AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

Rozbudowa bazy dydaktycznej kształcenia zawodowego.

Miniony 2021 rok to rok kolejnych inwestycji w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. Jedną nich jest budynek dydaktyczno-socjalny, który powstaje obok hali warsztatowej i będzie stanowił z uzupełnienie bazy dydaktycznej  kształcenia praktycznego tworząc wspólnie z halą nowoczesny i funkcjonalny kompleks warsztatów szkolnych.
Budowany obiekt to budynek dwukondygnacyjny, murowany o powierzchni użytkowej ponad 1000 m
2. Znajdą się tam m.in.: obszerne pracownie obróbki ręcznej i mechanicznej, spawalnia, pracownia agrotroniki, sala szkoleniowa, pomieszczenia biurowe i socjalne oraz, w podpiwniczeniu, garaże.

Budynek będzie wyposażony w windę umożliwiającą swobodne przemieszczanie się osób niepełnosprawnych. Istotnym elementem inwestycji jest łącznik, który umożliwi swobodne przejście bez wychodzenia na zewnątrz, z hali sportowej do powstającego budynku i hali warsztatowej.

Znajdą się w nim szatnie i pomieszczenia socjalne.
Inwestycja umożliwi lepszą organizację kształcenia zawodowego, poprawi bezpieczeństwo uczniów, zwiększy możliwości szkoły w zakresie organizacji szkoleń, pokazów, konkursów, pozwoli na zwiększenie liczby stanowisk roboczych podczas zajęć praktycznych oraz liczby stanowisk egzaminacyjnych w trakcie przeprowadzanych w szkole egzaminów zawodowych.

.

       

.

Powrót do góry strony

------------------------------------------------------ 

Egzaminy zawodowe

W dniach 10 i 11 stycznia 2022 roku w większości szkół średnich zawodowych odbyły się egzaminy zawodowe w sesji styczeń – luty 2022. W naszej szkole do egzaminów przystąpili uczniowie klas IV technikum w następujących zawodach i kwalifikacjach:
1. Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – kwalifikacja MG.42 Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie.
2. Technik żywienia i usług gastronomicznych – kwalifikacja TG.16 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych.
3. Technik rolnik – kwalifikacja RL.16 Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej.
Egzamin w części pisemnej polegał na rozwiązaniu testu zawierającego 40 pytań, natomiast w części praktycznej zdający wykonywali zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie 50% punktów z części pisemnej i 75% z części praktycznej. Wszystkim zdającym egzaminy życzymy pozytywnego wyniku i uzyskania kwalifikacji zawodowych.

 

Powrót do góry strony

------------------------------------------------------  

Bal studniówkowy klas czwartych

,,(...) I szły pary po parach hucznie i wesoło
Rozkręcało się, znowu skręcało się koło
Jak wąż olbrzymi, w tysiąc łamiący się zwojów (...)”
Pan Tadeusz księga XII

W sobotni wieczór, 8 stycznia 2022, uczniowie klas maturalnych naszego technikum bawili się na swoim balu studniówkowym w Hotelu Janów w Borownicy. Uroczyste przywitanie wszystkich zebranych, podziękowania nauczycielom oraz odtańczenie poloneza miało miejsce o godz.19.00. Oficjalnego otwarcia studniówki dokonał dyrektor szkoły pan Dariusz Wolan.

Oprócz dyrektora szkoły głos zabrał Wójt Gminy Potok Wielki, pan Leszek Nosal oraz przedstawiciele Rady Rodziców, Małgorzata Lewandowska i Jan Breś. Następnie czwartoklasiści podziękowali i obdarowali kwiatami swoje wychowawczynie: panią Agnieszkę Kozioł i Justynę Wielgus. A żeby tradycji stało się zadość pan Dyrektor dokonał uroczystego pasowania uczniów na abiturientów.  DJ przez całą noc porywał wszystkich do tańca, a najwytrwalsi bawili się do samego końca. Zabawa była szampańska, kreacje piękne a przeżycia niezapomniane. Ta wyjątkowa noc zapadnie wszystkim w pamięci na długo. Teraz czas na naukę! Za 100 dni matura. Maturzystom życzymy powodzenia w maju!

Agnieszka Kozioł

Justyna Wielgus

               

 

Powrót do góry strony

------------------------------------------------------ 

 

Nowy ciągnik w ZSCKR w Potoczku.

Rok 2021 zakończył się dla nas bardzo optymistycznym akcentem. W ostatnich dniach roku szkolny park maszynowy został poszerzony o nowy ciągnik rolniczy marki Kubota o mocy nominalnej wynoszącej 123 KM z przeznaczeniem do prac na zajęciach praktycznych z uczniami, oraz do pomocy w cięższych pracach polowych w szkolnym gospodarstwie.

Ciągnik ten jest maszyną bardzo nowoczesną, wyposażoną w 4 cylindrowy silnik o dużej pojemności wynoszącej ponad 6000 cm3 oraz skrzynie biegów powershift z 8 biegami przełączanymi pod obciążeniem, który dzięki swojej elastyczności idealnie sprawdzi się u nas w czasie prac transportowych, polowych a także w czasie prac maszynami do zbioru zielonek.

Kubota M6-122 została wyposażona również w klimatyzowaną kabinę z wielofunkcyjnym podłokietnikiem, pneumatycznym siedzeniem oraz amortyzowaną przednią oś.

W bieżącym roku planujemy również doposażyć ciągnik w system nawigacji satelitarnej oraz przedni TUZ i potrzebne obciążenie.

,

 

link do filmu prezentujący ciągnik: https://youtu.be/EdIRPpZZncc

Powrót do góry strony

------------------------------------------------------ 

 

 

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę życzymy w 2022 roku: zdrowia, szczęścia miłości, mądrości i poczucia bezpieczeństwa.

Niech będzie on  dla Was źródłem inspiracji, wielu nowych pomysłów.

 

 

 

Powrót do góry strony

------------------------------------------------------

Nasza stacja METEO

W mijającym roku na gruntach szkolnego gospodarstwa rolnego posadowiono nowoczesną stacje agrometeorologiczną wyposażoną w czujniki do mierzenia temperatury, ilości opadów, siły i kierunku wiatru oraz wilgotności powietrza.

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, który realizuje projekt „Integrowana Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”.

Celem projektu jest utworzenie ogólnopolskiej sieci stacji agrometeorologicznych. Stacja agrometeorologiczna jest całkowicie zautomatyzowana i stanowi cenne, nowoczesne narzędzie do prowadzenia zajęć praktycznych i lekcji teoretycznych z produkcji roślinnej.

Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z odczytów stacji:
https://meteo-logger.edwin.pcss.pl/?Key=6ab6562b-3bce-44ec-a558-6c0cc21d0453#/location/0a6dd81b116e4c35b7ad8edcdecc9e5f/data/overview

 

             

 

Powrót do góry strony

------------------------------------------------------

starsze wiadomości