AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

Nowsze wiadomości

Egzaminy próbne przygotowujące uczniów   do pierwszej kwalifikacji – sporządzanie potraw i napojów.

   Dla uczniów III klasy technikum zbliża się jeden z najgorętszych okresów w czasie nauki, a mianowicie czas egzaminów zawodowych . Według planu, powinny się one odbyć  w czerwcu 2021 roku.  Uczniów  technikum żywienia i usług gastronomicznych czeka egzamin z pierwszej kwalifikacji: Sporządzanie potraw i napojów.

Część pisemna egzaminu trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawidłowa. Można uzyskać max. 40 punktów. Część pisemna egzaminu jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu lub arkuszy i kart odpowiedzi.

Część praktyczna egzaminu jest przeprowadzana w formie zadania praktycznego i polega na wykonaniu przez zdającego zadania  zawartego w arkuszu  na stanowisku egzaminacyjnym.

Istotne jest dobre przygotowanie do egzaminu. Uczniowie pracują na swój wynik już od pierwszej kasy. Podczas zajęć praktycznych  przeprowadzamy  próbne egzaminy. Dzięki temu uczniowie przyzwyczajają się do samodzielnej pracy, uczą się opanowywać stres oraz właściwie rozkładać pracę w czasie.

Osobom zdającym w tym roku życzymy powodzenia. Poniżej znajduje się link pod którym można znaleźć testy do dodatkowego samokształcenia. https://www.testy.egzaminzawodowy.info/kwalifikacja-tg7

                                                                                                   Justyna Wielgus

       

 

 

powrót do góry strony

---------------------------------------------------------

25 lat obecności Polski w OECD

OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organization for Economic Cooperation and Development) - międzynarodowa organizacja gospodarcza, do której należą najbardziej uprzemysłowione i rozwinięte ekonomicznie kraje o ustroju demokratycznym. OECD utworzona została na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, którą podpisano 14 grudnia 1960 r. Nowopowstała organizacja zastąpiła istniejącą od 16 kwietnia 1948 Organizację Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC), którą powołano dla integrowania odbudowujących się po zniszczeniach wojennych gospodarek państwowych w Europie, korzystających z pomocy przyznanej w ramach Planu Marshalla. Na początku, do OECD należało 17 państw z Europy Zachodniej, Stany Zjednoczone, Kanada oraz Turcja. Natomiast obecnie, członkami organizacji jest 37 państw, w tym Polska (od 22 listopada 1996 r.). Siedzibą OECD jest Paryż, zaś językami urzędowymi - angielski i francuski. Głównym celem OECD jest promocja trwałego i stabilnego wzrostu gospodarczego, a także rozwój handlu światowego bez dyskryminowania, zgodnie z zobowiązaniami międzynarodowymi. Państwa członkowskie starać się mają o wzrost zatrudnienia i utrzymanie stabilizacji gospodarczej. W ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju działają Kodeksy i Systemy Rolne oraz Program Współpracy Badawczej, w tym System OECD Stosowania Międzynarodowych Norm dla Owoców i Warzyw. OECD od dawna propagowała stosowanie podejścia terytorialnego w rozwoju obszarów wiejskich, w ramach którego polityka wobec obszarów wiejskich uznawana byłaby za strategię inwestycyjną promującą konkurencyjność i dobrobyt na obszarach wiejskich. Implementacja takiego podejścia do praktyki może ułatwić tym obszarom wykorzystanie nadarzających się możliwości rozwojowych i budowanie na istniejących atutach, takich jak lokalizacja, zasoby naturalne, atrakcyjność przyrodnicza i kulturowa oraz kapitał społeczny.

                                                                                    M.S.

 

powrót do góry strony

---------------------------------------------------------

 

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 W piątek 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest on organizowany od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonii. Tam też jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W obecnej pandemicznej sytuacji książka w każdej formie również tej elektronicznej jest bardziej niż kiedykolwiek dotąd źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

Corocznie w ZSCKR w Potoczku  organizowany jest apel z tej okazji i dlatego  przypominamy naszym czytelnikom to Święto Książki i zachęcamy wszystkich do czytania każdego dnia. Apelujemy taką formą do naszych odbiorców, aby nie zapominali o książkach w tak trudnych czasach Covit-19, tylko je po prostu czytali. Podkreślamy, iż czytanie ma nieskończenie wiele plusów, a w szczególności: rozwija wyobraźnię, usprawnia pamięć, powiększa

i wzbogaca słownictwo, rozwija i ubogaca pisanie, poszerza wiedzę i umiejętności, buduje poczucie własnej wartości i niezależności, czyni człowieka świetnym rozmówcą, a przede wszystkim daje satysfakcję z dobrze wykorzystanego czasu wolnego. Czas pandemii sprzyja lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, gdzie możemy przenieść się w inny świat.  Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: „czytając, nigdy nie czujesz się sam.”

 

Dlatego warto czytać książki i je czytajcie, zarówno w formie tradycyjnej, jak też elektronicznej!

Bibliotekarki: Diana Sadowska, Helena Ślusarz

  

 

powrót do góry strony

---------------------------------------------------------

" Młodzi w Akcji+"

Uczniowie biorący udział w programie "Młodzi w Akcji +"- Patrycja, Ania i Mateusz zapraszają uczniów kl. I, II, III do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. "Czym jest dla mnie patriotyzm?". Termin oddawania prac: 23.04.2021r.

Zdjęcie pracy wysyłamy pod adres: mlodziwakcji.konkurs@o2.pl.

W temacie prosimy o wpisanie następujących informacji: Nazwisko, imię, klasa.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!

.

 

 

 

powrót do góry strony

---------------------------------------------------------

Światowy Dzień Zdrowia 2021

Każdego roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.  W tym dniu Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na różne aspekty związane z ochroną zdrowia na świecie. W 2021 roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest  „Budowanie  sprawiedliwszego i  zdrowszego  świata dla wszystkich”. Tegoroczny motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2 .

Obecna sytuacja epidemiologiczna podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia, a przede wszystkim podkreśla rolę personelu medycznego w czasie pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do większych inwestycji w podstawową opiekę zdrowotną, aby zapewnić wszystkim zdrowie.

W Polsce obchodom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą obchody Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Wszystkim Pracownikom Służby Zdrowia dziękujemy za ich poświęcenie i trud wkładany w niesienie pomocy potrzebującym i okazywaną troskę o zdrowie pacjentów.

.

powrót do góry strony

---------------------------------------------------------

starsze wiadomości