Praktyczna nauka zawodu w naszej szkole

Rozbudowa bazy dydaktycznej kształcenia zawodowego.

Miniony 2021 rok to rok kolejnych inwestycji w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. Jedną nich jest budynek dydaktyczno-socjalny, który powstaje obok hali warsztatowej i będzie stanowił z uzupełnienie bazy dydaktycznej  kształcenia praktycznego tworząc wspólnie z halą nowoczesny i funkcjonalny kompleks warsztatów szkolnych.
Budowany obiekt to budynek dwukondygnacyjny, murowany o powierzchni użytkowej ponad 1000 m
2. Znajdą się tam m.in.: obszerne pracownie obróbki ręcznej i mechanicznej, spawalnia, pracownia agrotroniki, sala szkoleniowa, pomieszczenia biurowe i socjalne oraz, w podpiwniczeniu, garaże. Budynek będzie wyposażony w windę umożliwiającą swobodne przemieszczanie się osób niepełnosprawnych. Istotnym elementem inwestycji jest łącznik, który umożliwi swobodne przejście bez wychodzenia na zewnątrz, z hali sportowej do powstającego budynku i hali warsztatowej.

Znajdą się w nim szatnie i pomieszczenia socjalne.
Inwestycja umożliwi lepszą organizację kształcenia zawodowego, poprawi bezpieczeństwo uczniów, zwiększy możliwości szkoły w zakresie organizacji szkoleń, pokazów, konkursów, pozwoli na zwiększenie liczby stanowisk roboczych podczas zajęć praktycznych oraz liczby stanowisk egzaminacyjnych w trakcie przeprowadzanych w szkole egzaminów zawodowych.

         

_____________________________________________

powrót do góry strony 

Egzaminy zawodowe

W dniach 10 i 11 stycznia 2022 roku w większości szkół średnich zawodowych odbyły się egzaminy zawodowe w sesji styczeń – luty 2022. W naszej szkole do egzaminów przystąpili uczniowie klas IV technikum w następujących zawodach i kwalifikacjach:
1. Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – kwalifikacja MG.42 Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie.
2. Technik żywienia i usług gastronomicznych – kwalifikacja TG.16 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych.
3. Technik rolnik – kwalifikacja RL.16 Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej.
Egzamin w części pisemnej polegał na rozwiązaniu testu zawierającego 40 pytań, natomiast w części praktycznej zdający wykonywali zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie 50% punktów z części pisemnej i 75% z części praktycznej. Wszystkim zdającym egzaminy życzymy pozytywnego wyniku i uzyskania kwalifikacji zawodowych.

 

_____________________________________________

powrót do góry strony  

Nowy ciągnik w ZSCKR w Potoczku.

Rok 2021 zakończył się dla nas bardzo optymistycznym akcentem. W ostatnich dniach roku szkolny park maszynowy został poszerzony o nowy ciągnik rolniczy marki Kubota o mocy nominalnej wynoszącej 123 KM z przeznaczeniem do prac na zajęciach praktycznych z uczniami, oraz do pomocy w cięższych pracach polowych w szkolnym gospodarstwie.

Ciągnik ten jest maszyną bardzo nowoczesną, wyposażoną w 4 cylindrowy silnik o dużej pojemności wynoszącej ponad 6000 cm3 oraz skrzynie biegów powershift z 8 biegami przełączanymi pod obciążeniem, który dzięki swojej elastyczności idealnie sprawdzi się u nas w czasie prac transportowych, polowych a także w czasie prac maszynami do zbioru zielonek.

Kubota M6-122 została wyposażona również w klimatyzowaną kabinę z wielofunkcyjnym podłokietnikiem, pneumatycznym siedzeniem oraz amortyzowaną przednią oś.

W bieżącym roku planujemy również doposażyć ciągnik w system nawigacji satelitarnej oraz przedni TUZ i potrzebne obciążenie

.

 

link do filmu prezentujący ciągnik: https://youtu.be/EdIRPpZZncc

_____________________________________________

powrót do góry strony 

Zajęcia praktyczne z diagnostyki komputerowej

Od nowego roku szkolnego nasza szkoła jest wyposażona w nowoczesne komputerowe zestawy testerów diagnostycznych, firmy TEXA oraz firmy BOSCH. Testery diagnostyczne są wykorzystywane w nowoczesnych warsztatach do diagnostyki poszczególnych podzespołów pojazdów.

Uczniowie testerem firmy TEXA mogą diagnozować wszystkie znane marki ciągników rolniczych, oraz kombajnów samojezdnych. Tester firmy BOSCH służy do diagnozowania usterek w pojazdach samochodowych poprzez złącze OBD.

Testery umożliwiają dostęp do schematów pojazdów wraz ze wskazówkami demontażu i napraw poszczególnych podzespołów. Testery są wykorzystywane na zajęciach praktycznych z uczniami klas III i IV na kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz w szkole branżowej I stopnia.

Jabłoński Krzysztof

           

_____________________________________________

powrót do góry strony

starsze wiadomości