AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU  

Droga do niepodległości

Powyższe hasło było tematem akademii z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto państwowe ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w 1989 r. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie.

Młodzież naszej szkoły nawiązując do najważniejszych zrywów niepodległościowych, przedstawiła niezłomną postawę Polaków, która doprowadziła do ponownego pojawienia się Polski na mapie.

 

Kozioł

           

 

_______________________________________________________________

powrót do góry strony

 

UROCZYSTOŚĆ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE POTOK WIELKI

 11 listopada 2019r. delegacja z naszej szkoły w składzie: nauczyciele, uczniowie wraz z pocztem sztandarowym udała się na uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Obchody rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców gminy do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Potoku Stanach. Przed mszą św. Odbyła się część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Romualda Traugutta w Potoku Stanach.

 Następnie odbyła się msza św.

Po mszy  wszyscy przemaszerowali pod pomnik powstańców, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego i okolicznościowym wystąpieniu wójta Leszka Nosala nastąpiło złożenie wieńców.

 Nasza delegacja w składzie: Jolanta Olszyńska, Helena Ślusarz, Andrzej Olszyński Krzysztof Jabłoński złożyła wieniec pod pomnikiem

W uroczystości po raz pierwszy brał udział pluton Wojsk Obrony Terytorialnej który swoim uczestnictwem uświetnił uroczystość

Na zakończenie uroczystości  wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych zespół „Stanianki” .

Nasza delegacja nauczycieli i uczniów złożyła również wieniec przed pomnikiem Powstania Styczniowego w Potoku Wielki.

Druga delegacja  nauczycieli wraz z dyrektorem szkoły Dariuszem Wolanem uczestniczyła w  obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości w Janowie Lubelskim.

 Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. za Ojczyznę w Kolegiacie Janowskiej.

Następnie uczestnicy przemaszerowali  pod pomnik Marszałka Piłsudskiego gdzie  miały miejsce: Apel Pamięci, salwa honorowa  i przemówienie Starosty Janowskiego.

Jolanta Olszyńska, Helena Ślusarz, Andrzej Olszyński Krzysztof Jabłoński

       

_______________________________________________________________

powrót do góry strony


W związku ze zbliżającymi się obchodami Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada,  zamieszczamy odezwę   Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim wraz z programem obchodów.

 

_______________________________________________________________

powrót do góry strony

 

SZKOŁA DO HYMNU…

W odpowiedzi na zaproszenie do akcji „Szkoła do Hymnu” zostało zorganizowane międzyszkolne spotkanie całej  społeczności ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  w Potoczku jako wspólna inicjatywa.

Minister Edukacji Narodowej oraz Rada dzieci i  młodzieży zainicjowali akcję „Szkoła do hymnu” w postaci odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada 2019 r. o symbolicznej godzinie 11.11.

 Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

 „Mazurek Dąbrowskiego” jest od 26 lutego 1927 roku  oficjalnym hymnem państwowym. Słowa autorstwa Józefa Wybickiego z 1797r., a melodia oparta na motywach ludowego mazurka.

Zebranych uczniów i nauczycieli przywitali Wicedyrektor Szkoły pan Andrzej Olszyński i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Potoczku pan Jan Brzozowski. Dyrektorzy przemawiając zwrócili uwagę na ważne aspekty związane z naszym patriotyzmem i historią. Następnie zaprosili do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego przy akompaniamencie na keyboardzie pani Urszuli Olszówki nauczyciela muzyki ze Szkoły Podstawowej.

Uwiecznieniem tej inicjatywy jest pamiątkowe zdjęcie.

     

 

_______________________________________________________________

powrót do góry strony

 

Uczestniczyliśmy w Jubileuszu 70- lecia ZSCKR w Chrobrzu

Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu odbył się 8 listopada 2019 r.

Tradycyjnie Jubilesz Szkoły rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą. Następnie odbyły się oficjalne przemówienia i dalsze punkty uroczystości połączone z częścią artystyczną.

W tej doniosłej uroczystości udział wzięli:  Dyrektor naszej Szkoły pan Dariusz Wolan z pocztem sztandarowym i delegacją młodzieży: Mateuszem Bryk, Markiem Liwak i Pawłem Białek z klasy 2 Technikum.

 

_______________________________________________________________

powrót do góry strony

 

 

 

Międzyklasowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSCKR w Potoczku

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku szkolnym odbyły się rozgrywki w halowej piłce nożnej o miano najlepszej klasy w ZSCKR w Potoczku. W rywalizacji uczestniczyło 9 zespołów klasowych podzielonych na dwie grupy, w których rozgrywano mecze systemem „każdy z każdym”.

Awans do fazy półfinałowej uzyskały dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. W meczu o III m spotkały się zespoły z klas III BT i I B4, zaś w czwartek 7 listopada 2019 r. rozegrano finał z udziałem reprezentacji klas IV BT i II FTP. W obu meczach uczniowie z młodszych klas osłabieni dodatkowo brakiem kontuzjowanych, kluczowych zawodników musieli uznać wyższość swoich starszych kolegów.

 Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce – klasa IV B

II miejsce – klasa II FTP

 III miejsce – klasa III BT

IV miejsce – klasa I B4

Udział w turnieju wzięły również reprezentacje klas: II BT, III FTP, I BB-BG-P4, I PTB-1, I PTB-2.

Zwycięska drużyna występowała w składzie: B. Suchora, M. Gębala, P. Dyjewski, M. Ślusarski, M. Kańkowski, M. Kot, M. Jarosz. Najlepszym strzelcem turnieju – 21 bramek został Bartłomiej Suchora z kl. IV BT, a najlepszym bramkarzem Mateusz Przywara z kl. II FTP.

Zawodnicy drużyn , które zajęły miejsca I-III otrzymali medale wręczane przez dyrektora szkoły p. Dariusza Wolana, a wszystkie drużyny biorące udział w turnieju pamiątkowe dyplomy.

Okazały puchar za pierwsze miejsce odebrali piłkarze z klasy IV BT.

Wszystkim zawodnikom uczestniczącym w turnieju należą się słowa uznania za zaangażowanie, duże umiejętności i postawę fair play. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Mariusz Karkusiewicz

   

 

_______________________________________________________________

powrót do góry strony

 

Wybory do Rady Młodzieżowej Internatu

W dniu 05.11.2019r. odbyły się wybory do Rady Młodzieżowej Internatu. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów, a także liczeniem głosów czuwała Komisja w składzie: Aleksandra Ligaj, Seweryn Małaczyński oraz Łukasz Biernat.

Decyzją zdecydowanej większości głosujących przewodniczącym Rady Młodzieżowej Internatu w roku szkolnym 2019/2020 został Patryk Wezgraj, zaś jego zastępcą Maciej Jaworski.  Funkcję sekretarza będzie pełniła Kinga Pieniążek, a skarbnika Mateusz Makuch. 

Wychowankom, którzy w bieżącym roku szkolnym współtworzyć będą samorząd internatu, życzymy dużo wytrwałości, pomyślnej realizacji zaplanowanych przedsięwzięć, a przede wszystkim niesłabnącego zapału do podejmowania nowych wyzwań.

   

 

_______________________________________________________________

powrót do góry strony

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności.

W tym dniu udajemy się całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicze, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca.

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku pamiętają…. o tej pięknej tradycji składania kwiatów i palenia zniczy na grobach Powstańców  Styczniowych i Rodziny Przanowskich.

 

 

_______________________________________________________________

powrót do góry strony

starsze wiadomości