Wieloaspektowy

wpływ czytania

na rozwój młodzieży

 

Czytanie:

Daje możliwość rozwoju mózgu i usprawnia pamięć.

          Czytanie książek w przeciwieństwie do bezmyślnego siedzenia przed telewizorem, komputerem, tabletem czy komórką wprawia w ruch nasz mózg             i niejako karze mu myśleć, wysilać się. Dzięki temu poprawia się zdolność myślenia analitycznego, ćwiczone są mięśnie w mózgu. Podczas czytania starasz się skupić, zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy, odkrywasz nowe pojęcia i miejsca. Czytając książkę starasz się sobie wyobrazić miejsce, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę, zachowanie. Tworzysz w swojej głowie film. Oczy widzą litery, wyrazy, a mózg przemienia je w Twojej głowie na obraz. To pobudza mózg    do działania, a dzięki temu więcej zapamiętujesz. Mózg wykorzystuje szare komórki, dzięki czemu osoby czytające zdają się mieć większą wiedzę, szybciej odnajdują się  w różnych sytuacjach.

Powiększa i wzbogaca  słownictwo.

          W szkole ucząc się języka obcego próbowałeś wywnioskować znaczenie nowych bądź trudnych słów z kontekstu? Szybciej zapamiętywałeś dane słowo, takie same korzyści daje Ci czytanie książek. Podczas czytania książek, zwłaszcza tych traktujących o konkretnych dziedzinach napotykasz nowe słowa. Nie sięgasz wtedy po słownik, ale próbujesz wywnioskować znaczenie słowa         właśnie z kontekstu . Gdy słowo pojawia się w książce kilka razy, szybciej je zapamiętasz. W ten sposób uczymy się słów, na które raczej nie natknęlibyśmy się podczas rozmowy ze znajomymi.

Rozwija i ubogaca pisanie.

 To może wydać się zaskakujące dla kogoś, że czytanie poprawia pisanie, ale tak jest. Jeśli może poprawić zdolność analitycznego myślenia, wzbogacić słownictwo to już tylko jeden krok do wykorzystania tego słownictwa również w piśmie. Może to właśnie jest powód, dla którego nauczyciele różnych przedmiotów, bazując na własnych doświadczeniach w tym z języków obcych, motywują nas do czytania książek.

Poszerza wiedzę i umiejętności.

Więcej czytasz, więcej wiesz.  Możesz czytać książki traktujące o różnych problemach, powieści osadzone  w różnych ramach czasowych, poznać różne zachowania ludzi, miejsca. Dzięki temu lepiej odnajdujesz się w życiowych, napotykanych stale na drodze sytuacjach.

Kształtuje wrażliwość i empatię.

Każdy najlepiej wczuwa się w konkretne sytuacje  i problemy poprzez konkretne przykłady, które skłaniają do refleksji.  Młody człowiek może się dowiedzieć czegoś nowego na temat swojej empatii – w wielu książkach pojawiają się tematy, które mają poruszać nawet te najbardziej zatwardziałe serca.

Rozwija wyobraźnię i fantazję.

Czytając wyobrażamy sobie w głowie miejsca, osoby, sytuacje. Niejako reżyserujemy przedstawiony w książce świat i kręcimy na jego podstawie film         we własnej głowie. To jest naprawdę niesamowita umiejętność i cudowne doświadczenie. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, szybciej zdawać sobie sprawę z różnych rzeczy, jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele rzeczy przewidzieć i z wieloma sobie poradzić.

Buduje poczucie własnej wartości i niezależności.

Im więcej czytasz tym więcej wiesz, a im więcej wiesz, tym pewniej się czujesz

 w różnych sytuacjach. Natomiast im pewniej się czujesz, tym bardziej rośnie poczucie Twojej własnej wartości. Czy to nie jest fantastyczne? To jest reakcja synergiczna,  łańcuchowa, która nie czyni żadnych szkód, a wręcz przeciwnie daje same korzyści.

Czyni każdego człowieka świetnym rozmówcą.

Nieraz znalazłeś się w sytuacji, w której nie miałeś nic ciekawego do powiedzenia, lub nie wiedziałeś co powiedzieć. Robisz wtedy głupie uśmieszki, aby nie wydało się że nie masz pojęcia o czym ktoś rozmawia. Wcale nie musi tak być. Wystarczy, że zaczniesz czytać. Potraktuj książki jako źródło swojej wiedzy, one poszerzają horyzonty i wzbogacają słownictwo. Wybieraj książki z różnych dziedzin, trochę historii w tle, jakaś biografia, książki psychologiczne czy kryminały. Każda z tych książek niesie za sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji.

Daje satysfakcję z dobrze wykorzystanego czasu wolnego.

Jeśli siedzisz w domu i nie masz żadnej opcji na wyjście, jesteś znudzony, nie wiesz co ze sobą zrobić – chwyć za książkę. Przeniesiesz się do zupełnie innego świata, poznasz nowe postaci, dowiesz się nowych rzeczy. Jaką ogromną satysfakcję daje czytanie. Musisz znaleźć tylko to, co naprawdę lubisz, co Cię interesuje.

 Weź książkę do ręki i zacznij czytać!

CZYTAJĄC KSIĄŻKI -  mamy lepszy start w życiu...

Zagwarantowane jest to poprzez:

  biegłość czytania ze zrozumieniem

  wzbogacanie słownictwa i sprawności językowej

  szybsze analizowanie sytuacji decyzyjnej

  dobrą pamięć - wyćwiczoną

  rozwój umiejętności pisarskich

  wyrabia koncentrację i skupienie

  właściwe zdobywanie wiedzy z profesjonalnego źródła jakim jest książka

  rozwój wyobrażni i fantazji z jednoczesnym odpowiednim odbieraniem bodźców zewnętrznych

  skłanianie do refleksji

  kreatywność w różnych aspektach życiowych

  umiejętność wyrażania swojego zdania i emocji

  otwartość na otaczający świat, życie

  odpowiednie rozumienie otaczającej  nas rzeczywistości, w której musimy odnaleźć siebie, w tym też kategorii dobra i zła

  zdobycie motywacji do nauki, pracy czy zabawy

  wzmocnienie poczucia własnej wartości

  uczenie się tolerowania odmienności

  uświadomienie sobie złożoności wielu kwestii

  poznawanie  historii i dziedzictwa kulturowego

  przezwyciężanie trudów samotności - książka może być naszym przyjacielem w smutku.

 

 

Bibliotekarki