AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

nowsze wiadomości

W dniu 7 lipca 2023 r. w gabinecie wicedyrektora  w godzinach od 9.00 do 13.00, będą wydawane świadectwa i aneksy z egzaminu maturalnego.

________________________________

powrót do góry strony  

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w fotografii

poczet sztandarowy  w czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego  Przemawia Wójt Gminy Potok Wielki Leszek Nosal  Przemawia wiceprzewodnicząca Rady Rodziców  Wręczenie nagród  Przemawia Dyrektor Dariusz Wolan

 

 ________________________________

powrót do góry strony  

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

23 czerwca 2023r.

________________________________

powrót do góry strony  

 

,,Bądź bezpieczny podczas wakacji''

Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

 1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas.

2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami

3. Staraj się nie podróżować nocą. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam - zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych

4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy - czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się
w dyskusję. Nie obrażaj napastnika.

 5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki
 - kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary

 6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach tracisz samokontrolę
a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.
7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam - zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź
z dyskoteki samotnie - staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół.

 8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż "dopalacze" pomagają w dobrej zabawie. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać.


PAMIĘTAJ - NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!!!!

9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin jest dla młodych ludzi sygnałem do sięgania po alkohol. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa.

 10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na "bardzo ważne spotkanie". Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: "bo tam się wszystkiego dowiesz", bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

11. Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność

Należy pamiętać, że żaden zbiór zasad nie gwarantuje 100% skuteczności.
Nic nie zastąpi rozsądku, odpowiedzialności i ostrożności!!!!!

Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzicom, sympatykom szkoły na nadchodzące wakacje 2023r. składamy najserdeczniejsze życzenia bezpiecznego wypoczynku, wspaniałej słonecznej pogody, wielu ciekawych przygód i miłych spotkań, chwil wartych wspomnień oraz niezapomnianych wrażeń.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym 2023/2024!!!

 

________________________________

powrót do góry strony  

Gminne zawody strażackie.

    Opiekunowie wraz z drużyną

    Na boisku sportowym w  Osinkach, 18 czerwca 2023 roku, odbyły się zawody sportowo-pożarnicze. W rywalizacji wzięli udział strażacy reprezentujący jednostki z gminy Potok Wielki. Nad przebiegiem niedzielnych zawodów czuwali sędziowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim. Podczas zawodów strażacy swoje umiejętności prezentowali w sztafecie 7 x 50 metrów i ćwiczeniach bojowych. Strażacy reprezentujący  Ochotniczą Straż Pożarną  przy Zespole Szkół Rolniczych w Potoczku, podczas zawodów zajęli następujące miejsca:

w kategorii kobiecych drużyn- drugie miejsce,

w kategorii męskich drużyn pożarniczych – miejsce szóste

Krzysztof Kurasiewicz

Paweł Nieściur

Mariusz Zabiegliński

cała druzyna  Kobieca drużyna przed startem 

 

________________________________

powrót do góry strony  

Weź udział w III ogólnopolskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”!

Weź udział w III ogólnopolskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”!

 

________________________________

powrót do góry strony  

 

 „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna…”wychowankowie internatu wraz z wychowawcami.

W dniu15 czerwca 2023r. odbyło się w naszym internacie uroczyste pożegnanie absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia. Młodsi koledzy i koleżanki, pod kierunkiem wychowawców,  przygotowali część artystyczną. Zaprezentowane zostały wiersze ukazujące w satyryczny sposób sylwetki naszych wychowanków. O oprawę muzyczną zadbał zespół pod kierunkiem p. Mariana Giski.

W imieniu wychowawców życzenia absolwentom złożyła pani Agata Czajka. Miłym akcentem było wręczenie  pamiątkowych dyplomów, zdjęć oraz drobnych upominków. Jako przedstawiciel absolwentów głos zabrał Jan Kabanienko, podziękował za opiekę i miło spędzony czas w internacie.

Przed Wami nowe doświadczenia, powoli wkraczacie w dorosłe życie. Życzymy Wam, abyście na tej nowej drodze spotykali wspaniałych ludzi,  przeżywali niesamowite przygody, a osiągane sukcesy niech będą pięknym zwieńczeniem tej wędrówki.

Pamiętajcie!!!

„Wiedzę możemy zdobywać od innych,
ale mądrości musimy nauczyć się sami.”

                                               Adam Mickiewicz

część artystyczna w wykonaniu wychowanków internatu od lewej: Jagoda Chmura, Oliwia Kępka, Aleksandra Student, Kamila Konopa, p. Marian Giska, Paweł Baran.  część artystyczna w wykonaniu wychowanków internatu od lewej: Maja Ciupak,Jagoda Chmura, Oliwia Kępka, Aleksandra Student, Kamila Konopa, Paweł Baran, z akordeonem Filip Grządka, z gitarą Kacper Drozda, z tamburynem Patryk Grządka.  wystąpienie absolwenta Jana Kabanienki , od lewej: Jagoda Chmura, Oliwia Kępka, Aleksandra Student, Kamila Konopa, p. Marian Giska, Paweł Baran.

 

________________________________

powrót do góry strony  

 

 

Plakat MRIRW piknik 18 VI 2023 Poznaj zdrową żywność 

________________________________

powrót do góry strony  

79 rocznica Bitwy Partyzanckiej w Lasach Janowskich na Porytowym Wzgórzudelegacja: Pan Dyrektor D. Wolan, D. Sadowska, M. Szyszka, E. Król

14 czerwca przypada siedemdziesiąta dziewiąta rocznica bitwy partyzanckiej na Porytowym Wzgórzu w Lasach Janowskich. Bitwa ta obok starcia pod Osuchami  była największą bitwą partyzancką na ziemiach polskich podczas okupacji niemieckiej i jedną z największych partyzanckich batalii w czasie II wojny światowej w Europie. W miejscu bitwy odbyły się uroczyste obchody, z montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, z  polową mszą świętą, apelem pamięci i złożeniem wieńców. Uczczono pamięć blisko 200 partyzantów, którzy stawiając opór niemieckim wojskom oddali życie za ojczyznę.

Obchody rocznicowe organizowało Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim.

Delegacja naszej szkoły pod przewodnictwem Pana Dyrektora Dariusza Wolana, złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych.

Ewa Król

.

Delegacja ZSCKR w Potoczku  Pan Dyrektor D. Wolan składa kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Porytowego Wzgórza  Pomnik Bohaterów Porytowego Wzgórza

 

________________________________

powrót do góry strony  

VI MITYNG LEKKOATLETYCZNYPamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników mityngu ze swoimi opiekunami: SP Potok Wielki, SP Potoczek, SP Potok Stany, SP Polichna, ZSCKR Potoczek – VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.

 W środę 7 czerwca 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku odbył się VI Mityng Lekkoatletyczny. W zawodach uczestniczyły reprezentacje szkół podstawowych z następujących miejscowości: Potok Wielki, Polichna, Potoczek, Potok Stany oraz biorący udział poza klasyfikacją drużynową uczniowie klas pierwszych ZSCKR w Potoczku: Vanesa Czaja, Gabriela Oszust, Kinga Czop, Marta Rychlak, Aleksandra Dziurda, Patrycja Gębala, Dominika Pizoń, Izabela Pietrzak, Aleksandra Student, Jakub Cieśla, Paweł Maksim, Kamil Gil, Kacper Drozda, Filip Grządka, Radosław Kowalski, Krystian Świś, Tomasz Oszust, Wiktor Wojewoda, Artur Tes, Dominik Jasiński, Grzegorz Bobin. Nasi lekkoatleci zaprezentowali się bardzo dobrze zajmując czołowe miejsca. Zwycięzcami w swoich konkurencjach zostali: Dominika Pizoń – pchnięcie kulą, Vanesa Czaja – bieg na 600 m, Filip Grządka – bieg na 1000 m, Radosław Kowalski – pchnięcie kulą, Jakub Cieśla – bieg na 60 m. Pierwsze miejsce w biegu sztafetowym 4x100 m zajęli również nasi chłopcy w składzie: Kacper Drozda, Kamil Gil, Paweł Maksim, Jakub Cieśla. Zawodnicy, którzy uplasowali się na miejscach I-III w poszczególnych konkurencjach otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, natomiast puchar za I miejsce w klasyfikacji drużynowej odebrała reprezentacja PSP w Potoczku. Nagrody zostały wręczone przez dyrektora szkoły Dariusza Wolana z pomocą nauczycieli wychowania fizycznego: Mariusza Karkusiewicza i Piotra Spyry, którzy byli sędziami i organizatorami zawodów. Impreza zakończyła się przy wspólnym grillu, przygotowanym przez pracowników szkoły pod kierunkiem pani Iwony Rudnickiej Karbarz. Opiekę medyczną podczas mityngu zapewnił pan Mariusz Zabiegliński, zaś panie: Agnieszka Zarzeczna i Helena Ślusarz przygotowały z pomocą uczennic z klasy 1 PT serwis kawowy i słodki poczęstunek. Dużym wsparciem w sędziowaniu i organizacji zawodów byli uczniowie z klas: 3 FTP, 1 PT, 1 PTL, 1 BT.

Gratulujemy zawodnikom sportowej postawy i zapraszamy na kolejne zawody organizowane w naszej szkole.

 

Mariusz Karkusiewicz

Izabela Pietrzak z ZSCKR Potoczek podczas wykonania skoku w dal. Sędziują nauczyciele wf: Piotr Spyra – pierwszy z prawej i Mariusz Karkusiewicz- drugi z prawej-VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.  Start sztafet 4x100 m dziewcząt ze SP w Polichnie i SP w Potoku Stanach-VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.  Zawodnicy podczas biegu na dystansie 1000 m -VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.  Dyrektor Dariusz Wolan- pierwszy z lewej z najlepszymi zawodnikami w biegu na 60 m- VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.  Dyrektor Dariusz Wolan- pierwszy z lewej z najlepszymi zawodniczkami w pchnięciu kulą - VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.  Dyrektor Dariusz Wolan- pierwszy z lewej z najlepszymi zawodnikami w pchnięciu kulą- VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.  Dyrektor Dariusz Wolan- pierwszy z lewej z najlepszymi zawodniczkami w biegu na 600m - VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.  Dyrektor Dariusz Wolan- pierwszy z lewej z najlepszymi zawodnikami w biegu 4 x 100 m- VI Mityng Lekkoatletyczny w ZSCKR w Potoczku – Potoczek 07.06.2023 r.

 

 

________________________________

powrót do góry strony  

Wyjazd do gospodarstwa.

 Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku w dniu  07.06.2023r. odwiedzili gospodarstwo rolne zajmujące się hodowlą trzody chlewnej . Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli  (hybrydowej rasy trzody chlewnej). Uczniowie klasy pierwszej PTL  ( technik weterynarii) poznali  systemem utrzymania świń, sposób przygotowywania oraz dawkowania pasz. Celem wyjazdu było również  zapoznanie się z zasadami bioasekuracji w gospodarstwie. Bioasekuracja prowadzona na terenie gospodarstwa  zapewnia  biologiczną i zdrowotną ochronę.

 Anna Chodorek.

 

________________________________

powrót do góry strony  

 

poczet sztandarowy w składzie od lewej pierwszy rząd: Natalia Cieślak, Radosław Okoń, Dominika Golach, na ławce siedzą Nikoletta Matyka, Vanessa Czaja, Dawid Zioło.

Uczestniczyliśmy w obchodach Jubileuszowych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku

W dniu 6 czerwca 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku odbyły się uroczystości wieńczące obchody 55-lecia szkoły oraz 15 rocznicy nadania imienia Jana Pawła II i wręczenia sztandaru. Jubileusz szkoły połączony był z corocznym Diecezjalnym Konkursem Pieśni Patriotyczno – Religijnej.
Naszą szkołę reprezentowali: Pan Dariusz Wolan – Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku, Pani Agata Czajka – opiekun pocztu sztandarowego oraz delegacja młodzieży: Natalia Cieślak, Dominika Golach, Vanessa Czaja, Nikoletta Matyka, Dawid Zioło i Radosław Okoń.

uczestnicy jubileuszu.

 

________________________________

powrót do góry strony  

Wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym  „A na deser…”Dyplomy dla Jagody Chmura i Aleksandry Dziurda pod opieką Heleny Ślusarz. - rozdanie nagród 6.06.2023r. . w ZSCKR w Swarożynie Dyplomy dla – uczestników z ZSCKR w Potoczku z I Ogólnopolskiego Konkursu pt. „A na deser…”  - 6.06.2023r.: Jagoda Chmura i Aleksandra Dziurda pod opieką Heleny Ślusarz. - rozdanie nagród

Organizatorem I Ogólnopolskiego Konkursie Kulinarnym „A na deser…” był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie.  Konkurs odbywał się dwuetapowo. Szkołę reprezentować mogły drużyny dwuosobowe pod opieką nauczyciela, tylko jedna drużyna ze szkoły. W II etapie konkursu zostało zaproszonych tylko 9 drużyn ze szkół prowadzonych przez MRiRW, które zostały zakwalifikowane przez komisję na finał.

Pierwszy etap konkursu polegał na przygotowaniu receptury tortu tradycyjnego z naturalnych składników, sporządzeniu go i wysłaniu zdjęć  i zgłoszenia celem zakwalifikowania się do następnego etapu u organizatora czyli w Swarożynie, gdzie udało nam się dostać.

Drugi etap konkursu organizowany był w pracowniach gastronomicznych ZSCKR w Swarożynie w dniu 6 czerwca 2023r.  Hasłem tegorocznej I edycji konkursu były: „Torty klasyczne na blacie biszkoptowym”.

ZSCKR w Potoczku reprezentowały Jagoda Chmura i Aleksandra Dziurda pod opieką Heleny Ślusarz. Uczestnicy konkursu dokonali samodzielnie wyboru surowców i dodatków składających się na tort, który przygotowywali w czasie 180 minut, a następnie przekazali go do oceny dla Jury, w którym zasiadali:  pani Marta Rietz, pani Małgorzata Karlińska, pan Leszek Meler i sołtys ze Swarożyna. Nasze uczennice sporządziły  tort – „ Jagodowe gniazdo”.

Nasza młodzież za swoją pracę zdobyła wyróżnienie i drobne upominki.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom z Sejn,  Sędziejowic i Janowa oraz z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania i edycje konkursowe.

                                                                                                                                H. Ślusarz z młodzieżą

.

Uczestnicy: Jagoda Chmura i Aleksandra Dziurda na starcie konkursu pt. „A na deser…”  - 6.06.2023r. w ZSCKR w Swarożynie  Prezentacja tortu: jagodowe gniazdo przez uczestników z ZSCKR Potoczek: Jagoda Chmura i Aleksandra Dziurda podczas konkursu pt. „A na deser…”  - 6.06.2023r. . w ZSCKR w Swarożynie  Finał konkursu - Uczestnicy I Ogólnopolskiego Konkursu pt. „A na deser…”  - 6.06.2023r.: Jagoda Chmura i Aleksandra Dziurda pod opieką Heleny Ślusarz. Uczestnicy konkursu z innych szkół prowadzonych przez MRiRW oraz Jury, w którym zasiadali: pani Marta Rietz, pani Małgorzata Karlińska, pan Leszek Meler i sołtys ze Swarożyna. Nasze uczennice sporządziły „Tort – jagodowe gniazdo”.  Uczestnicy z ZSCKR w Potoczku w finale I Ogólnopolskiego Konkursu pt. „A na deser…”  - 6.06.2023r.: Jagoda Chmura i Aleksandra Dziurda pod opieką Heleny Ślusarz z Jury, w którym zasiadali: pani Marta Rietz, pani Małgorzata Karlińska, pan Leszek Meler i sołtys ze Swarożyna. Nasze uczennice sporządziły „Tort – jagodowe gniazdo”.  Uczestnicy z ZSCKR w Potoczku w finale I Ogólnopolskiego Konkursu pt. „A na deser…”  - 6.06.2023r.: Jagoda Chmura i Aleksandra Dziurda przed Jury, w którym zasiadali: pani Marta Rietz, pani Małgorzata Karlińska, pan Leszek Meler i sołtys ze Swarożyna. Nasze uczennice sporządziły „Tort – jagodowe gniazdo”.  Prezentacja tortu: jagodowe gniazdo przez uczestników z ZSCKR Potoczek: Jagoda Chmura i Aleksandra Dziurda do konkursu pt. „A na deser…”  - 6.06.2023r. . w ZSCKR w Swarożynie Prezentacja tortu wykonanego w pierwszym etapie konkursu w ZSCKR w Potoczku. 

 

..

________________________________

powrót do góry strony  

Krajowe Dni Pola, Sielinko 2023.

              W dniu 05.06.2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ostatnim dniu Krajowych Dni Pola 2023 organizowanych w Sielinku. W czasie wydarzenia uczniowie mieli możliwość zapoznania się z innowacjami obecnie wdrażanymi w rolnictwie, nowościami techniki oraz podziwiać gospodarskie zwierzęta hodowlane. Uczniowie podziwiali również poletka uprawowe z różnymi odmianami roślin uprawowych i brali udział w różnego rodzaju lekcjach i konkursach za co otrzymywali cenne nagrody między innymi: Stojący od lewej uczniowie: opieunk Łukasz Drewniowski, opieku grupy w Siennicy Różanej Kacper Pizoń, Tyniec Kacper , Gustaw Piotr ,Zarębski Michał, Knieja Tomasz, Sobczak Tomasz, w czasie zwiedzania stoiska rybackiego w czasie Krajowych Dni Pola w Sielinku w dniu 05.06.2023r.

·            mini debata eDwin,

·            pokaz robotów,

·            blok żywność: „Nowoczesna technologia produkcji tradycyjnego sera",

·            „Warzywa w lodach i gofrach",

·            „Probiotyki i prebiotyki w produktach mleczarskich",

·            "Surowce roślinne o aktywności antydiabetycznej",

·            Rolnictwo precyzyjne,

·            Drony,

·            Pokaz Kultur in vitro,

·            Warszataty z kamerą,

·            Jak hodowla roślin zmienia rośliny uprawne - pokaz bioróżnorodności,

·            Porady w zakresie identyfikacji agrofagów i ochrony roślin,

·            Jak powstają chrupki kukurydziane dla zwierząt ?,

·            Zarządzanie czasem,

·            Tworzenie innowacyjnego produktu - metoda design thinking,

·            Owady jadalne - trend XXI wieku czy jedzenie przyszłości ?,

·            Pokaz lokomobili, ciągników i maszyn rolniczych,

·            Ogródek ziołowo-kwiatowy jako element dziedzictwa kulturowego wsi,

·            Pszczelarz - zawód przyszłości,

·            Tkactwo wiejskie,

·            Dawny wyrób masła i udój zwierząt,

·            Młócenie cepami, mielenie oraz rozdrabnianie ziarna,

·            Tworzenie i wykorzystanie kwiatów papierowych na wsi,

·            Robienie świec z wosku pszczelego,

·            Wyplatanie koszyków i innych przedmiotów z wikliny,

·            Rozpoznawanie owadów,

·            Wyrób białej kiełbasy,

·            Tworzenie biżuterii ludowej z korali, prezentacja regionalnych strojów weselnych,

·            Rozpoznawanie roślin zielarskich.

...

Stojący od lewej uczniowie: Kacper Pizoń, Zarębski Michał, Knieja Tomasz, Sobczak Tomasz, Gustaw Piotr, Tyniec Kacper przy robocie do plewienia buraków w czasie Krajowych Dni Pola w Sielinku w dniu 05.06.2023r.  Uczniowie ZSCKR w Potoczku w czasie Krajowych Dni Pola w Sielinku w czasie pokazy pielenia buraków. Od lewej : kierowca Piotr Zagóra, Sobczak Tomasz, Pizoń Kacper, Tyniec Kacper. Sielinko 05.06.2023r   Uczniowie klasy 4 technikum w czasie Krajowych Dni Pola w Sielinku 05.06.2023 przy stoisku marki Steyr od lewej Michał Zarębski, Pizoń Kacper, Gustaw Piotr, Sobczak Tomasz.

.

 

________________________________

powrót do góry strony 

Dzień Otwarty w Komendzie Powiatowej Policji w Janowie Lubelskimspotkanie uczniów z aspirantem sztabowym Faustyną Łazur – rzecznikiem prasowym KPP w Janowie Lubelskim

Dnia 2.06.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartym Komendy  Powiatowej  Policji w Janowie Lubelskim.

Celem tego spotkania było zapoznanie uczniów z zawodem  i wymogami pracy w Policji.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda proces rekrutacji,  jakie kryteria należy spełnić oraz jak wygląda służba w poszczególnych wydziałach.

Ciekawym punktem programu było spotkanie z technikiem kryminalistyki, który opowiedział o swojej pracy i czynnościach, jakie wykonuje się na miejscu zdarzenia.

Niezwykłą atrakcją dla młodzieży była możliwość obejrzenia radiowozów, sprzętu policyjnego i przymierzenia niektórych akcesoriów.

Dzień Otwarty w KPP w Janowie Lubelskim był dla uczniów bardzo ciekawym doświadczeniem i zachętą do podejmowania w przyszłości pracy w Policji.

                                                                                                           Ewa Pęk, Agata Czajka

.

grupa uczniów ZSCKR w Potoczku przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim  spotkanie uczniów z technikiem kryminalistyki  uczeń Paweł Baran w policyjnym radiowozie  uczeń ubrany w akcesoria policyjne  uczniowie ubrani w policyjne akcesoria

/

________________________________

powrót do góry strony

Dzień Otwarty w naszej szkole

 Blisko 150 osób odwiedziło naszą szkołę podczas Dnia Otwartego, w środę 31 maja br. Zwiedzanie szkoły rozpoczęli od spotkania z Dyrekcją, na którym mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną i dowiedzieć się o organizacji nauki i warunkach kształcenia. Jak wyglądają zajęcia w poszczególnych zawodach, jaką baząDyrektor szkoły ZSCKR w Potoczku prowadzący prezentację o szkole dla uczniów 8 klas szkoły podstawowej, którzy odwiedzili nas w dniu 31.05.2023. dysponuje szkoła, jakie możliwości daje ukończenie nauki w danym zawodzie – o tym, odwiedzający mogli przekonać się podczas dwugodzinnego spaceru po terenie szkoły i obiektach szkolnych. Na trasie młodzieży znalazły się m.in. hala warsztatowa, gdzie zajęcia odbywają uczniowie kształcący się w zawodach mechanicznych i agrotronicznych, pracownia weterynarii, pracownie żywienia,  główny budynek dydaktyczny, hala sportowa z siłownią i strzelnicą, internat szkolny, plac manewrowy. Zaskoczeniem dla niektórych była informacja o bezpłatnych kursach prawa jazdy dla uczniów i niskie opłaty za mieszkanie w internacie szkolnym.

Po intensywnym zwiedzaniu był czas na chwilę wytchnienia i integrację przy grillu. Na boiskach szkolnych uczniowie klas ósmych mogli m.in. zobaczyć pokaz lotu drona i dowiedzieć się o jego wykorzystaniu w rolnictwie, przejazd ciągnika z zestawem agrotroniczym, obejrzeć maszyny rolnicze i szkolny wóz strażacki. Z pokazem pierwszej pomocy przedmedycznej i umiejętnościami obsługi sprzętu gaśniczego zaprezentował się także działający w szkole międzyklasowy oddział straży pożarnej.  Co ósmoklasiści zapamiętali o szkole – mogli sprawdzić podczas quizu na podsumowanie Dnia Otwartego. Uczestniczyło w nim sześć drużyn ze szkół podstawowych, a największą wiedzą wykazali się uczniowie z Kraśnika.

Nie był to koniec atrakcji tego dnia. Ci, którzy zdecydowali się zostać, mogli wziąć udział w grach i zabawach sportowych przygotowanych dla uczniów naszej szkoły w ramach nadchodzącego Dnia Dziecka. Młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności w ciekawych konkurencjach zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego m.in. rzucie beretem, chodzeniu na szczudłach, skokach w worku, slalomie rowerem z kubkiem wody. W rywalizacji w kategorii dziewcząt zwyciężyła Ola Student z klasy I PTL, a  wśród chłopców główną nagrodę z rąk Dyrektora szkoły odebrał Piotr Muszak z klasy II BB. Dyrektor Dariusz Wolan wręczył również nagrody drużynowe za zwycięstwo w klasowym przeciąganiu liny – dziewczętom z klasy I PTL i chłopcom z klasy II BTF.

 Dziękujemy naszym uczniom za aktywny udział i promocję szkoły, odwiedzającym – dziękujemy za przybycie i zapraszamy do nauki w ZSCKR w Potoczku.

 

Uczennice ZSCKR w Potoczku prowadzące rejestracje przybyłych szkół na Dzień otwarty szkoły 31.05.2023r. Na zdjęciu po lewej pani Sadowska Diana i pani Maria Wolan  Piotr Spyra prowadzący quiz podsumowujący o ZSCKR w Potoczku dla uczniów szkół podstawowych na zakończenie dnia otwartego.  Nauczyciel zajęć praktycznych Pan Zenon Mazur przedstawiający jedno ze stoisko znajdujących się na hali warsztatowej. Po prawej stronie przy silniku uczniowie szkoły Paweł Skupiński i Michał Zarębski.  Uczniowie klas z technikum żywienia częstujący ósmoklasistów babeczkami przygotowanymi na Dzień otwarty szkoły.  Grill na zakończenie Dnia otwartego dla wszystkich obecnych gości oraz uczniów naszej szkoły. Na zdjęciu uczniowie ósmych klas częstujący się kiełbaską z grilla.

________________________________

powrót do góry strony

Podsumowanie praktyki zagranicznej we Włoszech

1.	Wspólne zdjęcie uczestników praktyk: Freda Martyna, Gorczyca Oliwia, Lisek Angelika, Rokosz Agata, Abram Wojciech, Antosiewicz Oskar, Baran Pwaeł, Czerwonka Karol , Grzywacz Jakub, Kusz Mikołaj, Kuziora Adrian, Nawrocki Jarosław, Sulowski Filip, Witek Krystian, Witek Leszek, Bącal Błażej, Bis Żaneta, Cieliczka Joanna, Cieślak Natalia, Dolecki Jakub, Gil Kinga, Golach Dominika, Pachla Oliwia, Poniewozik Jolanta, Wicik Natalia, Zuń Julia, Tyniec Kacper, Czerebak Wiktoria, Pana Dyrektora : Dariusza Wolana Oraz opiekunów praktyk: Agnieszki Kozioł, Moniki Kosikowskiej, Mariusza Zabieglińskiego

Projekt nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000061701 - współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej

30-ego maja 2023r. odbył się apel podsumowujący praktyki we Włoszech w miejscowości Cattolica. Młodzież przedstawiła wszystkim prezentację z odbytych praktyk a następnie zostały wręczone im certyfikaty z rąk Dyrektora Dariusza Wolana oraz opiekunów praktyk.

Uczniowie technikum żywienia odbywali praktyki w hotelu Aragosta, w którym mieszkali oraz w hotelu Jupiter. Praktyki polegały na przygotowywaniu posiłków na kuchni, przygotowywaniu sali restauracyjnej do konsumpcji oraz obsłudze hotelowych gości. Dodatkowo poznali potrawy kuchni włoskiej, różnego rodzaju makarony, owoce morza, ryby, grillowane warzywa i wiele innych smacznych dań. Dowiedzieli się, że we Włoszech śniadania są zawsze na słodko, czyli croissant oraz kawa. Z pracownikami w hotelu porozumiewali się w języku angielskim.

Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w ramach zajęć praktycznych we Włoszech pracowali w serwisie maszyn ogrodniczych, gdzie demontowali i montowali podzespoły kosiarek oraz traktorków, takich jak silniki i przekładnie hydrostatyczne. Poza naprawami przygotowywali także nowo zakupiony przez klienta sprzęt, uzbrajając go we wszelkie akcesoria i przygotowując do pracy. Pracowali także na plantacji oliwek.

Uczennice z technikum weterynarii praktykę zawodową odbywały w gabinecie weterynaryjnym, gdzie diagnozowały choroby małych zwierząt domowych oraz uczyły się ściegu do zaszywania zwierząt po operacji. W ośrodku jeździeckim, uczyły się jak opiekować się końmi oraz podjęły się badań fizykalnych zwierząt aby poznać stan ich zdrowia. Odwiedziły również schronisko dla bezdomnych psów i kotów i dowiedziały się jak pracuje się z trudnymi zwierzętami, które docelowo mają znaleźć odpowiedzialny dom.

Agnieszka Kozioł

Monika Kosikowska

Mariusz Zabiegliński

 

2.	Wspólne zdjęcie uczniów z technikum żywienia: Bącal Błażej, Bis Żaneta, Cieliczka Joanna, Cieślak Natalia, Dolecki Jakub, Gil Kinga, Golach Dominika, Pachla Oliwia, Poniewozik Jolanta, Wicik Natalia, Zuń Julia, Tyniec Kacper, Czerebak Wiktoria,  3.	Wspólne zdjęcie uczniów z technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki: Abram Wojciech, Antosiewicz Oskar, Baran Pwaeł, Czerwonka Karol , Grzywacz Jakub, Kusz Mikołaj, Kuziora Adrian, Nawrocki Jarosław, Sulowski Filip, Witek Krystian, Witek Leszek,  4.	Wspólne zdjęcie uczniów z technikum weterynarii: Freda Martyna, Gorczyca Oliwia, Lisek Angelika, Rokosz Agata

________________________________

powrót do góry strony

 

ZIELONE AGRO SHOW W POTOCZKU

W dniu 26.05.2023 w ZSCKR w Potoczku dzięki naszym partnerom firmom: PRONAR, SIPMA, KOBO, POL-GROM i AUTO-MAX mogliśmy zorganizować pokaz zbioru zielonki, demonstrując każdy z etapów zbioru tj.:

·       Koszenie Kosiarka dyskowa PRONAR PDT260

·       Przetrząsanie Przetrząsacz pokosów PWP530

·       Zgrabywanie na wały Zgrabiarka karuzelowa Pronar ZKP460T

·       Prasowanie Prasa zmiennokomorowa SIPMA PZ 2780 SUPRA

·       Owijanie Owijarka ze stawiaczem bel SIPMA OS 7531 MAJA

·       Załadunek JCB 532-70 Agri Super

·       Transport przyczepa PRONAR T0221.	Dyrektor Dariusz Wolan dziękującym naszym partnerom za udział w ZIELONYM AGRO SHOW

Wymienione wyżej  etapy zbioru były prezentowane maszynami z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. W czasie pokazu zadbaliśmy o to, aby w przerwach między kolejnymi etapami zbioru nasi uczniowie oraz goście zaproszeni nie czuli znużenia, przygotowaliśmy dla nich konkurencje zręcznościowe tj. slalom ciągnikiem c-330 z piłką na talerzyku, który był zamontowany na masce ciągnika, rzut ziemniakiem do 4 skrzyń oddalonych od linii rzutu w różnej odległości (im dalsza odległość tym większa ilość punktów) ostatnią konkurencją  było wbicie 7 calowego gwoździa w kantówkę drewnianą na czas i tu się o kazało że wbicie prostego gwoździa wcale nie jest takie proste 😊. Jak zawsze pod bacznym okiem naszych Pań kształcących w profilu gastronomicznym uczniowie przygotowali stoisko na którym czekały ciepłe napoje a także pyszne przekąski.  Nasi partnerzy zadbali także o to aby poza pokazowym zbiorem zielonki można było zapoznać się z innymi maszynami. Firma POL-GROM zaprezentowała BRONE TALERZOWĄ ZEUS I AGEGAT BEZORKOWY HESTIA, KoBo zestaw do uprawy i siewu bezpośredniego AMAZONE + CATAYA , SIPMA  prasę FORIS oraz rozsiewacz RN 1000 OPTIMA. Cieszy nas również obecność przedstawicieli terenowych WIORiN którzy na swoim stoisku propagowali i pogłębiali wiedzę naszych uczniów i gości obecnych, na temat zdrowia roślin i prawidłowych praktyk z tym związanych, zasad obrotu materiałem siewnym a także pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych. Nasi partnerzy jak zawsze byli hojni i  wręczyli dla najlepszych trzech drużyn  upominki, a dyrektor Pan Dariusz Wolan wręczył podziękowania dla przedstawicieli firm za zaangażowanie i pomoc w realizacji ZIELONEGO AGRO SHOW W POTOCZKU.  Tym akcentem zakończyliśmy nasze zielone święto. Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania dla Firm i osób zaangażowanych w realizacje naszego pokazu i mamy nadzieje na dalszą owocna współpracę.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z ZIELONEGO AGRO SHOW W POTOCZKU klikając link poniżej.

Zielone Agro Show w Potoczku, 26.05.2023r - YouTube

Paweł Nieściur

Zenon Mazur

1.	Pole na którym odbyło się ZIELONE ARO SHOW W POTOCZKU  2.	Pokaz koszenia w wykonaniu firmy PRONAR  3.	Pokaz zgrabiania maszyną Pronar  4.	Prezentacja prasy SIPMA SUPRA  5.	Uczeń podczas konkurencji slalomem ursusem c-330 z piłeczką na talerzyku  6.	Konkurencja rzutu ziemniakiem do skrzyni  7.	Owijanie balotu owijarką SIPMA  8.	Załadunek bel na przyczepę ładowarką JCB  9.	Zawodnicy podczas konkurencji wbijania gwoździa  10.	Ogłoszenie wyników w konkurencjach zręcznościowych  11.	Wręczenie symbolicznych upominków dla trzech najlepszych drużyn  13.	Terenowi przedstawiciele WIORiN na pokazie  14.	Ładowarka JCB na pokazie zbioru zielonki  Teren pokazu zbioru zielonki 

 

________________________________

powrót do góry strony

 

starsze wiadomości