Informacja dla uczniów

Drodzy Uczniowie! Obecnie przeżywamy trudny okres związany z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Jednak wszyscy musimy wykazać się cierpliwością i odpowiedzialnością. Przerwa w zajęciach w szkole to nie dodatkowe ferie. To czas, kiedy musimy ograniczyć swoje kontakty aby nie doszło do zarażenia się koronawirusem. Dlatego pozostańcie w domu, zrezygnujcie ze spotkań towarzyskich i wyjazdów. Pamiętajcie, że to również od Was zależy czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!  Do tej pory nigdy nie doświadczyliśmy podobnej sytuacji. Jest to trudny czas dla Was, Waszych rodziców i nauczycieli. Z tego powodu towarzyszą nam różne emocje, dlatego musimy przystosować się do nowej rzeczywistości i wspierać się nawzajem. Aby zapobiec zaległościom w nauce nauczyciele za pośrednictwem poczty elektronicznej przesyłają Wam materiały do nauki w domu. Wykorzystajcie ten czas na powtórzenie materiału, nadrobienie braków, przeczytanie lektury, rozwiązywanie testów i zadań egzaminacyjnych, przygotowanie do matury. Odwołujemy się do Waszego poczucia odpowiedzialności.                                                                                                                                  

 Uczniu:                                                                                                                                                                                  

 - pamiętaj o swoim bezpieczeństwie, zostań w domu, unikaj miejsc, gdzie są skupiska ludzi                                               

 - w sposób odpowiedzialny podejdź do nauki w domu, codziennie sprawdzaj pocztę w dzienniku elektronicznym, odrabiaj prace domowe, w razie trudności kontaktuj się z nauczycielami                                                                                                                                      

  - korzystaj z dodatkowych materiałów do samodzielnej nauki udostępnionych na platformie epodręczniki.pl                                                                                                                            

- pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa w sieci, nie spędzaj za dużo czasu przed komputerem, rób przerwy w czasie nauki                                                                                                                                                                  

 - przestrzegaj zasad higieny osobistej, często myj ręce, dbaj o czystość pomieszczeń, w których przebywasz           

 Pamiętaj, że w tej trudnej dla wszystkich sytuacji nie jesteś sam! W razie trudności zwróć się o pomoc do wychowawcy, nauczyciela przedmiotu, pedagoga szkolnego lub dyrektora.

Poradnik dla uczniów

 Jak stworzyć dobre warunki do nauki w domu? 

Dla procesu uczenia się ważne jest to, w jakich warunkach się uczymy.

Z tego powodu warto przygotować miejsce do nauki uwzględniając następujące czynniki:

porządek na biurku

Pozostaw na nim tylko niezbędne rzeczy takie jak podręczniki, notatnik, długopis i lampka. Pamiętaj żeby nie brać jednocześnie zbyt wielu podręczników, bo będą utrudniały pracę.

dobre oświetlenie

Jest bardzo ważne, gdyż czytając w złych warunkach męczymy oczy, co źle wpływa na jakość naszej nauki. Jeżeli dużo czytasz, to czasem zrób krótką przerwę dla swoich oczu – najlepiej popatrz przez okno.

nie słuchaj głośnej muzyki

Najlepiej nie słuchać jej wcale podczas nauki. Ale jeżeli nie możesz się bez niej obyć, to ważne żeby to nie była muzyka ani głośna, ani muzyka o ciężkim brzmieniu. Pamiętaj także, że szczególnie rozprasza śpiew, więc najlepiej słuchaj nagrań bez śpiewu wokalistów.

skupiaj się tylko na nauce

Znajdź miejsce gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał i wyłącz telefon. Jeżeli uczysz się pracując na komputerze to wyłącz komunikatory internetowe.

zapewnij sobie dostęp świeżego powietrza

Jeżeli nie masz możliwości nauki na świeżym powietrzu to pamiętaj otwieraniu okna – dzięki temu łatwiej będzie ci zachować przytomny umysł i nie usypiać.

wybierz odpowiedni czas do nauki

Najłatwiej zapamiętuje się wczesnym rankiem, gdy umysł nie jest zmęczony po całym dniu.

wysypiaj się

7-8 godzin snu na dobę zapewni ci największe efekty w pracy umysłowej.

nie spędzaj zbyt wiele czasu nad nauką bez przerw

Jeżeli nie masz czasu na spacer  najlepiej po swoim podwórku, to poświęć przynajmniej kilka minut na ćwiczenia gimnastyczne.

Jak systematycznie uczyć się poza szkołą?

·       Jeśli będziesz uczyć się systematycznie, małymi porcjami materiału, będziesz przy okazji trenować umiejętność zapamiętywania i szybkiego kojarzenia faktów.

·       Pomiędzy poszczególnymi sesjami nauki trzeba robić sobie przerwy.

·       Ważny jest również dobry sen i wypoczynek, które pozwalają mózgowi „odetchnąć”. W ten sposób zwiększysz skuteczność zapamiętywania, a tym samym także efektywność nauki.

  

Bezpieczeństwo w sieci – podstawowe zasady

 1. Pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania,

2.Twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia. Zadbaj o to, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu – dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy Twoje hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne. Warto również korzystać ze specjalnych generatorów haseł, które pozwalają na stworzenie długich, bardzo skomplikowanych haseł zabezpieczających;

3. Nie podawaj w internecie żadnych prywatnych danych – unikaj wszelkich ogłoszeń o pracę lub serwisów, wymagających podania numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, adresu, nazwiska czy numeru telefonu;

4. Rozważ szyfrowanie dysku twardego – warto zrobić to zawczasu, aby w razie awarii komputera nie ryzykować, że ktoś niepożądany (na przykład w serwisie) uzyska dostęp do prywatnych danych;

5. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie;

6. Unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz – jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie;

7. Uważaj na skrócone adresy URL – często mogą stanowić niebezpieczną pułapkę·         dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzi, co akceptujesz.

Biorąc pod uwagę, jak ważnym miejscem naszej aktywności stał się internet, warto stosować się również do zasad savoir vivre. Warto odnosić się do innych w taki sam sposób, w jaki robimy to na co dzień – z kulturą i szacunkiem. Co prawda internetowe kontakty często postrzegane są jako mniej istotne, przez co dochodzi do wielu negatywnych zjawisk, a nawet do cyberprzemocy. Odnoś się do innych grzecznie i reaguj, kiedy spotkasz się z hejtem. Jeśli dojdzie do kontaktu z osobą, która odnosi się do Ciebie niegrzecznie, nie kontynuuj rozmowy – dzięki temu zapewnisz sobie komfort psychiczny.