różnież swoich sił w Latte art „Sztuce rysowania na kawie”.

 

 

                     

___________________________________________________

do góry strony 

 

UCZNIOWIE ZSCKR W POTOCZKU PO RAZ DRUGI W 41 BAZIE LOTNICTWA SZKOLNEGO w DĘBLINIE

W dniu 10.10.2019 roku, uczniowie biorący udział w zajęciach z przedmiotu Bezpieczeństwo pożarowe z elementami ratownictwa, zwiedzali 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

W trakcie wycieczki uczniowie zapoznali się ze sprzętem jakim dysponuje baza.

Zobaczyli najnowszy szkolny samolot M-346, dzięki któremu polskie siły powietrzne mogą w pełni samodzielnie szkolić przyszłych pilotów takich nowoczesnych samolotów bojowych jak F-16, czy MiG-29. 1

W trakcie pobytu zapoznali się z zadaniami jednostki, odwiedzili wieżę kontroli lotów, oraz „ Dom Pilota.” Największym zainteresowaniem uczestników okazała się Wojskowa Straż Pożarna, która przedstawiła swoje zadania na terenie jednostki.

Uczniowie zapoznali się z zasadami rekrutacji do tej formacji, poznali sprzęt strażacki oraz mogli usiąść w pojazdach.

Mazur Zenon

Zabiegliński Mariusz

                 

 

 

___________________________________________________

do góry strony 

 

Uczniowie na  Dniach Otwartych w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim

 W ramach obchodów 100-lecia służb sanitarnych w Polsce w powiatowej jednostce sanepidu w Janowie Lubelskim zorganizowano  Dzień Otwarty dla szkół, podczas którego można było obejrzeć:

- wystawę grzybów

-wystawę ,,Państwowa Inspekcja Wczoraj i Dziś’’

- pokazy z użyciem narkogogli i alkogogli

Delegacja uczniów  klasy I Technikum uczestniczyła w tym wydarzeniu w dniu 04.10.2019r.

To właśnie ta instytucja stoi na straży naszego zdrowia. Do zadań sanepidu należy m.in. badanie oceny jakości wody, badanie próbek żywności czy kontrola działalności w zakładach pracy i placówkach oświatowych, edukacja w zakresie chorób.

 

 

___________________________________________________

do góry strony 

 

Uroczystość  nadania  imienia Powstańców Styczniowych  w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku

 Od 1 września 2019r. Technikum i Branżowa Szkoła I Stopnia w Potoczku noszą imię Powstańców Styczniowych. Oficjalne nadanie imienia szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku odbyło się w czwartek, 3 października br.  

 Uroczystość zainaugurowano mszą świętą odprawioną przez proboszcza parafii w Potoku Wielki ks. Artura Dyjaka w  koncelebrze z proboszczem parafii Brzeziny ks. dziekanem Krzysztofem Woźniakiem, w czasie której nastąpiło poświęcenie odnowionego sztandaru szkoły. Licznie zgromadzonych na hali sportowej ZSCKR w Potoczku gości powitali dyrektor Dariusz Wolan i wicedyrektor Andrzej Olszyński. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. przedstawiciel MRiRW dr Józef Kobyłecki, Jerzy Bielecki, poseł na sejm PR, Elżbieta Denejko, dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie, prof. dr hab. Halina Buczkowska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,  Andrzej Rolla Starosta Kraśnicki,  Leszek Nosal Wójt Gminy Potok Wielki, przedstawiciele władz samorządowych,  kierownicy jednostek powiatowych i przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą, a także liczne grono pracodawców i rolników. Wraz z pocztami sztandarowymi na uroczystość przybyli także dyrektorzy szkół podstawowych  z terenu powiatu janowskiego i kraśnickiego, a także reprezentacja dyrektorów szkół rolniczych prowadzonych przez MRiRW.  Kulminacyjnym punktem uroczystości było  odczytanie Zarządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie przekształcenia i zmian organizacyjnych szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  w Potoczku. Zarządzenie odczytał i przekazał na ręce dyrektora szkoły  dr Józef Kobyłecki, ekspert ds. oświaty rolniczej Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej MRiRW.

O wyborze Powstańców Styczniowych na patrona szkoły zadecydowała cała społeczność szkolna -  nauczyciele, uczniowie i rodzice w ubiegłym roku szkolnym. Uzasadniając wybór dyrektor Dariusz Wolan przywołał wydarzenia związane z przebiegiem powstania styczniowego na naszym terenie, wspomniał o znanych i nieznanych z imienia uczestnikach tego największego zrywu niepodległościowego, składając jednocześnie zobowiązanie całej społeczności szkolnej do zachowania pamięci o bohaterach walki za naszą wolność i budowania tożsamości szkoły w oparciu o wartości i postawy patriotyczne.  

Termin  uroczystości nadania imienia szkole zbiegł się z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji dyrektor Dariusz Wolan złożył życzenia i podziękowania nauczycielom i pracownikom  szkoły oraz wręczył nagrody za ich pracę. Praca nauczycieli została również doceniona przez rodziców, w imieniu których życzenia i kosz kwiatów na ręce dyrektora szkoły przekazała przewodnicząca Rady Rodziców pani  Małgorzata Lewandowska. Dopełnieniem części oficjalnej, na którą złożył się również występ artystyczny naszej młodzieży, był uroczysty obiad z udziałem zaproszonych gości.  Uroczystość zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

 

                                         

 

___________________________________________________

do góry strony

„Lekcje z ZUS”                                                                                                                       

 „Lekcje z ZUS” to  autorski, projekt, który powstał by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń(zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Taką wiedzę będą nabywać uczniowie z klasy III FTP w zawodzie: technik rolnik.                                 

 Treści „Lekcji z ZUS” są zgodne z podstawą programową przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” (liceum ogólnokształcące, technikum oraz branżowa szkoła II stopnia).Po zrealizowaniu projektu uczniowie potrafią:

·       przedstawiać funkcjonowanie systemu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w Rzeczypospolitej Polskiej,

·       rozróżniać ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe; wymieniać zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

·       wykazać aktualność kwestii „starzenia się społeczeństwa”,

·       przedstawiać główne założenia polityki państwa wobec osób starszych,

·       wyjaśniać zasadę solidaryzmu społecznego w ubezpieczeniach społecznych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nauczycielem prowadzącym ze strony ZSCKR w Potoczku jest Marianna Siembida.

                                                                                                     M.S.

___________________________________________________

do góry strony

starsze wiadomości