Praktyczna nauka zawodu w naszej szkole

nowsze wiadomości

-------------------------------------------------------------

Budowa hali warsztatowej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku 

             Sześć milionów złotych – tyle w przybliżeniu wyniesie koszt nowej inwestycji realizowanej od 2017 r. w ZSCKR w Potoczku. Budowa nowej hali  warsztatów szkolnych,  bo o niej mowa, została podzielona na trzy etapy.  Pierwszy  stanowi  wzniesienie jednokondygnacyjnej części  garażowo-warsztatowej  w  konstrukcji stalowej o wymiarach 14 x 30 m.  Znajdą się w niej cztery przejazdowe pomieszczenia przeznaczone do realizacji zajęć praktycznych z zakresu obsługi, diagnostyki i naprawy pojazdów i maszyn rolniczych. Drugi etap to budowa  dwukondygnacyjnej części  o długości ponad 30 m,  obejmującej  pomieszczenia warsztatowe i pracownie kształcenia zawodowego z pełnym zapleczem sanitarnym, magazynowym i szatniami. Planowane są tam m.in.: pracownie obróbki ręcznej, obróbki mechanicznej, pracownia agrotroniki, spawalnia. Budynek będzie rownież wyposażony w windę umożliwiającą swobodne przemieszczanie się osób niepełnosprawnych. Trzeci etap budowy obejmuje wykonanie łącznika pomiędzy warsztatami a  istniejącym budynkiem hali sportowej. W trakcie realizacji poszczególnych modułów pomieszczenia będą wyposażane w meble, pomoce dydaktyczne, podnośniki, urządzenia diagnostyczne, pomiarowe, zestawy do prowadzenia napraw, elektronarzędzia.  Powierzchnia użytkowa całego kompleksu wyniesie 1417 m2, a kubatura 8298 m3. Wysokość budynków w najwyższym punkcie osiągnie 10,8 m.  W bieżącym roku na finalizację  pierwszego etapu budowy przewidziano kwotę ponad 700 tys. zł.

      Realizacja zajęć praktycznych w obecnie budowanej części warsztatów  planowana jest  już od  następnego roku szkolnego.   Praktycznej  nauki  zawodu będą uczyć się tam  uczniowie w zawodach:  technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik oraz mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Nowe, nowocześnie wyposażone pomieszczenia warsztatowe z bogatym zapleczem technicznym pozwolą na podniesienie jakości kształcenia zawodowego, a tym samym  umożliwią  lepsze przygotowanie młodzieży do pracy w wybranym zawodzie.         

 Tekst – Marek Hołody

Zdjęcia – Zenon Mazur

                                                             

 

powrót do góry strony

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wyjazd do stacji kontroli pojazdów

W poniedziałek 30 października 2017 r. część uczniów uczestniczyła w zajęciach praktycznych przeprowadzonych na stacji kontroli pojazdów. Pod fachowym okiem doświadczonego diagnosty uczniowie poznali procedurę przeglądu technicznego pojazdu samochodowego oraz sami mogli wykonać część czynności pomiarowych. Zajęcia na stacji były dobrą lekcją przygotowującą uczniów z zakresu diagnostyki i napraw do egzaminu zawodowego i pracy zawodowej. Następne grupy odbędą szkolenie z diagnostyki  na  kolejnych zajęciach praktycznych.

                                                                                                     JK

               

powrót do góry strony

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teoria a praktyka w eksploatacji pojazdów rolniczych – zajęcia w terenie

Aby podejmowane działania wszechstronnego kształcenia uczniów były spójne i kompleksowe przekazywanie wiedzy teoretycznej musi być poparte wszechstronnym przygotowaniem praktycznym, które realizowane jest w czasie zajęć warsztatowych oraz w czasie praktyk zawodowych. Zajęcia warsztatowe celem wzbudzenia zainteresowania przedmiotem i przede wszystkim pracą w rolnictwie muszą wychodzić naprzeciw potrzebom młodych rolników.

W związku z tym, uczniowie klasy III technikum, kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa 25 października 2017 w ramach zajęć praktycznych z Eksploatacji pojazdów rolniczych pod opieką nauczyciela Zenona Mazura uczestniczyli w pracach polowych przy zbiorze buraków kombajnem Holmer Terra Dos T3 o mocy 500KM. Dzięki tym zajęciom mogli obserwować proces zbioru i transportu buraków na pryzmę. Dodatkowo każdy z uczniów miał okazję jazdy i obserwacji całego procesu z wnętrzna kombajnu.

  

powrót do góry strony

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajęcia praktyczne w „Hotelu Janów”

Uczniowie  II klasy Technikum, kształcącym w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, część Zajęć Praktycznych, w roku szkolnym 2017/2018, odbywają w „Hotelu Janów” w Borownicy oraz w „Restauracji Myśliwska” w Janowie Lubelskim.

Uczniowie praktycznie zapoznają się z obsługą gości, wykonują wszelkie niezbędne prace z tym związane np.: wyparzanie i polerowanie zastawy stołowej, ustawianie nakrycia, dekoracyjne składanie serwetek, sporządzanie i podawanie napojów zimnych i gorących, przygotowywanie półproduktów oraz gotowych dań.

Zajęcia praktyczne prowadzone bezpośrednio w lokalu gastronomicznym podnoszą ich kwalifikacje w zakresie profesjonalnej obsługi konsumenta w zakładach hotelarskich i gastronomicznych, dają uczniom możliwość poznania profesjonalistów w danej dziedzinie,  stosowania odpowiedniego słownictwa w praktyce, wykorzystania wiedzy teoretycznej, a także podnoszą ich świadomość w zakresie zasad etyki zawodowej oraz kultury obsługi konsumenta, aby zwiększyć szanse na przyszłe zatrudnienie w zawodzie.

Monika Wójcik

                                 

 

powrót do góry strony

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

starsze wiadomości