AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

nowsze wiadomości

,, RUCH PIESZYCH i ROWERZYSTÓW”

 W trosce o bezpieczeństwo młodzieży w dniu 30 września 2021r. zorganizowany został apel pod hasłem: ,,Ruch pieszych i rowerzystów”

Uczniowie: Emilia Łazarz i Mateusz Szatkowski z kl. 3FTP, Aleksandra Ligaj  z kl. 3BB, przypomnieli najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych, rowerzystów i kierowców.

Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji. Dlatego przypominamy pieszym i rowerzystom o używaniu elementów i kamizelek odblaskowych, które zapewniają bezpieczeństwo i chronią życie.

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony  

Olimpiada z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie.

W dniu 29.09.2021, odbyła się olimpiada mająca na celu propagowanie zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie.

Organizatorem była Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczania Społecznego w Janowie Lubelskim. Z pośród 12 uczniów po rozwiązaniu testu wyłoniono i nagrodzono trójkę najlepszych:

 

1 miejsce Bartosz Antosiewicz klasa 2 BT

2 miejsce Rafał Skoczylas klasa 3 FTP

3 miejsce Dawid Sajecki klasa 3 FTP


Zwycięzcom gratulujemy

Mariusz Zabiegliński

 

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony  

KURSY GASTRONOMICZNE W ZSCKR W POTOCZKU W RAMACH SZKOLNEGO PROJEKTU PROFESJONALIŚCI NA RYNKU PRACY”

W dniach 25 i 26 września 2021 roku uczniowie klas trzecich w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych brali udział w dodatkowych kursach zawodowych- 3 FTP i 3P4.

Dwudniowy kurs baristy obejmował zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu różnorodności kaw, ich pochodzenia, uprawy oraz sposobów wypalania. Po części teoretycznej uczniowie profesjonalnie ćwiczyli przygotowywanie i parzenie kawy oraz sposoby jej podawania. Wykonywali głównie kawy na bazie espresso, także z dodatkiem mleka, gdzie na uwagę zasługują kawy artystyczne tzw – latte art.

Jednodniowe warsztaty dekoracji stołów i potraw z elementami carvingu były okazją dla uczniów zapoznania się z historią carvingu, narzędziami oraz sposobami rzeźbienia w owocach i warzywach. Efektem finalnym ćwiczeń i pracy stały się wspaniałe dekoracje m. in. z jabłek, cukinii, ogórków, papryki czy melona.

Po odbytych kursach i egzaminach wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzające umiejętności oraz stosowne certyfikaty. Uczniom serdecznie gratulujemy. Zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

Monika Kosikowska

Helena Ślusarz

       

 

więcej zdjęć

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

Próbna ewakuacja w budynku internatu ZSCKR w Potoczku

W dniu 28 września odbyła się próbna ewakuacja internatu. Mieszkańcy internatu wraz z opiekunami po usłyszeniu sygnału alarmowego bez zbędnej zwłoki opuścili pokoje i ewakuowali się wyjściami awaryjnymi w miejsce zbiórki na terenie boiska.

Po sprawdzeniu stanu osobowego w obecności wszystkich została podsumowana akcja ewakuacji, która odbyła się w sposób prawidłowy.

 Podsumowania dokonali Krzysztof Kurasiewicz i Mariusz Zabiegliński.

 

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

 

Spotkanie klas maturalnych ZSCKR w Potoczku z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lublinie

W dniu 28.09.2021r. odbyło się spotkanie Panią Jolantą Prokop, która przedstawiła uczniom ochotnicze formy służby wojskowej, zasady naboru oraz ich przebieg, w tym także ofertę wojskowego szkolnictwa wojskowego.

Podczas spotkania omówione zostały również rodzaje sił zbrojnych oraz rodzaje kategorii wojskowych, które decydują o pełnieniu służby. Odbyła się dyskusja, o charakterystyce służby w Wojsku Polskim. Zostały przestawione obowiązki i przywileje żołnierzy podczas pełnienia służby wojskowej.

Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się służba w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz nauka w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zabiegliński Mariusz

 

.

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

Dzień Chłopaka w klasie 1 PTL

Dzień Chłopaka to święto, które każdego roku zdobywa coraz większą popularność i jest świetną okazją do tego, aby docenić wszystkich panów.

27 września 2021 r. uczennice klasy 1 PTL nie zapominając o tym szczególnym dniu przygotowały chłopcom niespodziankę. Na zajęciach praktycznych pod kierunkiem p. Moniki Kosikowskiej przygotowały słodki poczęstunek-pyszną szarlotkę oraz sałatki gyros.

 Następnie koleżanki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły prezenty.

Wspólnie świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w zespole klasowym, co jest niezwykle ważne w budowaniu właściwych relacji między uczniami.

Obchody „DNIA CHŁOPAKA” minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.

Naszym chłopcom jeszcze raz życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!!

                                                            

                                                                                      Monika Krakowska-Widz

           

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

Rocznica pacyfikacji przez Niemców wsi Osówek.

  26 września 2021r. jak każdego  roku w ostatnią niedzielę września delegacja  naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających pacyfikację mieszkańców wsi Osówek.

29 września 1942 r. Niemcy wymordowali  43 mieszkańców Osówka.

W tutejszej kaplicy mszę św. odprawił ksiądz dziekan Krzysztof Woźniak Msza zgromadziła  władze gminne, społeczności szkolne  oraz okolicznych  mieszkańców. Mszę św. poprzedził występ w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Potoczku im. Jana Pawła II.

 

Wójt Gminy Potok Wielki Leszek Nosal  zwrócił uwagę na bestialstwo Niemców którzy wymordowali całą wieś, zaznaczył,  że ważne jest dla młodego pokolenia kultywowanie pamięci o wydarzeniach minionych oraz pielęgnowanie patriotyzmu.

Delegacje: Urzędu Gminy, szkoły podstawowej i  naszej szkoły w składzie: Jolanta Olszyńska, Agata Czajka, Andrzej Olszyński  złożyły wieńce pod pomnikiem upamiętniającym tamte tragiczne wydarzenia.

J. Olszyńska, A. Czajka

.

         

 

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

 

Wyjazd na praktyki zagraniczne do Grecji

Grupa 32 uczniów wraz opiekunami 19 września wyruszyła na praktyki zagraniczne do Grecji. Uczniowie wyjechali w ramach projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe- pewny start na profesjonalnym rynku pracy". Projekt nr 2020-1-PL01-KA102-078893 finansowany  ze środków unii europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój  

Uczniowie w zawodach technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, odbywa praktykę dwutygodniową w miejscowości Leptokaria  i okolicach.

Uczniowie odbywają praktykę w miejscowych zakładach mechanicznych, kuchni hotelowej hotelu Dafni plus, oraz podczas wyjazdów studyjnych, gdzie młodzież szlifuje język angielski i poznaje kulturę grecką.

W trakcie pobytu uczniowie zwiedzają atrakcje turystyczne Grecji.

.

         

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

 

82 rocznica Zakończenia Działań Obronnych Zgrupowania płk. Zieleniewskiego w Momotach Górnych. 

W dniu 26 września 2021 r. jak każdego roku wzięliśmy udział w uroczystościach upamiętniających historię dumnego narodu, walczącego o wolność, samostanowienie i polskość przed światem i Europą.

Uroczystość, przywołująca pamięć tysięcy żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego –w tym również z grupy pułkownika Zieleniewskiego, walczących z wojskami niemieckimi  i wojskami Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Ta uroczystość przywołała  pamięć tysięcy patriotów,  którzy zginęli w walkach obronnych  w 1939 r., zamordowanych przez Niemców i ZSRR w czasie II Wojny Światowej, podczas pacyfikacji, gdzie Niemcy  mordowali ludność cywilną. Charakteru podniosłości dodawały: podniesienie flagi państwowej na maszt, hymn państwowy, Apel Pamięci i salwa honorowa.

Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną przygotowaną przez Zespół Szkół w Janowie Lubelskim i polową Mszą Świętą. Uroczystość uświetnił udział: 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu i Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze.

Delegacja nauczycieli ze szkoły: p. Ewa Król, p. Justyna Wielgus i Diana Sadowska na zakończenie uroczystości złożyła wiązankę pod pomnikiem .

 

Diana Sadowska

        

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

 

AGRO SHOW 2021

AGRO SHOW od lat gości w kalendarzu wyjazdów naszej szkoły.

W piątek grupa 58 uczniów wraz z opiekunami udała się na kompleksową wystawę rolniczą podczas, której można było zapoznać się z najnowszą ofertą maszyn i urządzeń rolniczych, nawozów, nasion i innych branż związanych z rolnictwem.

Wszyscy zwiedzający mogli bezpośrednio spotkać się z przedstawicielami wszystkich liczących się instytucji i agencji związanych z branżą rolniczą.

Zadowolona młodzież wyraziła chęć udziału w podobnych wydarzeniach.

.

 

 

                 

.

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

Ćwiczenia zgrywające podmiotów ratowniczych powiatu janowskiego na drodze S19 węzeł Janów Lubelski

Uczniowie Naszej szkoły , którzy uczestniczą w zajęciach strażackich brali czynny udział w ćwiczeniach zgrywających jednostek krajowego systemu ratowniczo gaśniczego podczas zdarzenia drogowego na drodze S 19 przy węźle Janów Lubelski.

Ćwiczenia przeprowadzono dnia 22 września 2021 r. W scenariuszu do ćwiczeń samochód ciężarowy cysterna przewożąca około 10 tys. litrów oleju napędowego nie zasygnalizował zamiaru zjazdu na MOP a jadący za nim autobus wycieczkowy nie zdążył wyhamować i z dużą siła uderzył w tył cysterny. W wyniku uderzenia cysterna została postawiona w poprzek jedni blokując dwa pasy ruchu.

W autobusie podróżowało 42 osoby. Jadące za autobusem  samochody osobowe kolejno najeżdżały na siebie tworząc karambol na drodze. W wyniku uderzenia autobusu w tył cysterny uszkodzony został zawór spustowy oraz poszycie cysterny, następuje wypływ substancji na jeżdnię. W autobusie podróżowało 45 osób.

Zadaniem naszej grupy było ucharakteryzowanie się, które odzwierciedlało obrażenia osób poszkodowanych. Do tego celu zostały wykorzystane zestawy imitacji ran, taśmy segregacyjne osób oraz plakietki z zakresem obrażeń. Pozoracja obrażeń,  którą wykonali uczniowie była na wysokim poziomie. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy Państwowej Straty Pożarnej, jednostki krajowego systemu ratowniczo gaśniczego w ilości 15 pojazdów strażackich, służby medyczne  i policyjne. Ogółem około 120 uczestników.

Na zakończenie odbyło się podsumowanie działań ratowniczych oraz podziękowania dla wszystkich biorących udział w ćwiczeniach.

Tekst/zdjęcia Krzysztof Kurasiewicz , Mariusz Zabiegliński

     

  Więcej zdjęć

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

Klas I Technikum w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik weterynarii

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody uczniowie klas pierwszych technikum pod opieką wychowawców zorganizowali  w piątek 16 października 2021 roku ognisko klasowe. Celem spotkania była przede wszystkim integracja uczniów, kształcenie umiejętności zachowania się w grupie,  odpoczynek od codzienności ( obowiązków szkolnych i domowych), a także poznanie piękna przyrody naszej okolicy.

Rozpoczęcie stanowiła przejażdżka wozem myśliwskim po terenach otaczających naszą szkołę. Spotkanie zakończyło się ogniskiem klasowym na „Gaj-Górze”, które wzmocniło relacje koleżeńskie.

 

Wychowawcy klas:

Monika Krakowska-Widz

Mariusz Karkusiewicz

Opiekun:

Paweł Nieściur

           

_______________________________________________________

powrót do góry strony

W dniu 19 września 2021r.odbędzie sie spotkanie z rodzicami uczniów naszej szkoły.

Spotkanie rozpocznie sie o godz.: 14:00 na hali sportowej.

terminarz spotkań na cały rok szkolny

O godz. 13:15 w internacie odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów mieszkających w internacie.

Serdecznie zapraszamy.

_______________________________________________________

Dla Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych (ROL.04  - Prowadzenie produkcji rolniczej) pierwszy zjazd  w tym roku szkolnym: 18-19 września 2021r.
Rozpoczęcie zajęć 18 września o godz. 7:45.

Plan zajęć na najbliższe zjazdy.

_______________________________________________________

powrót do góry strony

 

Wyjazd uczniów na Dzień kukurydzy, sorga i soi 2021

Uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodzie technik rolnik pod opieką pana Andrzeja Chmielnickiego uczestniczyli w piątek, 10 września w spotkaniu ph.  „Kukurydza i sorgo w perspektywie nowego Europejskiego Zielonego Ładu” zorganizowanym pod patronatem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

W programie spotkania, które odbyło się w Gospodarstwie Rolnym w Osinach znalazły się wykłady ekspertów na temat uprawy i ochrony kukurydzy,  prezentacja odmian kukurydzy, soi i sorga na polu doświadczalnym oraz pokaz pracy maszyn i narzędzi.

.

   

.

_______________________________________________________

powrót do góry strony

Kontynuacja projektu praktyk zagranicznych w ZSCKR w Potoczku pt.  ,, Zagraniczne praktyki zawodowe - pewny start na profesjonalnym rynku pracy”

Dnia 19 września 2021 kolejna grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyjedzie na dwutygodniową praktykę zagraniczną do Grecji. Będzie to  już drugi wyjazd uczniów technikum w zawodach technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik rolnik do malowniczo położonej miejscowości Erateini nad Zatoką Koryncką, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Uczniowie biorący udział w trwających spotkaniach językowych, kulturowych oraz pedagogicznych przygotowują się do wyjazdu na praktykę.

Uczniowie będą odbywać praktykę zagraniczną w gospodarstwach, zakładach pracy i hotelu ****poznając strukturę i funkcjonowanie miejsc pracy, jak również doskonaląc swoje umiejętności zawodowe. Dla naszych uczniów jest to także wspaniała okazja do doskonalenia umiejętności językowych, a także poprzez planowane wyjazdy kulturowe poznania zabytków starożytnej Grecji. Uczniowie będą mogli również zapoznać się z regionalnymi uprawami oraz potrawami, a ponadto wezmą udział w wizytach na plantacji oliwek i olejarni.

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony

 

Napisali o Nas…

W lipcowym numerze „Wieści rolniczych” ukazał się artykuł red. Andrzeja Wojtana pt. „Szkoła tradycji i wartości” na temat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku.

„Wieści Rolnicze” to ogólnopolski miesięcznik skierowany do rolników i pasjonatów rolnictwa, dostępny również w Internecie. Egzemplarz gazety znajduje się w bibliotece szkolnej. Gorąco zachęcamy do zapoznania się.

Artykuł

 

 

_______________________________________________________

powrót do góry strony 

 

Kursy zawodowe dla uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych.

             Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęły się kursy z branży gastronomicznej   realizowane  w ramach  projektu ,, Profesjonaliści na rynku pracy’’.

To już kolejna grupa uczniów, która  skorzystała z szansy uzyskania dodatkowych kwalifikacji  zawodowych.

            W  pierwszych dniach września 2021 roku odbył się kurs kelnerski. Składał się z zajęć teoretycznych i praktycznych. W części teoretycznej uczestnicy zapoznali się z charakterystyką pracy kelnera, a następnie ćwiczyli przy zaaranżowanym stole konsumenckim pełną obsługę gościa.

Młodzież przez cztery dni  poznawała metody obsługi oraz doskonaliła umiejętności poprawnego nakrywania do stołu.

Programy kursów zostały stworzone  dla młodzieży przygotowującej się do pracy w gastronomii.  

Każdy uczestnik otrzymał odpowiednie zaświadczenia i  certyfikaty ukończenia szkolenia. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie mogą wykorzystać zarówno w szkole, w domu jak i w przyszłej pracy. 

                                                                                               Justyna Wielgus

           

_______________________________________________________

powrót do góry strony

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

 Mszą świętą o godz.8.00  zainaugurowaliśmy w Zespole Szkół Centrum  Kształcenia Rolniczego w Potoczku nowy rok szkolny 2021/2022. Dyrektor Dariusz Wolan serdecznie powitał młodzież i rodziców, grono pedagogiczne i pracowników szkoły oraz przybyłych gości.

Swoją obecnością na uroczystym rozpoczęciu roku zaszczycili nas Poseł na Sejm RP pan Jerzy Bielecki i Wójt Gminy Potok Wielki pan Leszek Nosal, którzy zwrócili się do społeczności uczniowskiej ze słowami wsparcia i życzeniami zdrowia.

Życzenia dla wszystkich z okazji nowego roku szkolnego złożyła również przewodnicząca Rady Rodziców pani Małgorzata Lewandowska.

Szczególnie serdecznie dyrektor powitał uczniów klas pierwszych. W tym roku naukę w ZSCKR w Potoczku rozpoczęli uczniowie dwóch klas Technikum w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii oraz uczniowie klasy Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych.

Pierwszy września to również rocznica wybuchu II wojny światowej. O wydarzeniach sprzed 82 lat przypomniały uczennice klasy II Technikum Kamila Konopa i Magda Szymona. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zabitych i pomordowanych podczas wojny.

       

_______________________________________________________

powrót do góry strony

starsze wiadomości