AKTUALNOŚCI ZSCKR w POTOCZKU

Nowsze wiadomości

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022.

.

Wszyscy uczniowie klas I-IV którzy złożyli podania do internatu i zostały one zaaprobowane mogą kwaterować się do internatu  31 sierpnia 2021r. od godz. 17:00. 

-------------------------------------------------

 

Dożynki powiatowe w Dzwoli

 W minioną niedzielę, 29 sierpnia 2021r. delegacja z naszej szkoły na czele z dyrektorem Dariuszem Wolanem uczestniczyła w dożynkach powiatowych w Dzwoli. Główne uroczystości tegorocznego Święta Plonów odbyły się w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej.  Na mszę dziękczynną o godz. 12.00 przybyły delegacje wieńcowe z poszczególnych gmin powiatu janowskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy gminy Dzwola, gospodarza dożynek.

Dożynki, święto rolników, obchodzone po zakończeniu najważniejszych prac  polowych są formą wyrażenie wdzięczności za zebrane plony oraz złożenia próśb o pomyślność przyszłorocznych zbiorów. Jednym z najważniejszych elementów obchodów jest wieniec dożynkowy symbolizujący wszystkie plony, jakie rodzi ziemia. W dawnych czasach rolnik ścinając ostatnie kłosy zboża zanosił je do domu obwieszczając zakończenie zbiorów. Z czasem kiść zbóż, zwana również plonem zmieniła się w wieniec przyozdobiony kwiatami, owocami i ziołami, który niesiono do dworu właściciela wsi. Zaszczyt jego niesienia przypadał najlepszemu żniwiarzowi, za którym podążał odświętny korowód chłopów niosących wyczyszczone i przybrane w kwiaty kosy i sierpy. Wieniec przechowywano do wiosny, kiedy wykruszano z niego ziarno dodawane do siewu.

Tegoroczny wieniec dożynkowy reprezentujący Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku miał kształt anioła symbolizującego Anioła Bożego czuwającego nad człowiekiem i jego codzienną pracą. W dłoniach anioła umieszczony został chleb, symbol dostatku i wiary. Wieniec został uwity z darów pól i łąk -  zbóż uprawianych na polskiej ziemi przeplatanych ziołami i trawami. Zaszczyt niesienia wieńca przypadł uczniom z klas II – III Technikum.  Społeczność uczniowską reprezentowali: Katarzyna Jaśkiewicz, Emilia Łazarz, Wiktoria Moskal, Dominik Kaproń i Kacper Skrok pod opieką pani Ewy Pęk. Starostami dożynek ze szkoły byli Dorota Florczak i Krzysztof Jabłoński. Podczas uroczystości dożynkowych obecni byli również uczniowie klasy IV Technikum: Mateusz Lewandowski, Adrian Pietras i Michał Studziński, którzy pod opieką pań Agnieszki Kozioł i Małgorzaty Cieślak przygotowali stoisko promocyjne.

D. Florczak, zdjęcia – E. Pęk 

.

             

 

_____________________________________________________

powrót do góry strony

 

 

Zaproszenie na powiatowe dożynki.

dozynki

 

_____________________________________________________

powrót do góry strony

 

Będziesz starał się o świadczenie 300+, musisz wiedzieć, że:

 1)      Wniosek o świadczenie 300+ będziesz mógł złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem:

 2)      Świadczenie otrzymasz wyłącznie na rachunek bankowy,

 3)      Obsługę świadczenia przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Więcej informacji na temat świadczenia 300+ znajdą Państwo pod linkiem – https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

 

infografika 2

infografika 3

_____________________________________________________

powrót do góry strony

 

Rajd Rowerowy "Tour de Lubelskie" w Powiecie Janowskim

Regulamin rajdu.

_____________________________________________________

powrót do góry strony

starsze wiadomosci