AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

nowsze wiadomości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

 Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się zmarłych. Święto ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na świecie.

W tym dniu  ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych - najbliższych i przyjaciół, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności.

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku pamiętają…. o tej pięknej tradycji składania kwiatów i palenia zniczy na grobach Powstańców  Styczniowych i Rodziny Przanowskich.

,

         

  

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------  

 

 

Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo ZSCKR w Potoczku

Nauczyciele wychowania we współpracy z Samorządem Uczniowskim 29.10.2021r. zorganizowali mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym. W turnieju finałowym spotkali się najlepsi tenisiści

z poszczególnych klas wyłonieni w drodze eliminacji. Zawody rozgrywane systemem „do dwóch przegranych”stały na wysokim i wyrównanym poziomie. Oto końcowe rozstrzygnięcia:

dziewczęta – I m Kamila Konopa kl. 2FTP, II m Magdalena Szymona kl. 2FTP, III m Katarzyna Jaśkiewicz kl. 3P4;

chłopcy – I m Patryk Gumienik kl. 4BT, II m Paweł Białek kl. 4BT, III m Piotr Breś kl. 4FTP.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodki upominek od Samorządu Uczniowskiego, zaś najlepsi zawodnicy nagrody w postaci statuetek i dyplomów wręczone przez wicedyrektora  Andrzeja Olszyńskiego.

Mariusz Karkusiewicz

.

 

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------   

Wybory do Rady Młodzieżowej Internatu
W dniu 26.10.2021 r. odbyły się wybory do Rady Młodzieżowej Internatu na rok szkolny 2021/2022. W głosowaniu brało udział 56 wychowanków oraz wychowawcy. Spośród 8 kandydatów startujących w wyborach wyłoniono 4 osoby, które zdobyły największą liczbę głosów. W wyniku demokratycznych wyborów członkami RMI zostali:

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów oraz liczeniem oddanych głosów czuwała Komisja Skrutacyjna w składzie: Martyna Freda, Michał Zarębski, Tomasz Knieja.
Nowej Radzie Młodzieżowej Internatu życzymy owocnej pracy i wspaniałych pomysłów w nowym roku szkolnym 2021/2022.

.

   
 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------  

 

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE – JEDNOETAPOWY ZBIÓR BURAKÓW

W dniu 28 października, uczniowie ZSCKR, w Potoczku, rozpoczęli zajęcia praktyczne od przeglądu codziennego kombajnu do zbioru buraków marki Holmer. Samojezdny kombajn do zbioru buraków Holmer T3 Plus służy do zbioru roślin okopowych.

Maszyna wykonuje jednocześnie prace kilku wcześniej używanych maszyn.

Kombajn do zbioru buraków: ogławia buraki z liści, oczyszcza korzenie, wykopuje je, oddziela od ziemi i zbiera.

Cechy wyróżniające kombajn:

Terra Dos T3 firmy Holmer, łączy w sobie innowacyjność z solidną, sprawdzoną techniką oraz z maksymalną wydajnością, tworząc warunki do bezpiecznego zbioru.

Każdy z uczniów biorących udział w zajęciach praktycznych mógł usiąść za kierownicą maszyny, poznać budowę, zasadę działania oraz poczuć się przez chwilę jako operator kombajnu.

Andrzej Chmieliński

Mariusz Zabiegliński

 

     

 

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------  

 

Szkoła Pamięta 2021

#SzkołaPamięta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Młodzież naszej szkoły włączyła się do tej akcji, w sposób szczególny upamiętniając patronów naszej szkoły czyli Powstańców Styczniowych. Przygotowana została gazetka ścienna oraz prezentacja na temat: „Powstańcy Styczniowi w mojej okolicy” a także plakat o tematyce powstańczej. Uczniowie klasy 4BT uporządkowali grób rodziny Przanowskich oraz grób poległych powstańców w Potoku Wielkim.

Agnieszka Kozioł

Mariusz Zabiegliński

     

 

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------   

Wyróżnienia dla nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku

W dniu 27 października br. w Narodowym Instytucje Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie  odbyła się uroczystość wręczenia aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego oraz medali i odznaczeń  nauczycielom resortowych szkół rolniczych. 

Medal Komisji Edukacji Narodowej z rąk Szymona Giżyńskiego, Sekretarza Stanu w MRiRW odebrali nauczyciele naszej szkoły: Jolanta Olszyńska, Dorota Florczak i Piotr Spyra.

Medal KEN to odznaczenie nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.

Gratulujemy!

.

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------  

KONKURS WIEDZY O ROLNICTWIE EKOLOGICZNYM

W naszej szkole odbył się „Konkurs wiedzy o rolnictwie ekologicznym” organizowany przez CDR Radom. Dnia 04 października odbył się etap szkolny w którym udział wzięło 11 uczniów. Po przeprowadzeniu dogrywki pomiędzy czterema najlepszymi uczniami został wyłoniony lider Jakub Breś z klasy II FTP, który dnia 25 października 2021 roku uczestniczył w etapie krajowym. Organizacja etapu szkolnego oraz krajowego odbywała się przy współpracy z ODR w Janowie Lubelskim. Komisja na Etapie Krajowym w składzie pani Anna Oleszko – ODR Janów Lubelski, pani Diana Sadowska oraz Piotr Wielgus.

     

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------  

KURS DLA NAUCZYCIELI - SŁODKI STÓŁ PRODUKCJA I ARANŻACJA W RAMACH PROJEKTU „PROFESJONALIŚCI NA RYNKU PRACY” 

W dniu 23 października 2021 roku nauczycielki Justyna Wielgus i Helena Ślusarz odbyły kurs w zakresie nowoczesnych trendów dotyczących słodkiego stołu czyli candy barów. Trenerem szkoleniowym była pani Justyna Haluch, która przekazała swoją wiedzę i umiejętności w bardzo ciekawy i praktyczny sposób.

Cennym efektem szkolenia były oczywiście różnego rodzaju deserki , ciepłe lody, lizaki, donaty i inne ciasteczka, ale w szczególności bezcenne okazały się unikatowe receptury pozyskane na tym szkoleniu.

Nauczycielki planują podzielić się zdobytą wiedzą i umiejętnościami w pracy z młodzieżą, na zajęciach praktycznych i do aranżacji słodkich stołów w ZSCKR w Potoczku.

 

Justyna Wielgus

Helena Ślusarz

     

 

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------   

Tenisiści ZSCKR w Potoczku najlepsi w Mistrzostwach Województwa LZS

Duży sukces odnieśli nasi uczniowie w Mistrzostwach Województwa LZS w tenisie stołowym,
które odbyły się 21.10.2021 r. w ZSTR w Piotrowicach.

Zespół w składzie: Paweł Białek,  Patryk Gumienik, Damian Kryk pod opieką nauczyciela Mariusza Karkusiewicza zdecydowanie zwyciężył w klasyfikacji drużynowej pokonując rówieśników z Dęblina, Nałęczowa, Bełżyc, Niemiec, Piotrowic i Jabłonia.
Również na pierwszym stopniu podium stanęli w grze podwójnej Paweł Białek i Patryk Gumienik. Wicemistrzem województwa w grze pojedynczej został Paweł Białek.
Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Mariusz Karkusiewicz

.

         

 

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------  

I Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 

W dniu 12.10.2021 w Żarnowcu odbył się pierwszy Ogólnopolski Konkurs Orki Jesiennej pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Naszą szkołę reprezentował uczeń z klasy 4 FTP Piotr Breś. Podczas zmagań konkursowych Piotra wspierał opiekun Paweł Nieściur oraz koledzy z młodszych klas: Mikołaj Sulowski i Szymon Rycerz jednocześnie zbierając cenne doświadczenie w perspektywie kolejnych konkursów.

Po uroczystym rozpoczęciu konkursu przez Panią Dyrektor Ewę Śrubarczyk uczestnicy przystąpili do pierwszego etapu konkursu czyli testu sprawdzającego ich wiedzę z zakresu techniki orki i budowy pługa. Po części teoretycznej uczestnicy udali się na pole, na którym odbyła najbardziej emocjonująca część konkursu czyli wykonanie orki. Zawodnik na wyznaczonym poletku miał dokonać podziału działki na dwa pola i wykonanie orki w skład i w rozorywkę.

Do dyspozycji zawodników były 4 zestawy składające się z ciągnika New Holland T6 180 z agregowane z 4 skibowym pługiem zagonowym. Na wykonanie zadania zawodnik miał 50 min. Piotr Breś bardzo dobrze wykonał swoje zadanie. Cały przejazd uczeń naszej szkoły wykonał zgodnie z zasadami sztuki orki oraz zasadami BHP. Nad prawidłowym przebiegiem całego konkursu czuwali sędziowie, którzy bacznie obserwowali przebieg całego konkursu.

Po wykonaniu części praktycznej sędziowie zebrali się na naradę i po chwili podali wyniki.

Zwycięzcą konkursu okazał uczeń reprezentujący ZSCKR w Lututowie uzyskując 118 pkt. i zdobywając główna nagrodę pług zagonowy 4 skibowy firmy Agro Masz, który został przekazany dla szkoły, którą reprezentował i dla niego zestaw upominków o znacznej wartości od sponsorów konkursu.

Nasz reprezentant ukończył ogólnopolski konkurs na bardzo dobrym 8 miejscu zdobywając 98 pkt. co świadczy o bardzo wysokim poziomie konkursu.

Wszyscy uczestnicy w zależności od zajętych miejsc otrzymali upominki od sponsorów.

Dziękujemy Piotrowi Bresiowi za godne reprezentowanie naszej szkoły na konkursie, gratulujemy bardzo dobrego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

Paweł Nieściur.

.

         

 

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------ 

Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.
/M. Twain/

Dnia 13.10.2021 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku odbyła się uroczysta akademia  z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora Dariusza Wolana, który nakreślił kierunki pracy i rozwoju szkoły oraz złożył życzenia nauczycielom, pracownikom oświaty i emerytom. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród nauczycielom, którzy w minionym roku szkolnym odnieśli sukcesy.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Przygotowania uczniów trwały od kilku tygodni, pod czujnym okiem nauczycielek p. Moniki Krakowskiej-Widz oraz p. Magdaleny Szyszki.

Na zakończenie uroczystego apelu uczniowie zaśpiewali swoim wychowawcom i nauczycielom „Sto lat” oraz wręczyli kwiaty.

.

                  

.

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------ 

Dzień Chłopaka - kultywujemy tradycje internatu

„ Drodzy koledzy! W dniu Waszego święta ,
najlepsze życzenia składają dziewczęta”

 

Zgodnie z tradycją i ku radości płci męskiej w środę, 6 października 2021 r. w internacie,  obchodziliśmy  Dzień Chłopaka. Uroczystość odbyła się z lekkim opóźnieniem, ponieważ duża grupa wychowanków była na praktykach zawodowych w Grecji.
Dziewczęta  stanęły na wysokości zadania i przygotowały część artystyczną w formie konkursu. Panowie musieli sprostać następującym konkurencjom: rozpoznawanie nazw damskich kosmetyków, zaplatanie warkocza, wiązanie krawata, wykonanie makijażu wieczorowego. Chłopcy mieli także okazję wykazać się zdolnościami wokalnymi i tanecznymi.
Jury w składzie: Konopa Kamila, Wicik Natalia, Poniewozik Jolanta, Pęk Izabela wyłoniło zwycięzców poszczególnych konkurencji. Najwięcej nagród zdobył Seweryn Małaczyński.

W  konkurencji wiązania krawata mistrzem został dyrektor szkoły Dariusz Wolan, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Serdecznie wszystkim gratulujemy!!!

Aby wyrazić swoją sympatię dziewczęta złożyły chłopcom życzenia i zaprosiły na pyszną szarlotkę.

Imprezę prowadziły uczennice: Aleksandra Ligaj i Wiktoria Czerebak

.

             

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------ 

Kurs cukierniczy.

W miniony weekend w ZSCKR w Potoczku odbył się Kurs cukierniczy w ramach projektu: „Profesjonaliści na rynku pracy”. W szkoleniu teoretyczno-praktycznym brało udział 10 uczniów z naszej szkoły z zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych.

Program tego kursu   skierowany był  dla wszystkich fanów czekolady, babeczek oraz wszelakiej maści słodkości, a także dla osób zainteresowanych rozwojem umiejętności kulinarnych i chcących zagłębić się w nowoczesnych trendach sztuki cukiernictwa. Uczniowie poznawali tajniki pieczenia oraz dekorowania ciast i deserów. Było pracowicie, słodko i kolorowo.

Kurs prowadziła Pani Justyna Haluch – doświadczony cukiernik, trener z Fundacji Wiedza Umiejętność Rozwój. Szkolenie miało charakter głównie praktyczny z elementami wymiany doświadczeń i z indywidualnymi ćwiczeniami oraz inicjatywami w zakresie garnirowania. Uczniowie brali stale aktywny udział w zajęciach. Dzięki takiej, pełnej zaangażowania formie pracy i ćwiczeń wiele się nauczyli, a zdobyte doświadczenie i umiejętności będą inspiracją w rozwoju kariery zawodowej w przyszłości.

Dbanie o rozwój osobisty, zwiększanie umiejętności zawodowych są niezbędne w osiągnięciu poczucia spełnienia zawodowego.

 Warto więc stale podnosić swoje kwalifikacje, uczestniczyć w kursach, warsztatach i szkoleniach do czego zachęcamy wszystkich uczniów.  

 

                                                                                                          Justyna Wielgus

             

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------ 

Ognisko integracyjne wychowanków internatu.

Początek roku szkolnego to czas wzajemnego poznawania się, zawierania przyjaźni. To czas szczególnie ważny dla uczniów  klas pierwszych, którzy zostali  przyjęci w poczet mieszkańców internatu.

Dnia 8 października 2021r. wychowankowie spotkali się na ognisku integracyjnym. Nie mogło zabraknąć pieczonych kiełbasek i śpiewu piosenek. O oprawę muzyczną spotkania zadbał wychowawca, pan Marian Giska.

To  jesienne popołudnie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

.

     

 

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------

Europejski Dzień Języków kulinarnie..

Europejski Dzień Języków, jak sama nazwa wskazuje jest to święto całej Europy a przede wszystkim języków, którymi posługują się Europejczycy.

W tym dniu uświadamiamy sobie jak wiele korzyści przynosi człowiekowi nauka języków obcych. Dzięki znajomości języków możemy lepiej zrozumieć innych ludzi oraz bliżej poznać ich tradycję, kulturę i kuchnię.

6 października 2021r. uczniowie: Emilia Łazarz, Julia Zuń oraz Mateusz Bryk postanowili uczcić ten dzień. Pod kierunkiem pani Agnieszki Kozioł, przygotowali apel, który miał zwrócić uwagę jak ważna jest znajomość języków obcych.

Dodatkowym akcentem było zaprezentowanie tradycyjnej kuchni z różnych krajów Europy oraz poczęstunek przystawkami przygotowanymi przez uczniów klasy 3P4, pod kierunkiem pani Heleny Ślusarz oraz pani Justyny Wielgus.

Była to tarta cebulowa na cieście francuskim oraz koreczki „devils on horseback”.

Agnieszka Kozioł

       

powrót do góry strony

------------------------------------------------------------

starsze wiadomości