AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

nowsze wiadomości

Wyjazd integracyjny klasy pierwszej BTR

29 września 2023 roku klasa I BTR w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wspólnie z wychowawcą  oraz opiekunami Agatą Czajka i Andrzejem Chmielińskim  zorganizowali wyjazd integracyjny na ognisko do Osówka. Wykorzystując sprzyjającą pogodę,  uczniowie spędzili  wspólnie czas przy ognisku odpoczywając i wzmacniając więzi w oddziale klasowym.

                                                                                      Jabłoński Krzysztof

spotkanie przy ognisku  wspólne ognisko klasowe  klasa 1btr na wozie myśliwskim

 

 

_______________________________________

powrót do góry strony  

 

Ognisko integracyjne wychowanków internatu

Początek roku szkolnego to czas wzajemnego poznawania się, zawierania przyjaźni. To czas szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych, którzy zostali  przyjęci w poczet mieszkańców internatu.

W dniu 28 września 2023r. wychowankowie spotkali się na ognisku integracyjnym. Nie mogło zabraknąć pieczonych kiełbasek i śpiewu piosenek. O oprawę muzyczną spotkania zadbał wychowawca, pan Marian Giska. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali Filip Grządka,  Kacper Drozda  i Patryk Grządka, uczniowie  klasy II technikum.

To ciepłe, jesienne popołudnie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

A. Czajka

wychowankowie internatu nawiązują nowe znajomości i integrują się podczas ogniska, 28.09.2023r.  ognisko integracyjne, pieczenie kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek. Na akordeonie gra Filip Grządka, na gitarze Kacper Drozda, na tamburynie wychowawca Marian Giska, 28.09.2023r  wspólne zabawy przy ognisku , na zdjęciu wychowankowie internatu z wychowawcą Marianem Giska, 28.09.2023r  dziewczęta podczas ogniska, od lewej siedzą: Gabryiela Pietras, Martyna Zwolak, Milena Krzos i Nadia Surowiec. Z tyłu stoją: jagoda Chmura i nikoletia Matyka, 28.09.2023r 

_______________________________________

powrót do góry strony  

Akty Nadania Stopnia Awansu Zawodowego Nauczycieli

W dniu 28.09.2023 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały uroczyście wręczone Akty Nadania Stopnia Awansu Zawodowego Nauczycieli. Po uroczystym ślubowaniu sam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus wraz z panią sekretarz stanu w tym ministerstwie Anną Gembicką gratulując wszystkim odznaczonym wręczali odznaczenia. Wśród nauczycieli ze wszystkich szkół rolniczych, dla których organem prowadzącym jest Ministerstwo Rolnictwa znaleźli się nauczyciele z naszej szkoły: Magdalena Szyszka odebrała dyplom na stopień nauczyciela dyplomowanego oraz Małgorzata Cieślak, Ewa Król, Zenon Mazur i Mariusz Zabiegliński - dyplom na stopień nauczyciela mianowanego. Szef resortu rolnictwa Robert Telus pogratulował wszystkim odznaczonym oraz podziękował nauczycielom za wspieranie rodziców w trudzie wychowywania młodzieży. Zwrócił uwagę, że od pedagogów w ogromnej mierze zależy, jaka będzie Polska.

  po uroczystym wręczeniu dyplomów  przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

_______________________________________

powrót do góry strony   

Wycieczka integracyjna klasy 2 PT

26 września 2023 roku klasa 2 PT w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wspólnie z wychowawcą Moniką Kosikowską oraz Marią Nieściur zorganizowali wyjazd integracyjny na ognisko do Osówka. Uczennice miały okazję spędzić wspólnie czas przy ognisku oraz podczas gry w siatkówkę.

 

Monika Kosikowska

Zdjęcia klasowe 2 PT podczas ogniska integracyjnego w Osówku -26.09.2023  Uczennice klasy 2 PT – Zofia Jach, Jagoda Chmura, Kinga Czop i Otylia Blat na ognisku integracyjnym w Osówku – 26.09.2023  Uczennice klasy 2 PT podczas gry w siatkówkę w Osówku – 26.09.2023  Uczennice klasy 2 PT podczas jazdy wozem na ognisko do Osówka – 26.09.2023

 

_______________________________________

powrót do góry strony  

Pamiętamy o ofiarach i bohaterach września 

„Przypominajmy i pamiętajmy tamte smutne i tragiczne wydarzenia,
zachowajmy je w  pamięci dla następnych pokoleń,
aby już nigdy się nie powtórzyły, a ludzie żyli w pokoju.”

delegacja w składzie: wicedyrektor Andrzej Olszyński, Jolanta Olszyńska, Agata Czajka składa wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary pacyfikacji.

W ostatnią niedzielę września delegacja naszej szkoły w składzie: wicedyrektor Andrzej Olszyński, Jolanta Olszyńska, Agata Czajka, uczestniczyła w obchodach 81 rocznicy pacyfikacji mieszkańców wsi Osówek. Warto przypomnieć, że 29 września 1942 roku, za sprzyjanie partyzantom, Niemcy bestialsko wymordowali 43 jej mieszkańców.

 Dla upamiętnienia tego dramatu, 24 września 2023r., w tutejszej kaplicy odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar, którą sprawował ksiądz dziekan Krzysztof Woźniak. Niesamowitych wzruszeń dostarczył montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku.

W uroczystościach wzięły udział władze gminne, społeczności szkolne oraz okoliczni mieszkańcy. Część oficjalna uroczystości zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem upamiętniającym tamte tragiczne wydarzenia.

Pamięć o naszych bliskich kształtuje naszą tożsamość narodową. Musimy przypominać te bolesne wydarzenia i uwieczniać to, czego doświadczyli nasi przodkowie.

Agata Czajka, Jolanta Olszyńska

delegacja w składzie: wicedyrektor Andrzej Olszyński, Jolanta Olszyńska, Agata Czajka składa wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary pacyfikacji.  delegacja szkoły w czasie Mszy świętej sprawowanej przez księdza dziekana Krzysztofa Woźniak.   – pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji

 

_______________________________________

powrót do góry strony  

Widowisko rekonstrukcyjne - Bitwa pod DzwoląDelegacja: Pan Dyrektor D. Wolan, D. Sadowska, P. Wielgus, E. Król

 24 września 2023 r. w Momotach Górnych odbyły się uroczystości upamiętniające
84. rocznicę Zakończenia Działań Obronnych Zgrupowania płk. Zieleniewskiego. Zgrupowanie pułkownika Zieleniewskiego było oddziałem Wojska Polskiego, utworzonym z grup: „Kowel”, „Chełm”, „Niemen”, „Brześć”. Żołnierze zgrupowania walczyli zarówno z ZSRR, jak i Niemcami.

Działania bojowe objęły południową część województwa lubelskiego, ale w niedługim czasie odziały zostały okrążone przez obu agresorów.

Pułkownik Zieleniewski podjął decyzję o zaprzestaniu walk i 1 października 1939 roku podpisał kapitulację.

Ta uroczystość, przywołała  pamięć tysięcy patriotów  którzy zginęli w walkach obronnych  
w 1939 r., zamordowanych przez Niemców i ZSRR w czasie II Wojny Światowej, podczas pacyfikacji, gdzie Niemcy  mordowali ludność cywilną. Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą, wystąpieniami okolicznościowymi, Apelem Pamięci i salwą honorową, a także inscenizacją Bitwy pod Dzwolą.

 Delegacja z naszej szkoły na czele z Panem Dyrektorem Dariuszem Wolanem złożyła wiązankę pod pomnikiem płk. Zieleniewskiego.

 

Ewa Król

Opis krótki:Żołnierze pod pomnikiem Zieleniewskiego  Opis krótki: Żołnierze i chorągwie   Opis krótki: Salwa honorowa   opis krótki:Apel poległych 

 

 

_______________________________________

powrót do góry strony 

Kursy gastronomiczne

24 września 2023 r. zakończył się kolejny kurs skierowany do uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

We wrześniu w ZSCKR w Potoczku uczniowie klas żywieniowych odbywali kursy w ramach projektu „Profesjonaliści na rynku pracy”. Były to dwa kursy baristy oraz kurs barmański, w których brali udział uczniowie klas II PT, III PTL, IV FTP oraz V FTP.

Szkolenia, które prowadził pan Marcin Włodarczyk składały się z części teoretycznych i praktycznych. Na zakończenie każdego z kursów uczniowie musieli zaliczyć egzamin, dzięki któremu mogli uzyskać zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu.

Monika Kosikowska

Uczniowie klas gastronomicznych podczas kursu baristy w ZSCKR w Potoczku – 20.09.2023r. Uczennica klasy IV FTP Patrycja Kwiatek podczas przygotowywania latte art na kursie baristy w ZSCKR w Potoczku – 14.09.2023r.   Uczennica klasy V FTP Emilia Łazarz podczas kursu barmańskiego w ZSCKR w Potoczku – 16.09.2023 r.  Uczennica klasy III PTL Natalia Cieślak na kursie barmańskim podczas przygotowywania dekoracji do drinków – 16.09.2023 r.  Uczennica klasy IV FTP Magdalena Szymona podczas procesu spieniania mleka do kawy na kursie baristy w ZSCKR w Potoczku – 14.09.2023 r.

 

_______________________________________

powrót do góry strony 

Byliśmy uczestnikami tej konferencji !

W dniu 22 września 2023r. na Wydziale Mechaniczno - Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyło się VIII FORUM PSZCZELARSKIE ,, STALOWA PSZCZOŁA NIE ISTNIEJE"

Jest to Konferencja poświęcona szeroko pojętej tematyce pszczelarskiej, a w szczególności rozpoznawaniu i zwalczaniu chorób pszczół, leków dopuszczonych do stosowania w pasiekach,

wykrywania w miodzie i wosku substancji niepożądanych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Spotkanie ciekawe bo wykłady kadry naukowej skierowane do pszczelarzy praktyków.

Są pytania, jest dyskusja. Każdy przedstawiony problem nie pozostaje bez odpowiedzi. Korzyści są więc obustronne bo pracownicy naukowi mogą zapoznać się z problemami pszczelarzy.

Ponadto jest to kiermasz produktów pszczelich z degustacją miodów oraz pokazy i sprzedaż sprzętu pszczelarskiego. Polecamy pszczelarzom tą konferencję w następnych latach.

 

_______________________________________

powrót do góry strony

 

Jak wrzesień to Agro Show

 Każdy rolnik i mechanizator wie ze jak nadchodzi wrzesień pora wybierać się na targi Agro Show. Także i nasza szkoła jak co roku odwiedziła 22 września  2023r. wystawę rolniczą w Bednarach. To największa wystawa plenerowa na ponad 120 ha, gdzie znajdziemy wszystko co jest potrzebne przy prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Nasi uczniowie w liczbie 48 osób głównie z klas młodszych, wykazali duże zainteresowanie  wystawami i pokazami sprzętu wykorzystywanego w produkcji rolniczej. Opiekunami grypy byli : Agnieszka Kozioł, Paweł Nieściur, Grzegorz Zientek i Krzysztof Jabłoński . Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wytrwałość i chęć poszerzania swojej wiedzy i zapraszamy na kolejny wyjazd już w marcu do Kielc.

                                                                                           Jabłoński Krzysztof

Wejście na targi   Grupa na stoisku Deutz –Fahr   Grupa na stoisku firmy Claas   grupa na stoisku firmy Massey Ferguson  stoiska wystawowe firm na targach   stoiska wystawowe firm na targach

 

_______________________________________

powrót do góry strony

 

21 września 2023- wycieczka integracyjna

Korzystając z przepięknej, słonecznej pogody uczniowie klasy  2BTF i 3 PTL wraz z wychowawczynią i opiekunami wybrali się na pierwszą w tym roku szkolnym, wycieczkę integracyjną do Osówka. Celem wycieczki było wzmocnienie więzi między uczniami w zespole klasowym, odpoczynek od codzienności ( obowiązków szkolnych i domowych) oraz poznanie walorów przyrodniczych jesienną porą. Głównym punktem wycieczki był spacer po lesie i najbliższej okolicy.

Na koniec spotkania w bezpiecznym i spokojnym miejscu, urządzono ognisko z pieczeniem pysznych kiełbasek. Miło było spędzić czas na łonie natury, delektując się złotą polską jesienią.

                                                              Monika Krakowska-Widz

Na zdjęciu są uczniowie klasy 3PTL i 2 BTF wraz z opiekunami.   Uczennice klasy 2 PTL-ognisko integracyjne  Pieczenie kiełbasek-altana w Osówku  Przejazdzka wozem myśliwskim.  Zdjęcie klasowe kl 3 PTL  Pieczenie kiełbasek-altana w Osówku  Gra zespołowa w siatkówkę 

 

_______________________________________

powrót do góry strony

 

RUCH PIESZYCH I ROWERZYSTÓW

21 września 2023r. odbył się apel: Ruch pieszych i rowerzystów. W tym roku młodzież naszej szkoły zwróciła szczególną uwagę na młodych kierowców i rowerzystów. Wielu z naszych uczniów jest
w wieku, w którym mogą zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami. Czasami jednak brawura
i nieodpowiedzialna jazda sprawia że mogą spowodować wypadek drogowy.

Część z uczniów dojeżdża do szkoły rowerami. Pomimo że jest to ekonomiczny i zdrowy sposób poruszania się, zapomina się często o tym że rowerzystów również obowiązują zasady do których należy się stosować. Apel miał na celu uświadomić młodym uczestnikom ruchu drogowego jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

lewej Julia Zuń klasa 3PTL, Kwiatek Patrycja 4FTP, Kiszka Kacper 3BTF, dyrektor Wolan Dariusz  od lewej Julia Zuń klasa 3PTL, Kwiatek Patrycja 4FTP, Kiszka Kacper 3BTF, Zientek Grzegorz nauczyciel  od lewej Julia Zuń klasa 3PTL, Kwiatek Patrycja 4FTP, Kiszka Kacper 3BTF

 

_______________________________________

powrót do góry strony

 

 

ZBIÓR KUKURYDZY NA KISZONKĘ

W dniu 21.09.2023 roku w ZSCKR w Potoczku odbył się zbiór kukurydzy na kiszonkę. Zbiór został przeprowadzony przez firmę usługową natomiast przy zagęszczaniu i nakrywaniu silosu, chętnie uczestniczyli uczniowie klasy 3 BB w czasie zajęć praktycznych. 

            Po skoszeniu i nawiezieniu zielonej masy z kukurydzy musi być ona  dobrze zagęszczona oraz szczelnie przykryta folią, w celu zapewnienia warunków beztlenowych niezbędnych do zajścia procesu zakiszania. Powstała w ten sposób kiszonka, będzie stanowiła pokarm dla naszego bydła na cały okres zimowy, dlatego też cały ten proces począwszy od zbioru aż do przykrywania musi być starannie przygotowany.

Uczniowie klasy 3BB w dniu 22.09.2023 r. w czasie zajęć praktycznych zagęszczają kukurydzę w silosie. Na zdjęciu od lewej Mateusz Serwatka, Paweł Wojciechowski, Muszak Piotr, Stanisław Kozik, Michalec Szymon.  Uczeń klasy 3BB Stanisaław Kozik w czasie zagęszczania kykurydzy w silosie w dniu 21.09.2023r..  Zbiór kukurydzy w ZSCKR w Potoczku świadczony przez firmę usługową w dniu 21.09.2023r.

 

_______________________________________

powrót do góry strony 

Wycieczka integracyjna w klasie 1PT

Pod takim hasłem 20 września 2023 roku klasa 1 PT w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbyła wyjazd szkolnym wozem myśliwskim z ciągnikiem Kubota, trasą z Potoczka na Osówek. Opiekunami wyjazdu byli z wychowawczyni klasy: Helena Ślusarz i pani Agnieszka Zarzeczna. Celem wyjazdu było uwrażliwienie młodzieży na otaczające ich piękno krajobrazu oraz lepsze wzajemne poznanie się i integrowanie w grupie. Fajnym punktem wyprawy okazało się małe grzybobranie i spacery po lesie, gdzie świetnie mogliśmy też dostrzec wszystkie kolory kończącego się lata.

Utrudzeni w atrakcjach dnia uczniowie mogli odpoczywać przy wspólnym ognisku, gdzie dzieliliśmy się spostrzeżeniami i planowaliśmy kolejne inicjatywy klasowe.

Helena Ślusarz z młodzieżą

1PT w Osówku na ognisku-20.09.2023r.   Wycieczka 20.09.2023r. - Osówek 1PT  Ognisko klasy 1PT w Osówku - 20.09.2023r.   Wyjazd wozem myśliwskim do Osówka 1PT - 20.09.2023r.

 

_______________________________________

powrót do góry strony

 

Wyjazd integracyjny do Osówka - 18 IX 2023

Uczniowie klasy 1LT, w zawodzie technik weterynarii oraz klasy 1BB, w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, wspólnie z wychowawcami Agnieszką Kozioł, Pawłem Nieściurem oraz Dianą Sadowską, zorganizowali wyjazd integracyjny do Osówka. Młodzież spędziła czas na poznawaniu się przy ognisku oraz podczas gry w siatkówkę.

 

klasa 1LT oraz 1BB podczas jazdy wozem do Osówka  klasa 1BB z wychowawcą Pawłem Nieściurem  klasa 1LT z wychowawczynią Agnieszką Kozioł  uczniowie podczas ogniska  wspólne zdjęcie klas 1LT oraz 1BB z wychowawcami: Agnieszką Kozioł i Pawłem Nieściurem

 

 

_______________________________________

powrót do góry strony

Wywiadówka w ZSCKR w Potoczku Wywiadówka ogólna – SPOTKANIE – 17.09.2023r. na hali sportowej w ZSCKR w Potoczku

W niedzielę 17 września 2023 roku o godzinie 13:30 na stołówce Internatu odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów, którzy mieszkają w Internacie.

Następnie o godzinie 14:00 na hali sportowej odbyło się spotkanie z rodzicami wszystkich klas.

Na wywiadówce ogólnej były poruszane zagadnienia:

- zapoznanie rodziców klas pierwszych z pracą placówki, organizacją nauczania w klasach pierwszych, poinformowanie o dniach wolnych od zajęć dydaktycznych w bieżącym roku szkolnym, ubezpieczenie uczniów w szkole, stypendyści – nasi uczniowie – przedstawił dyrektor Dariusz Wolan;

- Ocenianie wewnątrzszkolne – przedstawił wicedyrektor Andrzej Olszyński;

- Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny – przedstawiła pedagog Maria Wolan;

- o zajęciach „Wychowanie do życia w rodzinie” – opowiedziała Ewa Pęk.

Następnie odbyły się spotkania wychowawców z rodzicami w klasach.

Wszyscy nauczyciele do godziny 16:30 byli do dyspozycji rodziców w pokoju nauczycielskim.

 

Rodzice na wywiadówce ogólnej – SPOTKANIU – 17.09.2023r. na hali sportowej w ZSCKR w Potoczku.   Wywiadówka ogólna – SPOTKANIE – 17.09.2023r. na hali sportowej w ZSCKR w Potoczku

_______________________________________

powrót do góry strony

 

Uroczyste obchody 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej…

….odbyły się 17 września 2023 r.

 Uroczystość obchodów 84. rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęła się Mszą św. w Kościele p.w. Św. Mikołaja w Potoku Wielkim. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w podniosły i wzruszający sposób przedstawili najistotniejsze fakty i tragiczny bilans najokrutniejszego konfliktu w dziejach ludzkości.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, placówek  szkolnych oraz mieszkańcy gminy. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Jolanta Olszyńska, Monika Krakowska-Widz oraz Andrzej Chmieliński. Przybyli na tą uroczystość oddali  hołd oraz złożyli wieńce poległym w II Wojnie Światowej na cmentarzu parafialnym. Modlitwę w intencji poległych żołnierzy poprowadził ks. proboszcz Artur Dyjak.

Pamiętajmy…!!! II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości.

Modlitwa oraz złożenie wieńców na cmentarzu parafialnym w Potoku Wielkim  Delegacja ZSCKR w Potoczku składa wieniec na grobie poległych II wojny światowej  Obchody 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej- delegacja Gminy Potok Wielki z Panem wójtem Leszkiem Nosalem na czele.

 

_______________________________________

powrót do góry strony

 

17 września 2023r. (niedziela)  o godz. 14:00 na hali sportowej odbędzie się spotkanie z rodzicami wszystkich klas.

 Terminarz i tematyka spotkań z rodzicami w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku w roku szkolnym 2022/2023.  w zakładce dokumenty

17 września 2023r  o godz. 13:30 w internacie odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów którzy mieszkają w internacie.

 Serdecznie zapraszamy 

_______________________________________

powrót do góry strony

Zmiana planu dla szkół dziennych od 11 września 2023r. - prosimy o zapoznanie się - dostępny jest w zakładce plany zajęć

Kwalifikacyjne kursy zawodowe (ROL.04 - Prowadzenie produkcji rolniczej) na II zajęcia  na kursach K23 i K24 rozpoczynają się 23 września 2023r. o godz. 7:45.

Plan na najbliższe zjazdy

Plan na kolejne zostanie podany w terminie późniejszym.

_______________________________________

powrót do góry strony

 

Spływ kajakowy 13 września 2023r

Wykorzystując piękną wrześniową pogodę uczniowie klasy 2 BT wraz z opiekunami Panią Dianą Sadowską, Panem Zenonem Mazurem i wychowawcą klasy Łukaszem Drewniowskim, zorganizowali wycieczkę na spływ kajakowy do Zwierzyńca, w ramach integracji klasy. Spływ odbył się z miejscowości Obrocz do Zalewu Rudka. Cała trasa miała długość około 7 km i udało pokonać się ją w 2 godziny.

 

Uczniowie klasy 2BT Jakub Cieśla i Karol Majewski w czasie spływu kajakowego w Zwierzyńcu w dniu 13.09.2023 roku.  Uczniowie klasy 2BT nad zalewem Rudka po spływie kajakowym od lewej w Zwierzyńcu w dniu 13.09.2023 roku: Radosław Kowalski, Dycha Jan, Ładziak Łukasz, Radosław Kozioł, Cieśla Jakub, Arkadiusz Małysz, Długosz Wiktor, Post Dawid, Sulowski Dawid, Maksim Paweł, Majewski Karol, Maciąg Adam, Drewniowski Łukasz.  Uczniowie klasy 2 BT w czasie instruktarzy przed spływem kajakowym w Zwierzyńcu w dniu 13.09.2023 roku na zdjęciu od lewej : Radosław Kowalski, Maciąg Adam, Sadowska Diana , Majewski Karol, Zagóra Piotr, Małysz Arkadiusz, Radosław Kozioł.

 

_______________________________________

powrót do góry strony

Sprawność „wioślarza” zdobyta! Spływ kajakowy po Sannie

 Dużymi umiejętnościami musieli wykazać się uczniowie klasy IV i V FTP, którzy pod opieką wychowawców wybrali się w środę, 13 września na spływ kajakowy. Rwący nurt, podwodne konary, mielizny i liczne zakręty – takie atrakcje czekały na trasie spływu po Sannie. Przy przepięknej pogodzie pokonaliśmy 7 – kilometrowy, bardzo malowniczy  odcinek  rzeki,  z Zaklikowa do Ireny. Duże brawa należą się zwłaszcza dziewczętom, które trzymając po raz pierwszy w ręku wiosła, dzielnie pokonywały wodne przeszkody, nie dając się wyprzedzić panom. Po intensywnym wysiłku na wodzie był czas na relaks i integrację przy ognisku.

Dorota Florczak, Piotr Spyra

Przed spływem kajakowym – omówienie zasad bezpiecznego zachowania na wodzie;  Uczniowie ZSCKR w Potoczku pod głównym budynkiem Szkoły podczas Narodowego Czytania – 11.09.2023r.  Na rzece – w kajaku Konrad Sulowski i Rafał Skoczylas;  Ćwiczymy parkowanie równoległe;   Nasze dzielne dziewczyny : Joasia Krawczyk i Magda Szymona; 

 

_______________________________________

powrót do góry strony

Lektura „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej 12 odsłoną Narodowego Czytania 2023

W poniedziałek 11 września 2023 roku  przed budynkiem głównym Szkoły odbyła się dla całej społeczności Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku akcja Narodowego Czytania. Przedsięwzięcie organizowane jest od 2012 roku przez parę prezydencką Rzeczpospolitej Polskiej: pana Andrzeja Duda i panią Agatę Kornhauser-Duda.  Na rozpoczęciu spotkania z książką „Nad Niemnem” został odczytany przez bibliotekarkę Dianę Sadowską list okolicznościowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zachęcający do wspólnej lektury.

W tym roku fragmenty lektury "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej  odczytały uczennice klasy 2 PT  i 4 FTP ( w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych) pod okiem bibliotekarek: Diany Sadowskiej i Heleny Ślusarz.  Na zakończenie spotkania wicedyrektor szkoły pan Andrzej Olszyński podkreślił rolę i wagę czytania w życiu oraz zaprosił młodzież do biblioteki szkolnej. Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wiedzę ogólną i uczy myślenia. Młodzież, która lubi czytać dla przyjemności z dużą swobodą pisze wypracowania, pięknie się wypowiada i  posiada dużą wiedzę o otaczającym ją świecie.

Dyrekcja, bibliotekarki i uczennice klasy 2 PT i 4 FTP ( w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych) podczas ogólnopolskiej akcji” Narodowe Czytanie 2023” – 11.09.2023  Uczniowie ZSCKR w Potoczku pod głównym budynkiem Szkoły podczas Narodowego Czytania – 11.09.2023r.  Uczniowie i uczennice ZSCKR w Potoczku z nauczycielami podczas Narodowego czytania „Nad Niemnem” dnia 11 września 2023r.  Nasze uczennice klasy 2 PT i 4 FTP ( w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych) czytają fragmenty lektury „Nad Niemnem” podczas ogólnopolskiej akcji ”Narodowe Czytanie 2023” – 11.09.2023  Nasi uczniowie wraz z Dyrekcją podczas „Narodowego Czytania 2023 - 11.09.2023r. 

 

_______________________________________

powrót do góry strony

ZAJĘCIA WYJAZDOWE KLASY IIIBTF  W DNIU 08.09.2023R W IUNG-PIB Puławy.

 Uczniowie klasy IIIBTF w zawodzie technik rolnik uczestniczyli w zajęciach terenowych w IUNG-PIB Puławy.

Uczestniczyli w :

pokazie odmian kukurydzy,
pokazie robota polowego Robotti,
pokazie maszyn i narzędzi do uprawy oraz zbioru kukurydzy,
kukurydza uprawiana ekologicznie – dyskusja dotycząca ważniejszych problemów.

Uczniowie klasy 2BTF w dniu 08.09.2023 roku przy robocie polowym Robotti od lewej: Rybak Dawid, Oleszek Mateusz, Sulowski Hubert, Janik Dawid, Grot Damian w czasie zajęć praktycznych wyjazdowych  Uczniowie klasy 2BTF przy poletkach kukurydzianych od lewej uczniowie: Grot Damian, Rybak Dawid, Oleszek Mateusz, Sulowski Hubert, Janik Dawid w dniu 08.09.2023 na zajęciach ternowych.

 

_______________________________________

powrót do góry strony

Pamiętamy – II wojna rozpoczęła się w PolsceDyrektor ZSCKR w Potoczku przemawiający na rozpoczęciu roku szkolnego 2023/2024 w dniu 04.09.2023.

 Wrzesień to miesiąc babiego lata, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi ze szkolnej ławy po wakacyjnej rozłące. Ale był również inny wrzesień… Wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów.

1 września 1939 r. o świcie  wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. To była największa i najkrwawsza wojna w dziejach świata. Uczestniczyło w niej 61 państw, zaangażowanych było ponad 1,7 mld ludzi, a działania zbrojne objęły niemal całą Europę, południową i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę,  morza i oceany. Towarzyszyły im:  masowy terror, mordy, deportacje, przesiedlenia ludności.  Zginęło ponad 60 milionów ludzi.

W celu upamiętnienia 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczennice klasy IV Technikum Kamila Konopa i Patrycja Kwiatek przypomniały społeczności szkolnej najważniejsze fakty polskiej kampanii i lat okupacji. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zabitych i pomordowanych podczas wojny.

 

Na zdjęciu przemawiający oraz składający życzenia na rok szkolny dla uczniów szkoły podstawowej w Potoczku oraz uczniów ZSCKR w Potoczku wójt gminy Potok Wielki Pan Leszek Nosal w dniu 04.09.2023..  Zdjęcie przedstawiające na pierwszym planie grono pedagogiczne ZSCKR w Potoczku wraz z dyrektorem szkoły Panem Dariuszem Wolanem, wicedyrektorem Panem Andrzejem Olszyńskim i kierownikiem PNZ Panem Markiem Hołodym. Na zdjęciu również w pierwszym rzędzie od lewej dyrektort SP w Potoczku Pan Jan Brzozowski, obok wójt gminy Potok Wielki Pan Leszek Nosal.  Uczennice Technikum ZSCKR w Potoczku w czasie wystąpienie przypominającego o wybuchu II wojny światowej. Od lewej Patrycja Kwiatek oraz Kamila Konopa..

_______________________________________

powrót do góry strony

Dożynki Powiatowe w Modliborzycach Grupa wieńcowa młodzieży z ZSCKR w Potoczku. Modliborzyce, 03.09.2023r.

Dnia 3.09.2023r. delegacja uczniów i nauczycieli  na czele z dyrektorem ZSCKR w Potoczku  Panem Dariuszem Wolanem uczestniczyła w dożynkach powiatowych zorganizowanych w Modliborzycach.  Starostami dożynek z naszej szkoły byli Pani Agata Czajka i Pan Łukasz Drewniowski.  Delegację uczniów reprezentowali: Natalia Cieślak, Patrycja Kwiatek, Katarzyna Kaczmarska, Mateusz Szatkowski i Dominik Kaproń. Dożynki w polskiej kulturze mają wieloletnią tradycję i są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika. To czas podziękowań Bogu za plony, a ludziom za trud. Tegoroczne Święto Plonów  powiatu janowskiego rozpoczął barwny korowód, który przeszedł ulicami miasta na plac przy Kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Modliborzycach. Tam odbyło się tradycyjne przekazanie chleba i prezentacja wieńców dożynkowych. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Modliborzyce Pan Witold Kowalik.   Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli w plenerowej  Mszy Świętej w intencji rolników. Po uroczystości Gospodarze Dożynek częstowali zgromadzonych chlebem upieczonym z tegorocznych ziaren – owocu ziemi i pracy ludzkich rąk.

                                                                                                           Ewa Pęk, Dorota Florczak

Wieniec dożynkowy ZSCKR w Potoczku prezentuje delegacja szkolna. Modliborzyce, 03.09.2023r.  Przemarsz Delegacji wieńcowej ZSCKR w Potoczku podczas Dożynek Powiatowych. Modliborzyce, 03.09.2023r.`  Prezentacja wieńca dożynkowego ZSCKR w Potoczku podczas Dożynek Powiatowych. Modliborzyce, 03.09.2023r.  Delegacja szkolna ZSCKR w Potoczku po prezentacji wieńca dożynkowego. Modliborzyce, 03.09.2023r.

_______________________________________

powrót do góry strony

starsze wiadomości