AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

nowsze wiadomości

PRÓBNA EWAKUACJA       

Każdego roku w naszej szkole  jest przeprowadzana próbna ewakuacja. Ma to na celu poznawanie procedury ewakuacji oraz utrwalanie i doskonalenie prawidłowego zachowania w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia dla życia lub zdrowia szkolnej społeczności.

Ewakuacja próbna odbyła się  28.09.2020r.  o godzinie 10.00. Wyprowadzenie: uczniów, nauczycieli  i pracowników z budynku przebiegało bardzo sprawnie – w ciągu 4,5 minuty opuszczono wszystkie pomieszczenia, które  pozostawiono otwarte (z pozostawionymi  kluczami w zamkach) i udostępnione do sprawdzenia.            

Na terenie boiska szkolnego, Panu Dyrektorowi Dariuszowi Wolanowi zostały zgłoszone przez opiekunów stany liczbowe uczniów i pracowników, oraz  przekazano informacje o pozostawieniu pustych pomieszczeń. Akcja  przebiegała sprawnie i bez paniki. Nad prawidłowym przebiegiem czuwał młodszy brygadier Pan Piotr Drzymała z  Państwowej Straży Pożarnej z Janowa Lubelskiego.

Ewakuacja została zaplanowana i zorganizowana przez Dyrektora Dariusza Wolana oraz Andrzeja Olszyńskiego i Mariusza Zabieglińskiego.

 O godzinie 10.15 uczniowie  pod opieką nauczycieli wrócili do sal lekcyjnych.

Mariusz Zabiegliński

 

powrót do góry strony

====================================================

 

Zieleniewskiego w Momotach Górnych. 

W niedzielę 27 września 2020 r. delegacja naszej szkoły pan Krzysztof Jabłoński, pani Maria Wolan i Diana Sadowska wzięli udział w uroczystości 81 rocznicy Zakończenia Działań Obronnych Grupy płk. Tadeusza Zieleniewskiego w Momotach Górnych.

Rocznica upamiętniająca historię dumnego narodu, walczącego o wolność, samostanowienie i polskość przed światem i Europą. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele w Momotach Górnych.

Następnie pod pomnikiem Tadeusza Zieleniewskiego został odśpiewany hymn państwowy i nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili przedstawiciele władz powiatowych, Poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki,  wicestarosta, burmistrz, wójtowie gmin, przedstawiciele policji, nauczyciele, harcerze i zgromadzeni mieszkańcy powiatu.

Delegacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku złożyła na zakończenie uroczystości wieniec pod pomnikiem.

.

   

powrót do góry strony

==================================================== 

 

Jesienna przejażdżka

Poznanie terenów przylegających do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz integracja klasy – taki cel miała wycieczka klasy I FTP, w piątek, 25 września.

W czasie przejażdżki wozem myśliwskim uczniowie mogli podziwiać jesienne już krajobrazy lasów, stawów i pól, wśród których położona jest szkoła oraz zapoznać się z historią tych obszarów.

 Dopełnieniem wspólnie spędzonego czasu było ognisko  i „zdobycie”  Gaj Góry. 

Dorota Florczak.

.

 

powrót do góry strony

==================================================== 

 

.

Wycieczka integracyjna klasy I BT

 

    Dnia 24 września uczniowie klasy I BT w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki udali się na pieszą wycieczkę po terenie gospodarstwa szkolnego.

Pierwszym punktem było zwiedzanie budynków szkoły, hodowli , sprzętu i gruntów rolnych należących do gospodarstwa szkolnego.

Ciekawą okolice można było podziwiać z „ Gaj Góry”.

Piękna pogoda sprzyjała spacerom wzdłuż rzeki, po łąkach i otoczeniu stawów rybnych.

     Opiekę nad uczniami sprawowali: Łukasz Drewniowski i wychowawczyni Jolanta Olszyńska.

Jolanta Olszyńska

.

  

 

powrót do góry strony

==================================================== 

 

 

Udział naszych uczniów w Lubelskim i Podkarpackim Salonie Maturzystów 2020.

 Dnia 18 września uczniowie 4 klasy technikum podczas zajęć szkolnych brali udział w Salonie Maturzystów w  wersji online. To była nowa formuła tego wydarzenia, wirtualna. W programie znalazły się wszystkie niezbędne informacje na temat egzaminu maturalnego, wykłady  ekspertów OKE na temat egzaminu maturalnego 2021 i spotkania z uczelniami, a także propozycje dla nauczycieli i rodziców.

Salon online dał dużo możliwości w przygotowaniu uczniów do roli maturzystów i wypracowaniu takich strategii, które pomogą im w doborze odpowiednich ścieżek edukacyjno-zawodowych i przygotowaniu się do roli świadomych kandydatów na  wymarzone studia.  

Każdy aktywny uczeń oraz nauczyciel otrzymał Certyfikat Uczestnika Salonu Maturzystów Perspektywy 2020 wraz z podsumowaniem indywidualnej aktywności.

                                                              Monika Krakowska-Widz

.

 

 

powrót do góry strony

==================================================== 

 

Ćwiczenia strażackie w gminie Potok Wielki z udziałem Ochotniczej Straży Pożarnej przy Zespole Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku

W niedzielne popołudnie dnia 20 września 2020 r. w miejscowości Maliniec przeprowadzone zostały ćwiczenia manewrowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Potok Wielki.     

Miejscem ćwiczeń były tereny śródleśne, budynki niezamieszkałe oraz pozorowane zdarzenie z udziałem samochodu osobowego.

W ćwiczeniach uczestniczyło 11 zastępów.            

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności posługiwania się sprzętem pożarniczym, prowadzenie działań gaśniczych i udzielanie pomocy poszkodowanym w pożarze i wypadku drogowym.

Zadaniem naszej jednostki / pierwszym po jej utworzeniu i nowo otrzymanym samochodem pożarniczym/było ugaszenie pożaru budynku.

Młodzi strażacy z naszej szkoły w pełni zrealizowali postawione zadanie w krótkim czasie gasząc pozorowany pożar co przedstawiają poniższe zdjęcia.                               

.

                               

powrót do góry strony

==================================================== 

 

Zbiór kukurydzy na kiszonkę w szkolnym gospodarstwie

W minionym tygodniu został wykonany zbiór kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę dla krów, która jest podstawową paszą w żywieniu krów mlecznych. Zbiór został wykonany za pomocą sieczkarni samojezdnej Claas oraz ciągników i przyczep dowożących zielonkę  do silosu.

       

 

powrót do góry strony

==================================================== 

 

 Powiatowe Święto Plonów w Chrzanowie

 W   niedzielę, 6 września br.  delegacja z naszej szkoły na czele z dyrektorem Dariuszem Wolanem uczestniczyła w dożynkach powiatowych, których tegorocznym gospodarzem była gmina Chrzanów.

Z uwagi na pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystości miały ograniczony charakter.

Rolnicy z powiatu janowskiego świętowali zakończenie prac polowych i żniw wyłącznie w świątyni.

Prezentacja wieńców dożynkowych ze wszystkich gmin powiatu janowskiego i symboliczne przekazanie chleba gospodarzom przez starostów dożynkowych odbyły się przed kościołem pw. Św. Jacka w Chrzanowie.

Podczas uroczystej Mszy Świętej za zebrane plony i ciężką pracę  rolnikom składali podziękowania m.in. Jerzy Bielecki, poseł na Sejm RP i Artur Pizoń, Starosta Janowski.    

            Z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku tegorocznymi starostami dożynek byli: Ewa Pęk i Marek Hołody, a szkolny wieniec dożynkowy pięknie prezentowali uczniowie klas II i III Technikum: Patrycja Bryczek, Katarzyna Jaśkiewicz, Wiktoria Moskal, Łukasz Chlebuś, Mateusz Gołota i Mikołaj Sulowski.

.

       

powrót do góry strony

==================================================== 

 

,,Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej edycji Narodowego Czytania 2020

 ,,Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

,,Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu.

Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Corocznie w ZSCKR w Potoczku  organizowany jest apel z tej okazji, w tym roku na lekcjach języka polskiego zgodnie z rekomendacją Pary Prezydenckiej RP chcieliśmy przypomnieć naszym czytelnikom tego typu inicjatywę poprzez przeczytanie fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Jednocześnie prosimy chętnych o przeczytanie całości lektury. Apelujemy taką formą do naszych odbiorców, aby nie zapominali o książkach w tak trudnych czasach koronawirusa, tylko je po prostu czytali. Podkreślamy, iż czytanie ma nieskończenie wiele plusów, a w szczególności: rozwija wyobraźnię, usprawnia pamięć, powiększa i wzbogaca słownictwo, rozwija i ubogaca pisanie, poszerza wiedzę i umiejętności, buduje poczucie własnej wartości i niezależności, czyni człowieka świetnym rozmówcą, a przede wszystkim daje satysfakcję z dobrze wykorzystanego czasu wolnego. Dlatego warto czytać i czytajcie!

                                                                            Bibliotekarki: Diana Sadowska, Helena Ślusarz 

powrót do góry strony

==================================================== 

 

Pamiętamy... II wojna rozpoczęła się w Polsce

 Był taki wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów.

 Osiemdziesiąt jeden lat temu, 31 sierpnia 1939 roku, przywódca III Rzeszy Adolf Hitler podpisał rozkaz napaści na Polskę. Wcześniej rozkazał swej armii: „Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa”.

             1 września 1939 r. Niemcy, bez wypowiedzenia wojny rozpoczęli działania zbrojne przeciwko Polsce. O świcie samoloty Luftwaffe zbombardowały przyczółki mostowe w Tczewie i miasteczko Wieluń  a  zacumowany w porcie gdańskim pancernik Schleswig rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Inne okręty niemieckie atakowały port w Gdyni oraz Półwysep Helski. W tym czasie zmasowane siły lotnictwa niemieckiego bombardowały węzły kolejowe, pociągi, punkty koncentracji wojsk oraz stolicę.

            Rozpoczęła się II wojna światowa, która na niemal 6 lat ogarnęła najpierw Europę, a później prawie cały świat.

W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy od września 1939r. mapa Europy zmieniła się gruntownie: znaczna jej część znalazła się pod okupacją III Rzeszy lub Związku Radzieckiego, który w  pierwszym okresie wojny przyłączył się do agresywnej polityki Hitlera.

            Polacy doświadczyli tragizmu okupacji obu agresorów. 17 września 1939 r., kiedy polscy żołnierze wciąż bronili ojczyzny przed armią niemiecką, przywódca ZSRR Jozef  Stalin dał rozkaz Armii Czerwonej, aby przekroczyła wschodnie granice Rzeczpospolitej. Miała ona nieść „wolność i szczęście”, „chleb i pracę”. Podobne i jeszcze inne treści można było odczytać z ulotek zrzucanych przez radzieckie samoloty.  Polakom zamieszkującym tereny zajęte przez Związek Radziecki Armia Czerwona nie przyniosła ani wolności, ani szczęścia, ani chleba. Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych w Związku Radzieckim (NKWD) przystąpił do masowych aresztowań, ludzi wywożono do łagrów, w głąb Rosji, na daleką Syberię.  Okupacja niemiecka na terenie Polski należała do najokrutniejszych i najbardziej brutalnych w całej Europie. Już we wrześniu 1939r.,  w czasie działań zbrojnych Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje wśród ludności cywilnej. W kolejnych miesiącach w wyniku tzw. Akcji AB funkcjonariusze SS i policji niemieckiej zamordowali  sześć i pół tysiąca Polaków m.in.  przedstawicieli polskich elit politycznych i intelektualnych. Ziemie polskie według słów Hansa Franka, generalnego gubernatora miały być „rezerwuarem robotników”  i  „gigantycznym obozem pracy”. Ogółem podczas wojny zginęło ponad 6 milionów obywateli Polski.

Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. W rocznicę wybuchu II wojny światowej złóżmy hołd wszystkim walczącym i poległym.

  

powrót do góry strony

==================================================== 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w ZSCKR w Potoczku zaplanowane jest 1 września 2020r.  o godz. 9:00.

W klasach zgodnie z harmonogramem uczniowie spotykają się z wychowawcami.  Harmonogram będzie wywieszony na tablicach szkolnych i drzwiach wejściowych do szkoły.

 Uczniowie i rodzice tradycyjnie biorący udział w mszy św. na rozpoczęcie roku mogą wziąć udział we mszy św. w: Kościele p.w. św. Mikołaja Biskupa w Potoku Wielkim -1 września 2020r. o godz. 8:00 i w  kościele  p.w  Miłosierdzia Bożego i M.B. Fatimskiej w Brzezinach - 1 września 2020r.. o godz. 8:00 lub wcześniej w swoich kościołach parafialnych.

W wyznaczonych klasach wychowawcy będą juz od godz. 8:00 i uczniowie którzy przyjadą wcześniej  do szkoły mogą przejść  do klas.

Komunikacja autobusowa będzie kursowała tak jak przed okresem zawieszenia zajęć w szkołach czyli na  kierunkach Trzydnik, Janów lubelski, Potok Stany - autobusy  będą jeździć  zgodnie z rozkładami.

Do internatu uczniowie mogą się kwaterować od godz.17:00 31 sierpnia.  W tym dniu jak i 1 września uczniów przywożą do internatu rodzice.

Na plakacie bezpieczny powrót do szkoły wskazówki dla rodzica  
Na plakacie bezpieczny powrót do szkoły wskazówki dla ucznia  

powrót do góry strony

====================================================

 

starsze wiadomości