Praktyczna nauka zawodu w naszej szkole

 

nowsze wiadomości

Uczniowie z ZSCKR w Potoczku w Hotelu Janów

 

W dniu 19 października 2017 roku uczniowie klasy I technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbyli zajęcia praktyczne w Hotelu Janów. Celem zajęć było poznanie zasad funkcjonowania zakładów gastronomicznych w najbliższym otoczeniu. Młodzież zwiedziła lokal i poznała infrastrukturę techniczno-gastronomiczną. Pod okiem fachowego personelu zostali  oni przeszkoleni do konkretnych czynności w ramach usług gastronomicznych. Uczniowie chętnie wykonywali powierzone im zadania. Było to dla nich ciekawe i nowe doświadczenie zawodowe..

                       

                                                                                   Uczniowie i opiekun wyjazdu H. Ślusarz

                 

 

powrót do góry strony     

=====================================================  

 

Kolorowa Wielkanoc

Uczniowie  I i II klasy Technikum, kształcącym w zawodzie: Technik żywienia i usług gastronomicznych, na marcowych Zajęciach Praktycznych wykonywali stroiki wielkanocne.

Techniką decoupage przygotowano pisanki z logo szkoły, które umieszczono w ręcznie plecionych koszyczkach z wierzby. Całość uwieńczono kokardą z gałązką bukszpanu. Dodatkowo złożono serwetki w kształcie króliczków wielkanocnych.

Swoje prace młodzież zaprezentowała na spotkaniu z rodzicami 2 kwietnia 2017 roku. Uczniowie z I, II i III klasy technikum, kształcącym w zawodzie: Technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali dekorację oraz kolorową „bombę witaminową”, czyli sałatkę owocową, którą częstowali rodziców i opiekunów.

Monika Wójcik

                                 

 

powrót do góry strony     

=====================================================  

 

 „Desery na wiejskim stole”

            23 marca 2017 roku w Naszej Szkole odbył się konkurs kulinarny pt.: „Desery na wiejskim stole”, którego celem było: rozpowszechnianie potraw tradycyjnej kuchni wiejskiej, propagowanie potraw regionalnych i zdrowej żywności, konfrontacja możliwości i umiejętności uczniów z różnych klas oraz motywowanie młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności ponadprogramowych.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotowanie dowolnego deseru, uwzględniając aspekt zdrowego odżywiania, bez obecności produktów gotowych tzw.: „żywności wygodnej”.

            We współzawodnictwie wzięło udział ośmiu uczniów ZSCKR w Potoczku, z klas I, II i III Technikum, kształcącym w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych - tworząc cztery zespoły konkursowe.

Ocena prac uczniów składała się z: testu sprawdzającego wiedzę uczestników konkursu o deserach oraz części praktycznej (wybór, proces produkcji, sposób podania, prezentacja, a także ocena organoleptyczna potrawy). W skład Komisji Konkursowej wchodzili: Dyrektor ZSCKR w Potoczku Dariusz Wolan, Stanisław Mazur – restaurator, właściciel: Hotelu i Restauracji Myśliwskiej w Janowie Lubelskim, Ośrodka Wypoczynkowego EMES nad Janowskim Zalewem oraz Hotelu Janów w Borownicy, który objął patronat nad konkursem, Maria Wolan, Danuta Sołtys i Monika Wójcik.

Uczniowie przygotowali:
I. Arkas – Agata Flis I Patrycja Tyza z klasy III Technikum
II. Suflet z powideł śliwkowych – Katarzyna Jocek i Angelika Stefaniak z klasy II Technikum
III. Blok czekoladowy – Monika Skrok z klasy II Technikum i Mateusz Szkutnik z klasy III Technikum
IV. Pieczone jabłka z bakaliami – Katarzyna Daniel i Izabela Szarama z klasy I Technikum       

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, ufundowane przez ZSCKR w Potoczku, w postaci: zaparzacza do herbaty.

 Monika Wójcik

                                           

 

powrót do góry strony     

=====================================================  

 

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej  w Chełmie

Dnia 14 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej  w Chełmie. Podczas zajęć zwiedzali nowoczesne pracownie i laboratoria uczelni związane między innymi z budownictwem, obróbką materiałów, lotnictwem. Uczniowie zapoznali się z bogatą ofertą edukacyjną  PWSZ w Chełmie oraz wysłuchali wykładu pani dr. mgr Małgorzaty Stryjeckiej o pozytywnym oddziaływaniu mleka na organizm człowieka.

                                                                                                                              Piotr Wielgus

                                      

 

 powrót do góry strony     

=====================================================  

„Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta, coraz bliżej nas… .”

Podczas grudniowych Zajęć Praktycznych uczniowie  II i III klasy Technikum, kształcącym w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, wykonywali szopki bożonarodzeniowe z ciasta piernikowego.

Była to praca wieloetapowa, wymagająca pomysłowości, wytrwałości oraz dużej cierpliwości. Mimo trudu i zmęczenia uczniowie stwierdzili, iż warto poświęcić czas, aby efekty mogły zachwycać nasze i cudze oczy ;)

Wyroby z ciasta piernikowego mogą wyśmienicie spełniać rolę stroika na świątecznym stole, dekoracji domu, choinki oraz prezentu „z sercem”.

Monika Wójcik

               

     

 powrót do góry strony     

=====================================================  

 

Dekoracyjne składanie serwetek

Uczniowie  II klasy Technikum, kształcącej w zawodzie: Technik żywienia i usług gastronomicznych, na Zajęciach Praktycznych 19 listopada 2016 roku uczyli się sztuki składania serwetek.

Serwetka jest, nie tylko praktycznym dodatkiem, ale również dekoracyjnym elementem stołu. Efektownie ułożona pozwala uzyskać wyjątkowy nastrój. Dlatego tak ważne jest, aby ją odpowiednio dobrać i dostosować do okoliczności, rodzaju przyjęcia oraz zastawy stołowej.

Swoje prace młodzież zaprezentowała na spotkaniu z rodzicami 20 listopada 2016 roku. Uczniowie z I, II i III klasy technikum, kształcącym w zawodzie: Technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali poczęstunek, serwowali kawę i herbatę.

Monika Wójcik

                                           

 powrót do góry strony     

=====================================================  

 

Warsztaty kulinarne w ZSCKR w Potoczku

24 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku odbyły się warsztaty kulinarne, pod hasłem „Smaki Dzieciństwa”, zorganizowane przez Agencję Rynku Rolnego, oddział terenowy w Lublinie, którą reprezentowała Pani Magdalena Smolira.

Tematem zajęć było: zapoznanie uczniów ze sposobami wykorzystania produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych jako bazy do potraw, ze szczególnym uwzględnieniem zasad zdrowego żywienia. W warsztatach udział wzięli uczniowie z I, II i III klasy Technikum, kształcącym w zawodzie: Technik żywienia i usług gastronomicznych. Zajęcia prowadził Sous Chef Pan Artur Wawer z firmy AWANGARDA, który przeszkolił uczniów w bardzo przystępny i ciekawy sposób, przekazał im kilka "kucharskich" trików, przypomniał o wartości odżywczej naszych rodzimych warzyw, owoców i mięsiw oraz nauczył nowoczesnej sztuki dekoracji potraw. Pod czujnym okiem Pana Artura uczniowie przygotowali następujące potrawy:

·        Krem z dyni ze świeżym imbirem

·        Zupa cebulowa z serem korycińskim

·        Pierogi z gęsiną i kaszą gryczaną z kwaśną śmietaną

·        Ręcznie robiony makaron z kurczakiem gotowanym metodą SOUS VIDE

·        Roladki wieprzowe z ogórkiem kiszonym i boczkiem podawane z ziemniakami puree i karmelizowaną cebulą

·        Surówka z marchewki z czarnym sezamem

·        Mieszane sałaty z warzywami i prażonymi pestkami dyni

·        Koktajl z mleka migdałowego z owocami

·        Jabłka z cynamonem pod kruszonką

Następnie odbyła się prezentacja i degustacja sporządzonych dań.

Na zakończenie zajęć Wicedyrektor ZSCKR w Potoczku Pan Andrzej Olszyński podziękował Pani Magdalenie Smolira za zorganizowanie warsztatów oraz Panu Arturowi Wawer  za ich fachowe przeprowadzenie.

Warsztaty bardzo spodobały się ich uczestnikom, a jednocześnie pozytywnie wpłynęły na pogłębienie tożsamości regionalnej młodzieży oraz integrację środowiska szkolnego.

Monika Wójcik

                                           

 

 powrót do góry strony     

=====================================================  

 

Warsztaty z zajęć praktycznych w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Janowie Lubelskim

 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego prowadzi bieżącą współpracę z instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa. W ramach takiej współpracy 27 października 2016 roku uczniowie klasy III  w zawodzie technik rolnik uczestniczyli w warsztatach z zakresu ekonomiki i przedsiębiorczości rolniczej.

Głównym celem było wykreowanie pomysłu na działalność rolniczą z uwzględnieniem jej opłacalności, konkurencyjności na rynku, działalności marketingowej, wpływu na środowisko i pozyskania źródeł finansowania.

Pani Krystyna Krasa – kierowniczka PZDR w Janowie Lubelskim przedstawiła uczniom zadania instytucji w zakresie rozwoju rolnictwa, sposoby nawiązywania kontaktów z rolnikami, zadania upowszechnieniowe i programy pomocowe, z których można skorzystać podczas realizacji pomysłu. Uczestnicy warsztatów wykonali ćwiczenie opracowując plan inwestycji dla przykładowego gospodarstwa, który miał ułatwić pozyskanie środków finansowych na realizację pomysłu. Wykonanie ćwiczenia zmobilizowało uczniów do przypomnienia wiadomości z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, rachunku ekonomicznego i analizy finansowej.                                                          

Pani Anna Zając przedstawiła zasady prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, możliwości pozyskiwania środków finansowych na ich uruchomienie i dalszy rozwój. W trakcie warsztatów uczniowie zadawali pytania, na które pracownice ZDR udzielały odpowiedzi. Zajęcia przebiegały w przyjaznej atmosferze, o którą niewątpliwie zadbała Pani Kierownik wraz z pracownikami. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pakiet materiałów edukacyjnych. Wyjazd na warsztaty zorganizowała nauczycielka przedmiotów ekonomicznych – Marianna Siembida.

                                                                                                                                    M.S.

   

  

 powrót do góry strony     

=====================================================   

Zbiór kukurydzy na kiszonkę

W trzecim  tygodniu września 2016r.odbył się zbiór kukurydzy z pól pokazowych ZSCKR w Potoczku. W trakcie zbioru uczniowie uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez pracownika Zespołu Doractwa Rolniczego z Janowa Lubelskiego pana Stanisława Żmudzińskiego. Uczniowie mogli porównać i poznać wymagania poszczególnych odmian oraz ocenić plon co do jakości i wielkości zbioru.

               

 powrót do góry strony     

=====================================================   

 "Desery zimne" - zajęcia praktyczne 20 września 2016r.

Uczniowie III klasy Technikum  Żywienia i usług gastronomicznych podczas zajęć praktycznych. Tematem przewodnim zajęć były: "desery zimne". Uczniowie przygotowywali kisiel kawowy oraz efektowny i niezwykle smaczny deser z mango z dodatkiem macerowanych malin.

 

 powrót do góry strony     

=====================================================   

Wizyta w OSM w Stalowej Woli

Kl. III TŻiUG pod opieką p. Danuty Sołtys w dniu 3.06. 2016 r. zapoznawała się z technologią przerobu mleka w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Stalowej Woli. Uczennice poznały procesy produkcji śmietany, serów twarogowych, jogurtu naturalnego, masła oraz krówek. Spółdzielnia mając na uwadze aspekty zdrowotne produkowanych produktów wybiera technologie najbardziej zbliżone do naturalnych. Masło produkowane jest ze śmietany wcześniej ukwaszonej. Osełka pakowana jest ręcznie. Nowością jest ser SABROSO produkowany w posypce z papryką, pieprzem lub czosnkiem. Śmietanka 30% jest produkowana bez substancji zagęszczających. Jogurt naturalny łagodny zawiera wysoką zawartość białka. Cukierki krówki produkowane są według tradycyjnej receptury. Mogą być produkowane na indywidualne zamówienie okolicznościowe. W celu zachowania walorów smakowych pakowane są ręcznie. Pobyt w zakładzie przybliżył technologie przerobu mleka.

   

 

 powrót do góry strony     

=====================================================   

EFEKTY ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH - CZERWIEC 2016

 Poniższe zdjęcia prezentują przykładowe efekty pracy uczniów II klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych  stworzone na zajęciach praktycznych pod kierunkiem nauczyciela praktycznej nauki zawodu Heleny Ślusarz.

           

 powrót do góry strony     

=====================================================   

 

Zajęcia praktyczne w pracowni napraw - kwiecień 2016

 Klasa III ZSZ mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych podczas zajęć praktycznych wykonali naprawę i przegląd stanu technicznego układu hamulcowego ciągnika doskonaląc umiejętności i wiedzę o budowie i działaniu pojazdów.  JK

         

 powrót do góry strony     

=====================================================   

 

Zajęcia praktyczne klasy II technik rolnik - maj 2016

 Uczniowie klasy II  technikum w zawodzie rolnik podczas zajęć praktycznych z eksploatacji maszyn rolniczych, nabywają umiejętności wykonywania zabiegów uprawowych przygotowujących do siewu., oraz doskonalą technikę wysiewu roślin zbożowych i motylkowych.

                               

 

 powrót do góry strony     

=====================================================   

 

Remont  brony zębowej - luty - marzec 2016.

..Aby  maszyny i narzędzia  stosowane w gospodarstwie dobrze służyły  należy je właściwie eksploatować, konserwować i  w  miarę konieczności remontować. Podczas zajęć praktycznych z eksploatacji  maszyn rolniczych, uczniowie  uczą się agregatowania oraz pracy maszynami i narzędziami. W  sezonie zimowym wiele uwagi  poświęcają ich remontom. Tym razem pod kierunkiem pana Stanisław Kowala wyremontowano gruntownie bronę zębową...          

                                                                                                                                                       S.K. 

       

  powrót do góry strony     

=====================================================   

 

Idzie wiosna 2016, ruszają siewy w gospodarstwie

Wiosna to czas wytężonej pracy w rolnictwie, związanej z przygotowaniem i wykonaniem siewu roślin jarych.  Uczniowie podczas zajęć praktycznych przygotowują maszyny oraz wykonują prace związane z przygotowaniem materiału siewnego do siewu. Na zdjęciach uczniowie podczas przeglądu stanu technicznego i regulacji czyszczalni zbożowej CZ Major w miesiącu marcu z panem Andrzejem Chmielińskim.   

                   

 

  powrót do góry strony     

=====================================================    

Renowacja i naprawa rozsiewacza nawozów podczas zajęć praktycznych.

Uczniowie klasy III ZSZ w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn oraz klasa pierwsza w zawodzie technik rolnik podczas zajęć praktycznych z napraw i eksploatacji maszyn, wykonali naprawę rozsiewacza nawozów Unia Brzeg NO41. Rozsiewacz wymagał kapitalnego remontu zespołów wysiewających oraz dawkujących nawóz. Został także zabezpieczony antykorozyjnie co w przypadku rozsiewaczy nawozów jest najczęstszą przyczyną powodującą uszkodzenia maszyn. Rozsiewacz jest wyposażony w elektrohydrauliczny zespół sterujący ilością wysiewu nawozu, co podnosi jego ergonomię pracy.  Naprawy dokonano w miesiącach - styczeń - marzec 2016r.

Poniżej zdjęcia rozsiewacza przed remontem, podczas remontu oraz efekt końcowy.

           JK

                         

                                                                                      powrót do góry strony              

 

starsze wiadomości