AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

nowsze wiadomości

 

,,Nowe narkotyki – dopalacze’’ - warsztaty profilaktyczne Zajęcia profilaktyczne z uczniami w klasie I PTL w dniu 26.04.2022r.

            W dniu 26 kwietnia w naszej szkole odbyły się  zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień „Nowe narkotyki – dopalacze’’ z wykorzystaniem alkogogli  i narkogogli. Przeprowadziła je z uczniami klas  I BB,  I BTF, I PTL  pani Emilia Mirosław z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim.

W trakcie zajęć młodzież zapoznała się ze skutkami zażywania substancji psychoaktywnych.

 W celu lepszego zrozumienia omawianych tematów uczniowie mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli, czyli specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Przedstawione zagadnienia uzmysłowiły, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych,   można wyrządzić krzywdę zarówno sobie jak i innym ludziom.

Młodzież chętnie i aktywnie  uczestniczyła w zajęciach zarówno teoretycznych oraz ćwiczeniach praktycznych, które wywołały dużo śmiechu.

.

Zajęcia profilaktyczne z uczniami w klasie I PTL w dniu 26.04.2022r.  Zajęcia profilaktyczne z uczniami w klasie I PTL w dniu 26.04.2022r.  Zajęcia profilaktyczne z uczniami w klasie I BTF i I BB w dniu 26.04.2022r.

 

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

MANEWRY OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH  Z GMINY POTOK WIELKI W ZSCKR W POTOCZKUStrażacy po akcji likwidowania zagrożenia w towarzystwie Pani Agnieszki Kozioł , nauczycielki języka angielskiego.

Uczniowie szkolnej OSP brali czynny udział, w ćwiczeniach gminnych jednostek OSP. Ćwiczenia przeprowadzono w dniu 24 kwietnia 2022 r na terenie szkoły.

Głównym celem ćwiczeń było:
a) organizacja akcji ratowniczo – gaśniczej,
b) sprawdzenie sprzętu i wyposażenia jednostek biorących udział w ćwiczeniach,
c) doskonalenie współdziałania jednostek OSP,
d) sprawdzenie systemów i urządzeń alarmowania i dysponowania jednostek OSP

Głównym zadaniem, które zostało postawione strażakom szkolnej OSP, była likwidacja pożaru na terenie szkoły. W akcji uczestniczyła piątka uczniów, członków OSP, pod kierownictwem Pana Krzysztofa Kurasiewicza. Uczniowie-strażacy, z wykorzystaniem samochodu szkolnego Star 200 i sprzętu będącego na wyposażeniu zbudowali linie gaśniczą, i zlikwidowali wzorowo pożar.

 Podczas ćwiczenia młodzi adepci pożarnictwa, mogli obserwować działania innych jednostek oraz zapoznali się ze sprzętem, który posiadają inne jednostki.

Po zakończeniu manewrów odbyło się uroczyste podsumowanie ćwiczeń.

Krzystof Kurasiewicz ,Paweł Nieściur, Mariusz Zabiegliński


Rozpoznawanie rodzaju i stopnia zagrożenia pod kierownictwem dowódcy   Strażacy OSP ZSCKR w Potoczku na zbiórce przed rekonesansem. Dowódca akcji Pan Krzysztof Kurasiewicz.  Strażacy OSP ZSCKR w Potoczku na zbiórce przed rekonesansem. Dowódca akcji Pan Krzysztof Kurasiewicz.  Pozostałe jednostki OSP z gminy Potok Wielki dołączające do akcji.  Powrót po rozpoznaniu do pozostałych strażaków przy wozie bojowym.

 

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Regionalny Konkurs Orki Siewnej Szkół Rolniczych w Różańcu

W dniu 21.04.2022 w Różańcu odbył się Regionalny Konkurs Orki Siewnej. Rejestracja drużyn i pamiątkowe zdjęcie

Uroczystego otwarcia konkursu dokonał Dyrektor szkoły mgr inż. Zbigniew Wlaź. Organizatorzy zadbali o najnowszy sprzęt i doskonałą oprawę konkursu. Rywalizacja była tym bardziej emocjonująca, że w konkursie nie brał udziału jeden uczestnik a drużyny dwuosobowe . Po rejestracji i losowaniu numerów startowych uczestnicy przystąpili do testu wiedzy teoretycznej i w wylosowanej kolejności wykonanie orki siewnej. Do dyspozycji uczestników konkursu były cztery zestawy sprzętu:

- 2 x Kubota M7-153 z pługiem obracanym 4 skibowym

- 2 x Steyer 6150 z pługiem obracanym 4 skibowym

Naszą szkołę na konkursie reprezentowało dwie drużyny. Pierwsza drużyna to reprezentacja kl II BT Paweł Maksim i Szymon Rycerz, drugą drużynę tworzyli starsi koledzy z klasy III BT Mikołaj Sulowski i Krzysztof Chudzik.

Zadanie praktyczne wyglądało w następujący sposób: jeden z grupy zajmował miejsce w ciągniku a kolega z drużyny zajmował się ustawieniem pługa, który był dla każdej drużyny w różny sposób rozkalibrowany. Uczestnicy udawali się na poletko testowe, gdzie mieli jeden pełny przejazd na dokonanie korekty ustawień i ich kontroli. Po dokonaniu potrzebnych korekt i ustawień obaj uczestnicy zajmowali miejsce w kabinie ciągnika i udawali się na poletko drugie, gdzie wykonywali orkę właściwą. Komisja bacznie obserwowała sposób regulacji pługa na poletku doświadczalnym, a dokładnie czy uczestnicy widząc nie prawidłowe działanie pługa potrafią dokonać prawidłowych regulacji a nie regulują metodą prób i błędów. Na poletku orki właściwej komisja oceniała głębokość bruzdy, która była określona na 18cm, szerokość pierwszej skiby, prawidłowe ustawienie punktu uciągu, prostoliniowość orki i stopień jej wysypania.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, o czym świadczy idealne zaoranie przez wszystkich uczestników konkursu poletka orki właściwej. O miejscach na podium konkursu decydowały drobne detale, co tym bardziej cieszy zajęcie III miejsca przez drużynę Pawła Maksima i Szymona Rycerza. I i II miejsce wywalczyli organizatorzy konkursu drużyny z ZSCKR W Różańcu. Mikołaj Sulowski i Krzysztof Chudzik nie zajęli miejsca na podium a z racji tak wysokiego poziomu konkursu organizatorzy postanowili nie przydzielać miejsc od 4 do ostatniego tylko wyróżnić podium a reszcie wręczyć dyplomy z podziękowaniem za wspaniałą rywalizację.

Dziękujemy Szymonowi Rycerz i Pawłowi Maksim za zajęcie III miejsca w konkursie, a Mikołajowi Sulowskiemu i Krzysztofowi Sulowskiemu za godne reprezentowanie naszej szkoły na konkursie, gratulujemy bardzo dobrego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

Reprezentantów naszej szkoły przygotował i wspierał w zmaganiach konkursowych Paweł Nieściur.

Paweł Nieściur

.

Otwarcie konkursu przez Dyrektora szkoły mgr inż. Zbigniewa Wlazia  Nasze drużyny na teście wiedzy o orce. Po prawej drużyna z klasy III BT Mikołaj Sulowski i           Krzysztof Chudzik a po lewej drużyna z klasy II BT Szymon Rycerz i Paweł Maksim  Mikołaj i Krzysztof na poletku ćwiczebnym podczas instruktażu  Mikołaj z Krzysztofem podczas ustawień pługa  Szymon z Pawłem podczas instruktażu  Paweł Maksim przygotowany na wjazd na pole ćwiczebne.  Pierwsze ustawienia pługa w drużynie Szymona i Pawła  Ostatnie poprawki przed orką właściwą w drużynie Szymona i Pawła  Skrupulatna praca komisji konkursu  Reprezentanci naszej szkoły na tle ciągnika Stayer podczas oczekiwania na wyniki konkursu  Odebranie nagrody za bardzo dobre III miejsce przez drużynę z klasy II BT Szymona Rycerza i Pawła Maksima  Radość z podium i ostatnie pamiątkowe zdjęcie po zakończeniu konkursu orki siewnej w ZSCKR w Różańcu

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

23 kwietnia 2022 rok - Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichApel Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 22.04.2022 r.

Pod takim hasłem został zorganizowany w piątek 22 kwietnia 2022 roku apel na hali sportowej. W przedsięwzięciu udział wzięła cała klasa 3P4 pod kierunkiem Diany Sadowskiej i Heleny Ślusarz, a obejrzała go społeczność szkolna.

Od 1995 roku 23 kwietnia jest  coroczne obchodzony jako święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu. 

Książka to źródło wyobraźni, poszerza nasze horyzonty i pobudza kreatywność.

Maria Dąbrowska napisała: „Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”.

Diana Sadowska, Helena Ślusarz

.

Uczniowie występujący na apelu z okazji Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 22.04.2022 r.  Widownia na apelu z okazji Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 22.04.2022 r. 

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Etap praktyczny konkursu motoryzacyjnego wykonywany przez uczniów szkoły pod okiem policji

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

W środę, 13 kwietnia 2022r. w Janowie Lubelskim odbył się Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny, w którym rywalizowali uczniowie szkół średnich z terenu powiatu janowskiego.

Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej, podczas której młodzi kierowcy musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego i historii polskiej motoryzacji oraz praktycznej, sprawdzającej umiejętności obsługi samochodu i jazdy po wyznaczonym torze.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku reprezentował zespół w składzie: Seweryn Małaczyński (kl. III P4), Patryk Jakubaszek (kl. III B4) i Krystian Sulowski (P4) pod opieką Grzegorza Zientka, nauczyciela i instruktora nauki jazdy.

Turniej odbył się pod patronatem Polskiego Związku Motorowego, Kuratorium Oświaty i Komendy Głównej Policji, zaś nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali janowscy policjanci.

.

Wręczenie nagród oraz dyplomów uczestnikom konkursu motoryzacyjnego.  Uczniowie szkoły po zakończeniu konkursu motoryzacyjnego w towarzystwie starosty janowskiego oraz przedsiębiorcy janowskiego.

 

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Etap Okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

 W dniu 8 kwietnia 2022 r.  odbyły się eliminacje okręgowe XLV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym  w Lublinie z terenu województw lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego. Olimpijczycy startowali w 7 blokach tematycznych. Odbywało to się na różnych wydziałach uczelni.OWiUR etap okręgowy_ Breś Piotr, Breś Jakub, Odrzywolski Kacper, Skoczylas Rafał – 8.04.2022r.

Był to już drugi etap prestiżowej Olimpiady, po którym osoby z pierwszymi i czasami drugimi miejscami kwalifikują się na eliminacje centralne do Warszawy. Laureaci  eliminacji centralnych przyjmowani są na studia kierunkowe Uniwersytetów Przyrodniczych z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowanych w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Laureaci OWiUR, zgodnie z rozporządzeniem MEN, są zwalniani z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w następujących zawodach: technik agrobiznesu, technik rolnik, technik ochrony środowiska, technik ogrodnik, technik leśnik, technik technologii żywności, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii, technik mechanizacji rolnictwa, technik hodowca koni, technik inżynierii środowiska i melioracji oraz technik architektury krajobrazu.

Uczestnicy na każdym etapie OWiUR najpierw rozwiązywali test, a później przystąpili do części praktycznej (z obydwu części można uzyskać maksymalnie 120 punktów).

ZSCKR w Potoczku reprezentowali niżej wymienieni uczniowie, którzy  uzyskali następującą punktację i lokatę w okręgu lubelskim:

Blok tematyczny

Imię i nazwisko ucznia

Liczba punktów

Liczba pkt. ogółem

Lokata

 

Kwalifikacja na eliminacje centralne

test

zad. prakt.

Mechanizacja rolnictwa

 

Dębniak Mateusz

29

41

70

21

nie

Technologia żywności

Szatkowski Mateusz

 

37

44

81

VI

nie

Kamiński Szymon

 

34

42

76

VII

nie

Produkcja zwierzęca

Skoczylas Rafał

29

24

53

15

nie

Produkcja roślinna

Breś Piotr

 

19

34

53

9

nie

Breś Jakub

 

17

26

43

10

nie

Odrzywolski Kacper

 

15

16

31

14

nie

 Uczniom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy jeszcze większej motywacji i powodzenia w kolejnych edycjach.

                                                                                                                      H. Ślusarz, K. Jabłoński

Dębniak Mateusz - OWiUR etap okręgowy- blok mechanizacja rolnictwa – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – 8.04.2022r.  OWiUR etap okręgowy – Skoczylas Rafał– 8.04.2022r.  OWiUR etap okręgowy- Szatkowski Mateusz, Kamiński Szymon – 8.04.2022r.

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Apel z okazji DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ.

 W dniu 13 kwietnia 2022 r uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami uczestniczyli w apelu przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej z okazji DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ. Wydarzenie to miało miejsce przy dębie, który został posadzony w myśl zasady - JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ. Po apelu pod pomnikiem zostały złożone wieńce przez zaproszonych gości m.in. przez wójta gminy Potok Wielki pana Leszka Nosala oraz dyrektora naszej szkoły pana Dariusza Wolana.

 

                                                                                    opracowała: Małgorzata Cieślak

Składanie wieńca przez Wójta Gminy Potok Wielki pana Leszka Nosala oraz dyrektora ZSCKR w Potoczku pana Dariusza Wolana.   Uczniowie naszych klas pierwszych wraz z opiekunami.  Poczty Sztandarowe z Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku.


Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Śniadanie Wielkanocne

 Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w dniach 11 - 13 kwietnia 2022 roku, uczniowie z zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych organizowali Śniadanie Wielkanocne.

W ramach swoich zajęć praktycznych każda z klas przygotowała tradycyjne potrawy wielkanocne: żurek, sałatkę jarzynową, babkę wielkanocną, jajka faszerowane czy mazurek. Ponadto uczniowie zadbali o nakrycie oraz dekoracje świąteczne stołu.

 

Monika Kosikowska

1.	Śniadanie Wielkanocne Uczniowie klasy 2 FTP kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych na zajęciach praktycznych 12 kwietnia 2022 r. przygotowywali śniadanie wielkanocne.  2.	Babka wielkanocna Zdjęcie przedstawia babkę wielkanocną. Dzięki dodaniu soku z cytryny, babka wychodzi wilgotna i puszysta.   3.	Przygotowywanie mazurka wielkanocnego Uczniowie klasy 2 FTP kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych na zajęciach praktycznych 12 kwietnia 2022r. przygotowywali mazurka wielkanocnego na klasowe śniadanie wielkanocne.   4.	Babeczki leśny mech	Zdjęcie przedstawia babeczki leśny mech. Babeczki przygotowuje się z dodatkiem szpinaku oraz kremem cytrynowym.   5.	Przygotowywanie żurku wielkanocnego. 	Uczniowie klasy 2 FTP kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych na zajęciach praktycznych 12 kwietnia 2022r.przygotowywali tradycyjny żurek wielkanocny na zakwasie.

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Wywiadówka w ZSCKR w Potoczku

Dnia 10 kwietnia 2022 roku o godzinie 14.00 na stołówce internatu rozpoczęła się wywiadówka śródsemestralna z rodzicami uczniów w formie stacjonarnej. Na początku spotkania Dyrektor Szkoły Dariusz Wolan powitał wszystkich zebranych i oddał głos:Wywiadówka – SPOTKANIE OGÓLNE - 10.04.2022r.

- pani Dorocie Florczak – aby przedstawiła projekt „Mediacje w szkole”,

- pani pedagog Marii Wolan –  by opowiedziała o sytuacjach i zagrożeniach w szkole, zachowaniu uczniów i o komunikacji wśród młodzieży.

W dalszej części Pan Dyrektor Dariusz Wolan – przedstawił prezentację multimedialną i opowiedział o ostatnio realizowanych inwestycjach w szkole oraz o najnowszych zakupach, a także o rekrutacji do szkoły.

Następnie pan Piotr Spyra – przedstawił projekt „ Zagraniczne praktyki zawodowe” – wyjazd naszej młodzieży do Włoch z trzech  zawodów: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Później pan kierownik praktycznej nauki zawodu Marek Hołody – przedstawił projekt „Profesjonaliści na rynku pracy”: jakie kursy są realizowane i jakie będą w  najbliższym czasie.

Na koniec Dyrektor Szkoły podziękował zebranym za przybycie, redakcji gazetki: pani Agacie Czajka i pani Marii Wolan za przygotowanie aktualnie rozdawanej zebranym gazetki. W dalszej części spotkania ogólnego dyrektor podał ogłoszenia i poprosił jeszcze o pozostanie rodziców klas czwartych na stołówce internatu w sprawie matury, a pozostałych rodziców zaprosił na spotkania indywidualne z wychowawcami w klasach.

Diana Sadowska, Helena Ślusarz

RODZICE NA SPOTKANIU OGÓLNYM - 10.04.2022r.- WYWIADÓWKA  Wywiadówka – Dyrekcja i nauczyciele z rodzicami - 10.04.2022r  Wywiadówka – powitanie zebranych rodziców - 10.04.2022r.

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Rolnicy zdobywają kwalifikacje

Kolejna edycja kwalifikacyjnych kursów zawodowych dobiegła końca. Z rąk dyrektora  szkoły, Pana Dariusza Wolana, 10 kwietnia 2022 roku, słuchacze KK 19 i KK 20 otrzymali zaświadczenia ukończenia kursu, co uprawnia do przystąpienia do egzaminu z kwalifikacji ROL. 04 – prowadzenie produkcji rolniczej. Po zdaniu egzaminu absolwent uzyskuje tytuł rolnik, pod warunkiem posiadania wykształcenia zawodowego, średniego lub wyższego.

Szkoła prowadzi ciągły nabór na:

Kwalifikacyjny Kurs  Zawodowy  w zakresie  ROL.04  - Prowadzenie produkcji rolniczej;

Kwalifikacyjny Kurs  Zawodowy  w zakresie ROL.10  - Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej;

Kwalifikacyjny Kurs zawodowy w zakresie ROL 05 – Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie;

Kwalifikacyjny Kurs  Zawodowy  w zakresie HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań;

Uruchomienie zajęć na kursie nastepuje po skompletowaniu grupy.

                                                                                                                            M.S.

Słuchacze KK 19 i KK 20 wraz z Dyrektorem szkoły i opiekunami kursu. Zakończenie nauki na kursach - 10 kwietnia 2022r. Rolnicy zdobywają kwalifikacje ZSCKR w POtoczku - rozdanie zaświadczeń

 

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Uczniowie ZSCKR w Potoczku – laureatami konkursu MRiRWDyrektor ZSCKR w Potoczku Dariusz Wolan z laureatami konkursu Wiktorią Pelc i Mateuszem Nawrockim, Gala konkursu patriotycznego „Ojczyzna codziennie” Warszawa 7.04.2022r.

Dnia 7 kwietnia 2022r.  w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs patriotyczny "Ojczyzna codziennie". Na konkurs nadesłano 61 prac w dwóch kategoriach.

Nasi uczniowie  - Wiktoria Pelc i  Mateusz Nawrocki  odebrali nagrodę z rąk wicepremiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Henryka Kowalczyka za zajęcie III miejsca w kategorii "Współcześni bohaterowie" .

Wiktoria i Mateusz przygotowali pracę prezentującą postać księdza Kazimierza Pińciurka, proboszcza ze wsi Momoty Górne.  

Serdecznie gratulujemy!

Dorota Florczak

.

 Dyplom MRiRW dla Mateusza Nawrockiego za udział w konkursie „Ojczyzna codziennie”  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk z laureatami konkursu Wiktorią Pelc i Mateuszem Nawrockim wraz opiekunem uczniów Dorotą Florczak, Gala konkursu patriotycznego „Ojczyzna codziennie” Warszawa 7.04.2022r.  wręczenie dyplomu Wiktorii Pelc przez Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Gala konkursu patriotycznego „Ojczyzna codziennie” Warszawa 7.04.2022r.  wręczenie dyplomu Mateuszowi Nawrockiemu przez Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Gala konkursu patriotycznego „Ojczyzna codziennie” Warszawa 7.04.2022r.

.

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Mikołaj Sulowski  - finalistą konkursu „Polska – Węgry – Historia Przyjaźni”Mikołaj Sulowski podczas finału konkursu historycznego „Polska –Węgry – Historia Przyjaźni”, Lublin 6.04.2022

Większość z nas zna powiedzenie : Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi, które odzwierciedla zażyłe stosunki między dwoma narodami oraz odnosi się do ich wspólnej przeszłości.

 Związki między Polską a Węgrami były tematem konkursu historycznego zorganizowanego przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej oraz Fundację Instytutu Studiów Wschodnich w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Konkurs  pod hasłem „Polska – Węgry – Historia Przyjaźni” przebiegał w dwu etapach. W etapie szkolnym, który odbył się 15 marca br. wzięło udział sześciu uczniów Technikum: Karol Czerwonka, Adrian Kuziora, Mateusz Lewandowski,  Mateusz Przywara,  Mikołaj Sulowski i Patrycja Tupaj . 

Najlepszy wynik uzyskał Mikołaj Sulowski, który zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego uzyskując tytuł finalisty. Finał konkursu odbył się 6 kwietnia 2022r.w Lublinie.  Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania 20 zadań  szczegółowo sprawdzających ich wiedzę z zakresu historii Polski i Węgier XIV i XV wieku. Wyniki konkursu będą znane 14 kwietnia. Za Mikołaja trzymamy kciuki i życzymy sukcesu.

 

Dorota Florczak

Uczniowie ZSCKR w Potoczku podczas szkolnego etapu konkursu historycznego „Polska –Węgry – Historia Przyjaźni”, Potoczek, 15.03.2022

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Warsztaty mediacyjne dla uczniów

 W ramach realizowanego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku programu „Mediacje w szkole” w piątek, 1 kwietnia 2022r. odbyły się warsztaty dla uczniów . Uczestniczyli w nich uczniowie z klasy II FTP oraz III BT. Warsztaty prowadzone były przez panie mediatorki z Polskiego Centrum Mediacji w Warszawie. Podczas trzygodzinnego spotkania  uczniowie uczyli się współpracy, zrozumienia drugiej osoby oraz rozsądnego myślenia. W trakcie warsztatów padło pytanie: ,,Czy można zostać szkolnym mediatorem i jak tego dokonać?". Odpowiedź jest prosta. Każdy może zostać mediatorem, jeśli tylko chce. Większość osób w czasie wykonywania różnego rodzaju zadań pokazała swoje mocne strony w rozwiązywaniu konfliktów bez użycia kłótni oraz przemocy fizycznej. Wystarczyły tylko i wyłącznie:  rozmowa, zrozumienie i uważne słuchanie drugiej osoby.
Po zakończonych zajęciach wszyscy byli zadowoleni oraz bogatsi w wiedzę na temat komunikacji oraz mediacji.
Zachęcamy do udziału w takiego rodzaju warsztatach, ponieważ czasami zwykła rozmowa może okazać się dla nas trudna, a takie warsztaty pozwalają lepiej rozumieć swoje emocje oraz ćwiczyć umiejętność komunikowania się z innymi, werbalnie i niewerbalnie. Mogą też pomóc zostać mediatorem. 

Kamila Konopa i Magda Szymona, ucz. kl. II FTP

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

Światowy Dzień Zdrowia 2022 Uczniowie z klasy III P4 z zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych: Julia Orzechowska, Katarzyna Jaśkiewicz i Seweryn Małaczyński - Apel Światowy Dzień Zdrowia – 7.04.2022r.

W dniu 7 kwietnia 2022 roku odbył się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku apel poświęcony tematyce prozdrowotnej. Udział w apelu wzięli uczniowie z klasy

 III P4 z zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych: Julia Orzechowska, Katarzyna Jaśkiewicz i Seweryn Małaczyński.

Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia - WHO organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”. Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie.

Jak podkreślają raporty zebrane przez WHO, znaczna część ludzi na naszym globie ma gorszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni. Sytuacja ta wynika z różnic w statusie społecznym, czy pochodzeniu, warunkach w jakich żyją ludzie w różnych częściach globu. Tym bardziej potrzebne jest monitorowanie nierówności zdrowotnych i zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do jak najwyższej jakości usług zdrowotnych.

Zdrowie to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Dlatego kiedy zostaje zachwiana równowaga na jednej z trzech wcześniej wymienionych płaszczyzn, dochodzi do zaburzeń naszego zdrowia. Jednym z najważniejszych i darmowych sposobów profilaktyki zdrowia, czy nawet leczenia jego deficytów jest aktywność fizyczna. Ma ona wpływ na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Borykamy się często z różnego rodzaju kryzysami, czy trudnościami wynikającymi z obecnej sytuacji epidemicznej. Najbardziej optymalną dawką ruchu dla każdego z nas jest 30 minutowa codzienna aktywność fizyczna. Może to być zarówno  spacer po parku, trening w domu, czy podróż rowerem do miejsca pracy.

W ZSCKR w Potoczku propagowany jest zdrowy styl życia zgodny z zaleceniami piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

Bardzo ważnym elementem obchodów tego święta były życzenia składane pracownikom Ośrodka Zdrowia w Potoczku.

                                                                                   Helena Ślusarz, Monika Kosikowska z młodzieżą

 Życzenia z okazji Światowy Dzień Zdrowia dla pracowników Ośrodka Zdrowia w Potoczku składane przez przedstawicieli młodzieży: Julia Orzechowska, Katarzyna Jaśkiewicz i Seweryn Małaczyński -7.04.2022r.  Życzenia z okazji Światowy Dzień Zdrowia – 7.04.2022r.

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

„Polska wieś w Europie”ZSCKR Siennica Różana. Olimpiada 31 marca – 01 kwietnia 2022r. „Polska Wieś w Europie”. Warsztaty: jaka droga dla cyfrowej Europy?” w ramach obszaru „Transformacja cyfrowa” prowadzone przez moderatora Team Europe z ramienia Komisji Europejskiej prof. dr. hab. Marcina Szewczyka.

Pod takim hasłem w dniach: 31 marca - 01 kwietnia 2022 roku, przebiegał półfinał olimpiady, której celem było promowanie wiedzy, o miejscu rolnictwa polskiego w Unii Europejskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III BT: Sulowski Mikołaj, Tyniec Kacper i Knieja Tomasz. Patronat honorowy nad olimpiadą objęli: Janusz Wojciechowski – Komisarz UE ds. rolnictwa, oraz Henryk Kowalczyk – Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Olimpiadę zorganizowano (etap II regionalny) w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, w Siennicy Różanej. Udział wzięło 12 szkół , dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pierwszy dzień spotkania poświęcono na integrację uczestników, poprzez udział w warsztatach i zwiedzanie zabytkowej Kopalin Kredy w Chełmie.

 W toku warsztatów, „Jaka droga dla cyfrowej Europy?”, w ramach obszaru „Transformacja cyfrowa” młodzież wybrała 4 obszary, w których dyskutowała nad możliwymi do zastosowania rozwiązaniami. Warsztaty prowadził moderator Team Europe z ramienia Komisji Europejskiej prof. dr. hab. Marcin Szewczyk. W drugim dniu, uczestnicy olimpiady rozwiązali test składający się z 50 zadań, za które łącznie mogli uzyskać 150 punktów. Ostateczny wynik to 94 punktów, co daje naszym uczniom czwarte miejsce ( 113 - I, 100 –II, 97 – III). Chociaż nie udało nam się zakwalifikować do ogólnopolskiego etapu olimpiady, to udział w wydarzeniu jest inspiracją do podjęcia działań związanych z działalnością Unii Europejskiej w naszej szkole.

Dziękuję uczniom za wkład pracy w proces przygotowawczy do olimpiady.

                                                                     M.S./nauczyciel

ZSCKR Siennica Różana. Olimpiada 31 marca – 01 kwietnia 2022r. „Polska Wieś w Europie”. Uczestnicy olimpiady przygotowani do rozwiązywania zadań.  ZSCKR Siennica Różana. Olimpiada 31 marca – 01 kwietnia 2022r. „Polska Wieś w Europie”. Warsztaty: jaka droga dla cyfrowej Europy?” w ramach obszaru „Transformacja cyfrowa” prowadzone przez moderatora Team Europe z ramienia Komisji Europejskiej prof. dr. hab. Marcina Szewczyka.  ZSCKR Siennica Różana. Olimpiada 31 marca – 01 kwietnia 2022r. „Polska Wieś w Europie”. Uczestnicy olimpiady przygotowani do rozwiązywania zadań.

 

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

„Zdrowe żywienie to mądre myślenie.” Zdjęcie 1 przedstawia uczniów nagrodzonych w konkursie wiedzy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu.

 Pod takim hasłem 31 marca 2022r. przeprowadzony  został szkolny konkurs wiedzy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat zasad odżywiania zgodnego z piramidą zdrowego żywienia oraz uświadomienie zaburzeń w odżywianiu (anoreksja i bulimia). Do konkursu zgłosiło się 21 uczniów z klas I, II i III technikum. Konkurs polegał na wypełnieniu testu składającego się z 26 pytań. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce zajęła Kamila Konopa z klasy II FTP – uzyskała 24 punkty na 26 możliwych.

II miejsce zajęła Oliwia Pachla z klasy I PTL – uzyskała 23 punkty.

III miejsce zajęły uczennice: Weronika Tur z klasy III FTP oraz Joanna Krawczyk z klasy II FTP – uzyskały po 21 punktów.

W dniu 7 kwietnia 2022r. wicedyrektor szkoły Pan Andrzej Olszyński uroczyście wręczył uczennicom dyplomy i nagrody na apelu szkolnym z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Nagrody ufundowała  Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Potoku Wielkim.

                                                           Ewa Pęk

Zdjęcie 2 przedstawia nagrody za udział w konkursie wiedzy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu.

 

Powrót do góry strony
------------------------------------------
 

plakat ZSCKR w Potoczku - Jubileusz 60-lecie

Powrót do góry strony
------------------------------------------

MISTRZOSTWA SZKOŁY W BADMINTONIEnajlepsi zawodnicy w turnieju chłopców. Pierwszy z lewej dyrektor szkoły Dariusz Wolan,pierwszy z prawej nauczyciel wf Mariusz Karkusiewicz - Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku – 01.04.2022r.

Dnia 1 kwietnia 2022 r. odbył się Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku.

Zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców zawody stały na wysokim i wyrównanym poziomie. Wśród dziewcząt zwyciężyła Katarzyna Jaśkiewicz, II miejsce zajęła Wiktoria Moskal, a III miejsce Patrycja Bryczek, wszystkie z kl. 3 P4. W kategorii chłopców najlepszym okazał się Seweryn Małaczyński z kl. 3 P4, za nim uplasował się Dawid Czuj z kl. 3 FTP, III miejsce zajął Szymon Michalec z kl. 1 BB.

Dla wszystkich uczestników Samorząd Uczniowski przygotował słodkie upominki wręczone przez dyrektora szkoły Dariusza Wolana i przewodniczącą SU Patrycję Tupaj.

Dyplomy i statuetki dla najlepszych zawodników zostaną rozdane na najbliższym apelu szkolnym.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Mariusz Karkusiewicz

.

uczestnicy turnieju na wspólnym zdjęciu przed rozpoczęciem zawodów. Z prawej strony dyrektor szkoły Dariusz Wolan, z lewej nauczyciel wf Mariusz Karkusiewicz - Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku – 01.04.2022r.  najlepsze zawodniczki w turnieju dziewcząt. Pierwszy z prawej dyrektor szkoły Dariusz Wolan,pierwszy z lewej nauczyciel wf Mariusz Karkusiewicz - Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku – 01.04.2022r.  gra pojedyncza pomiędzy Dawidem Czujem kl. 3FTP (z prawej) a Szymonem Michalcem kl. 1BB - Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku – 01.04.2022r.  gra pojedyncza pomiędzy Sewerynem Małaczyńskim kl. 3 P4 ( z prawej) a Bartoszem Góreckim kl. 3BB - Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku – 01.04.2022r.  gra pojedyncza pomiędzy Katarzyną Jaśkiewicz kl. 3 P4 ( z lewej) a Wiktorią Moskal kl. 3 P4- Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku – 01.04.2022r. podziękowania po meczu gry pojedynczej pomiędzy Dawidem Czujem kl. 3FTP (z prawej) a Szymonem Michalcem kl. 1BB, w środku sędzia meczu Seweryn Małaczyński kl 3 P4 - Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku – 01.04.2022r.  gra pojedyncza pomiędzy Patrycją Bryczek kl. 3 P4 ( z lewej) a Wiktorią Moskal kl. 3 P4- Turniej Badmintona o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku – 01.04.2022r. 

Powrót do góry strony
------------------------------------------

starsze wiadomości