2017-10-01   78 rocznica zakończenia działań obronnych grupy płk. Zieleniewskiego
 

Jak każdego roku wzięliśmy udział w uroczystościach, upamiętniających historię dumnego narodu, walczącego o wolność, samostanowienie i polskość przed światem i Europą. Zgodnie z naszą tradycją szkołę reprezentowali uczniowie wraz z pocztem sztandarowym oraz nauczyciele. Nasza delegacja na zakończenie uroczystości złożyła wiązankę pod pomnikiem.

Uroczystość, przywołująca pamięć tysięcy żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego –w tym również z grupy pułkownika Zieleniewskiego, walczących z wojskami niemieckim  i wojskami Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Ta uroczystość, przywołała  pamięć tysięcy patriotów  którzy zginęli w walkach obronnych  w 1939 r., zamordowanych przez Niemców i ZSRR w czasie II Wojny Światowej, podczas pacyfikacji gdzie Niemcy  mordowali ludność cywilną,

Uroczystość rozpoczęła się montażem „Gloria Victis – chwała Zwyciężonym” przygotowany uczniów ZST w Janowie Lubelskim. Montaż uświetnił pokaz musztry wojskowej i sprawności jeździeckich kawalerii konnej grupy rekonstrukcyjnej w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika.

W uroczystości  wzięła udział asysta honorowa wystawiona przez Batalion Dowodzenia wielonarodowej Brygady W Lublinie oraz Orkiestra Wojskowa z Lublina.

Więcej informacji o pamiętnych dniach walk i kapitulacji grupy płk Zieleniewskiego na stronie parafii w Momotach Górnych :  http://www.momoty.sandomierz.opoka.org.pl/kapit.htmCreated by IrfanView